Gaszenie pozarów w magazynach

Magazyny sa zazwyczaj duzymi obiektami, z duza iloscia skladowanych w ich wnetrzach materialów. W przypadku powstania w magazynie pozaru, nalezy liczyc sie z wielkimi stratami. Duze i dobrze wentylowane przestrzenie miedzy regalami oraz nagromadzenie róznego rodzaju palnych materialów sprawiaja, ze pozar rozprzestrzenia sie bardzo intensywnie. Niewielki odstep miedzy regalami i paletami w znacznym stopniu jeszcze to poteguje. Pomiedzy ladunkami tworza sie takze kominy pionowego rozprzestrzeniania sie ognia. Wszystkie te czynniki powoduja, ze dzialania ratowniczo-gasnicze w magazynach sa bardzo trudne.

Spalaniu bedzie towarzyszyc duze zadymienie, które w znacznym stopniu utrudni, a w niektórych przypadkach wrecz uniemozliwi skuteczne dzialania ratownicze, moze tez powodowac dodatkowe straty. Niektóre materialy poddawane dzialaniu dymu traca swoje wlasciwosci uzytkowe. Aby ustrzec sie przed pozarami obejmujacymi duze przestrzenie magazynowe, nie mozna opierac sie jedynie na sprawnie przeprowadzonych akcjach strazaków, którzy w skomplikowanych warunkach magazynowych moga byc bezsilni. Przede wszystkim nalezy zadbac, aby wielkie przestrzenie byly dzielone na strefy pozarowe, oddzielone od siebie za pomoca scian (oddzielen) przeciwpozarowych. Duze znaczenie ma takze szybkie wykrywanie zarzewi ognia. W tym celu w magazynach, gdzie skladowane sa materialy o duzej wartosci, powinno sie instalowac urzadzenia automatycznego wykrywania i sygnalizacji pozaru. Chodzi o to, by automatyczne urzadzenia reagujace na dym, temperature lub swiatlo sygnalizowaly powstanie zagrozenia juz w chwili powstania najmniejszego zagrozenia. Tam, gdzie wystepuje grozba szybkiego rozwoju pozaru, a wartosc chronionego dobytku jest bardzo duza, powinny byc instalowane stale urzadzenia gasnicze, uruchamiane automatycznie jak automatyczny sygnalizator. Biorac pod uwage szybki rozwój ognia oraz mozliwe duze rozmiary, do dzialan ratowniczo-gasniczych powinny byc skierowane odpowiedni sily i srodki zdolne do podjecia dzialan na szerokim froncie pozaru.

Przed przystapieniem do gaszenia niezwykle wazne jest rozpoznanie ogniowe. Prowadzac rozpoznanie nalezy ustalic:

• Miejsce pozaru i jego aktualna wielkosc
• Rodzaj plonacych i zagrozonych materialów oraz ich wlasciwosci pozarowe,
• Kierunki rozszerzania sie ognia,
• Zagrozenie dla pomieszczen i obiektów sasiednich,
• Drogi dojscia do ogniska pozaru,
• Warunki oddymiania pomieszczen i obnizenia temperatury.



Przy rozwinietych pozarach magazynów wazne jest, aby operowanie pradami wodnymi odbywalo sie bez przerwy. Czesto zachodzi potrzeba kierowania silnych pradów wody przy wykorzystaniu pradownic z nasada o srednicy 75 mm lub dzialek wodnych. Dobre efekty gasnicze mozna uzyskac wykorzystujac do gaszenia piane gasnicza. W momencie przygaszenia ognia, jesli warunki na to pozwalaja, mozna z hal magazynowych usuwac tlace sie materialy i dogaszac je na zewnatrz budynku. Czesto warunkiem skutecznych dzialan jest oddymianie wnetrza magazynu i skladowanych w nim materialów. W tym celu mozna otworzyc klapy dymowe, wybic szyby w swietlikach, a nawet zerwac czesc dachu. W wielu magazynach mozemy spotkac substancje pozarowo niebezpieczne. Najczesciej sa to substancje chemiczne, które w atmosferze pozaru wydzielaja gazy lub pary toksyczne i zrace. W takich przypadkach zachodzi koniecznosc uzycia sprzetu ochrony dróg oddechowych, a niekiedy ubran gazoszczelnych lub kwaso- i lugoodpornych. Jest rzecza oczywista, ze ochotnicze straze pozarne takiego sprzetu na swoim wyposazeniu na ogól nie posiadaja. Dlatego tez tam gdzie wystepuje zagrozenie toksynami i substancjami zracymi, bez odpowiedniego zabezpieczenia nie nalezy wchodzic do pomieszczen. Trzeba poczekac na wlasciwa pomoc Panstwowej Strazy Pozarnej i dzialac pod kierunkiem jej dowódcy. Podczas pozarów magazynów dochodzic moze do zawalenia sie regalów, a nawet konstrukcji budynków. Stwarza to dodatkowe zagrozenie dla zycia i zdrowia strazaków, dlatego tez podczas dzialan wnikliwie obserwujemy teren akcji.



Gaszenie pozarów w sklepach


Obiekty handlowe charakteryzuja sie duza róznorodnoscia pod wzgledem wielkosci i rodzajów budynków. Róznorodne sa tez znajdujace sie tam towary. Wystepuje w nich zatem zróznicowane zagrozenie pozarowe. Z najwiekszym poziomem zagrozenia mamy do czynienia w sklepach z artykulami chemicznymi, gdzie w przypadku pozaru intensywnosc palenia sie bedzie najwyzsza. Wystapi tam takze duze zadymienie oraz zagrozenie wydzielajacymi sie substancjami toksycznymi. Bardzo duze zagrozenie pozarowe wystepuje takze w sklepach meblowych, odziezowych i tekstylnych. Tu takze obciazenie ogniowe jest bardzo wysokie i w przypadku pozaru beda zachodzic podobne zjawiska. W sklepach innych branz jest bezpieczniej , co nie oznacza, ze bezpiecznie. Praktycznie kazdy obiekt handlowy jest wieloasortymentowy, nie posiada oddzielen przeciwpozarowych, zas ilosc zgromadzonych w nim materialów palnych jest duza. Wystarczy, ze beda to róznego typu palne opakowania. W przypadku powstania pozaru w sklepie nalezy liczyc sie z wystapieniem gestego, gryzacego dymu oraz wysokiej temperatury w pomieszczeniu. Moga wystapic wybuchy, a takze pojawic sie trujace i zrace pary i gazy. Podczas pory zamkniecia obiektu moga wystapic trudnosci z dostaniem sie do wnetrza. Zwykle sklepu chronia kraty, mocno osadzone drzwi, sztaby itp. Moze zajsc wówczas potrzeba uzycia sprzetu burzacego. W pierwszej fazie dzialan nalezy przeprowadzic rozpoznanie pozaru i ustalic:

• Jakie towary znajduja sie w sklepie i czy moga zagrozic swoim zachowaniem w ogniu ludziom,
• Czy zachodzi potrzeba udzielenia pomocy zagrozonym ludziom,
• Czy w obiekcie sa urzadzenia i srodki gasnicze, które mozna wykorzystac do gaszenia pozaru,
• Którym stoiskom lub budynkom zagraza bezposrednio rozwijajacy sie pozar??

W duzych pawilonach handlowych, w których po wybuchu pozaru moga znajdowac sie liczni klienci, szczególnie wazne jest sprawne przeprowadzenie ewakuacji. Nalezy bezwzglednie opanowac panike i wskazac kierunki dróg ewakuacyjnych. Windy, jesli nie sa dostosowane do warunków pozarowych, nalezy unieruchomic i do ewakuacji wykorzystac jedynie schody. Jesli sytuacja tego wymaga, drogi ewakuacyjne trzeba oslaniac pradami wody. W przypadku silnego zadymienia, które uniemozliwia skuteczna ewakuacje, nalezy przystapic do oddymiania pomieszczen. Do czasu zakonczenia ewakuacji nie wolno wylaczyc oswietlenia i urzadzen ewakuacyjnych. Po zakonczeniu ewakuacji glówna uwage skupiamy na gaszeniu ognia. Uzywajac do gaszenia wody musimy zwracac uwage, aby nie zniszczyc woda towarów. Zdarza sie, ze nieumiejetne gaszenie woda (bez wykorzystania na przyklad pradownic zamykanych) wywoluje szkody wieksze, niz wyrzadzil ogien. Dlatego tez przodownicy rot powinni uzywac wody oszczednie , kierowac ja tylko na zarzewia ognia, do celów zas obronnych wskazane jest uzywanie pradów rozproszonych. Podczas dzialan ratowniczych w sklepach nalezy pamietac, ze ewakuowane na zewnatrz artykuly nie moga pozostawac bez opieki. Zdarza sie bowiem, ze mimo nieszczescia wywolanego ogniem zlodzieje kradnac z miejsca pozaru rózne przedmioty, powiekszaja jeszcze straty poszkodowanych.


Jak nalezy zachowac sie po wypadku drogowym? Oto garsc podstawowych czynnosci, jakie trzeba wykonac natychmiast po wypadku drogowym:

  • Zaparkuj przed miejscem zdarzenia celem zabezpieczenia miejsca i kierujac kola w strone pobocza, wlacz swiatla awaryjne.
  • Noca zalóz na siebie cos jasnego lub przyczep sobie jakis material odblaskowy i uzywaj latarki. Stosuj ogólne zasady bezpieczenstwa.
  • Wyslij swiadków wypadku, aby ostrzegali nadjezdzajacych kierowców oraz powiadomili policje, pogotowie ratunkowe.
  • Ustaw trójkaty ostrzegawcze lub swiatla w odpowiedniej odleglosci (wg kodeksu ruchu drogowego) od miejsca wypadku z obu stron.
  • Wylacz zaplon we wszystkich uszkodzonych pojazdach i jesli potrafisz, odlacz akumulator.
  • Zamknij doplyw paliwa w pojazdach z silnikiem Diesla i w motocyklach.
  • Ustaw pojazdy w stabilnym polozeniu. Jesli samochód stoi normalnie, zaciagnij hamulec reczny, wlacz bieg lub zablokuj kola, spróbuj zabezpieczyc pojazd przed przewróceniem sie.
  • Rozejrzyj sie, czy istnieja fizyczne zagrozenia(Czy ktos pali papierosa? Czy zostala zerwana napowietrzna linia energetyczna? Czy w najblizszym otoczeniu sa pojazdy z oznakowaniem wskazujacym na niebezpieczny ladunek? Czy w poblizu jest rozlane paliwo?

W wyniku zderzenia dochodzi do róznych obrazen u kierowcy i pasazerów!!!

  • Szybko ocen stan poszkodowanych. Z samochodu wyciagaj ich tylko w nizej wymienionych sytuacjach:
    - kiedy istnieje niebezpieczenstwo zapalenia sie pojazdu,
    - kiedy istnieje niebezpieczenstwo najechania na uszkodzony pojazd przez inny pojazd,
    - lub kiedy potrzebna jest reanimacja poszkodowanego.
  • Zajmij sie w pierwszej kolejnosci tymi, których zycie jest zagrozone.
  • Przeszukaj teren, zeby nie pozostawic ofiar rzuconych gdzies dalej od miejsca wypadku, lub które same oddalily sie (szok powypadkowy).
  • Bezzwlocznie, jesli jest potrzeba, przystapic do reanimacji i opatrzyc obrazenia zagrazajace zyciu lub wygladajace niebezpiecznie.
  • Jesli to mozliwe, zajmij sie poszkodowanymi nie zmieniajac ich pozycji (wyjatek - dzialania reanimacyjne).
  • Wstepnie zawsze zakladaj, ze nastapilo uszkodzenie kregów szyjnych.
  • Podtrzymuj rekami glowe i szyje ofiary, tak aby mogla ona swobodnie oddychac.
  • W miare mozliwosci obserwuj stale wszystkich poszkodowanych az do nadejscia specjalistycznej pomocy.

Podstawowe zasady obslugi motopomp Dla wielu OSP motopompa jest podstawowym urzadzeniem umozliwiajacym prowadzenie dzialan gasniczych. Jej sprawnosc zatem i wlasciwa obsluga przez mechanika w wielu przypadkach moze przesadzic o skutecznosci dzialan. Od mechanika wiec wymaga sie solidnego przygotowania i dbalosci o powierzony sprzet.