Wyposażenie

SAMOCHODY:

Jednostka nasza należy do grupy jenostek S-2 co znaczy, że mamy na wyposażeniu dwa wozy - średni beczkowóz - Mercedes Atego i lekki Iveco Daily- do zadań ratowniczych.

Średni samochód ratowniczo gaśniczy marki Mercedes Atego z uterenowionym napedem 4x4. Jego zbiorniki mieszczą 4,5 tony wody oraz 500 litrów środka pianotwórczego. Do podawania wody służy dwuzakresowa autopompa. Woda może być podawana na linie szybkiego natarcia, działko, zraszacze lub dwie linie niskiego ciśnienia. Na wysokim ciśnieniu można uzyskać nawet 40 bar a wydajność maksymalna działka dochodzi do 3,5 tysiąca litrów na minutę. Z nowinek technicznych samochód posiada wysuwany pneumatycznie, ledowy maszt oświetleniowy o mocy 20 tys. lumenów, zasilany z alternatora. Z przodu znajduje się elektryczna wyciągarka oraz reflektor pogorzeliskowy. W kabinie kierowcy duży ciekłokrystaliczny wyświetlacz, na którym są graficzne wskazania ilości wody i środka pianotwórczego w zbiornikach oraz wszystkie niezbędne parametry urządzeń gaśniczych i komunikaty ostrzegawcze o otwartych żaluzjach, podestach czy wysuniętym maszcie, które dodatkowo podawane są głosem. Jeżeli zachodzi potrzeba można tam też wyświetlić nawigację GPS. Miedzy kierowcą a dowódcą znajduje sie pulpit z ładowarkami a w nich 4 radiotelefony nasobne i 4 latarki osobiste ratowników. Jest też radiotelefon samochodowy i odbiornik radiowy. Z tyłu kabiny w oparciach siedzeń ratowników wmontowano aparaty oddechowe, tak aby strażacy mogli je zakładać na siebie już w czasie jazdy do pożaru. Wyposażenie wozu stanowi między innymi sprzęt armatury wodnej taki jak: węże ssawne i tłoczne, rozdzielacze, prądownice, stojak hydrantowy. Sprzęt burzący: Łomy, topory, piły i pilarki. Urządzenia: agregat oddymiający, agregat prądotwórczy oraz pompy: głębinowa i do wody zanieczyszczonej. Na dachu pojazdu drabiny nasadkowa i wysuwana. Całości dopełnia oryginalna stylistyka nadwozia, wyróżniająca ten samochód od innych wozów strażackich.

IVECO (GLBA RT 1/27) to pojazd, który używamy do ratownictwa drogowego i zagrożeń miejscowych choć posiada także cały niezbędby sprzęt do gaszenia pożarów. Jego zbiornik wodny mieści 1000 litrów wody a autopompa ma wydajność 2700 l/min. Samochód posiada system wysokiego ciśnienia z linią szybkiego natarcia. W skład wyposażenia ratunkowego wchodzą: hydrauliczne nożyce do przecinania karoserii z rozpierakiem, piła do metalu i betonu, torba medyczna medyczna z noszami, sprzęt oświetleniowy z agregatem, dwa aparaty ochrony dróg oddechowych z czujnikami bezruchu, piła łańcuchowa do drewna, cztery radiotelefony ręczne i jeden samochodowy, drabina nasadkowa oraz zestaw do zabezpieczania miejsca zdarzenia.