....... . . . ...

KURS RATOWNIKÓW W NASZEJ JEDNOSTCE

Od początku marca czworo kandydatów do Jednostki Operacyjno Technicznej bierze udział w kursie na ratowników OSP. Organizatorem szkolenia jest Komenda Powiatowa PSP, jednak w związku z szalejącą od roku pandemią COVID 19 zajęcia odbywają się w poszczególnych OSP. U nas postanowiliśmy, że instruktorami kursu będą dowódcy zastępów, którzy chętnie podjęli się tego zadania. Pozytywną stroną takiej jakby zdalnej formy kursu jest to, że młodzi adepci szkolą się na tym samym sprzęcie, którego później będą używać w akcjach, przez co poznają jego rozmieszczenie na wozie bojowym. Niektóre tematy, takie jak : praca pilarką do drewna czy praca narzędziami hydrauliki ratowniczej odbywające się w lesie lub na złomowisku prowadzone są całością kursu przez zawodowych strażaków. Egzamin planowany jest na początek kwietnia. Życzymy połamania toporków :)

NOWY SPRZĘT W JEDNOSTCE - LANCA KOMINOWA

W lutym na wyposażenie wozu bojowego naszej straży wszedł nowy sprzęt, jest to lanca kominowa. Narzędzie pożarnicze od niedawna używane przez strażaków w Polsce. Do tej pory pożary sadzy w kominie były trudne do gaszenia ze względu na niebezpieczeństwo rozsadzenia rozgrzanego komina. Do gaszenia strażacy używali piasku, który był niezbyt skuteczny, w związku z tym akcje trwały po kilka godzin. Lanca kominowa posiada dyszę oraz zawór którym strażak podaje krótkie strzały mgłą wodną do środka komina. Na ostatniej zbiórce strażacy między innymi testowali nowy sprzęt.

29 FINAŁ WOŚP 2021 W ROJEWIE

31.01.2021r. odbył się 29 finał WOŚP. W Rojewie po raz orkiestra grała po raz 18. Do tej pory organizatorem był zespół szkół a w tym roku pierwszy raz zajął się tym przedsięwzięciem SZOiK czyli Samorządowy Zespół Oświaty i Kultury. W związku z ograniczeniami pandemii COVID 19 nie zorganizowano imprezy a licytacja orkiestrowych fantów transmitowana była na żywo przez Internet. W orkiestrze tradycyjnie zagrała nasza OSP, przekazując do licytacji czujniki dymu i czadu, które zostały sprzedane za kwotę 450 zł. Wylicytowaliśmy również dla jednostki pamiątkowy kalendarz wielkiej orkiestry za kwotę 250 zł. W sumie za sprawą OSP w Rojewie WOŚP zyskała 700 zł.

W bieżącym roku orkiestra grała pod hasłem "Gramy z głową", zbierając pieniądze na sprzęt do laryngologii otolaryngologii i diagnostyki głowy.

ZBIÓRKA JOT-U

Pierwsza w tym roku zbiórka szkoleniowa dla członków Jednostki Operacyjno Technicznej naszej OSP odbyła się w ostatni piątek stycznia. W zimowej scenerii, podczas wyjazdowego ćwiczenia poza remizą strażacy trenowali obsługiwanie takich urządzeń ratowniczych jak: narzędzia hydrauliczne, poduszki pneumatyczne, pilarki spalinowe, piły do betonu i stali, wyciągarkę oraz autopompę. Przypominanie rozruchów i działania narzędzi ratowniczych i sprzętu jest niezbędne dla sprawnego działania podczas akcji. Dla sprawnego i efektywnego szkolenia ratownicy zostali podzieleni na grupy, które kolejno zmieniały punkty nauczania.