........ .......      
 

 

Rok 2010

Świąteczne strojenie kościoła

22 grudnia w środę, jak co roku o tej porze nasza ekipa ustawiła i przybrała choinki w kościele parafialnym w Rojewie. Strojenie kościoła przez strażaków to już tradycja, od wielu już lat kilku naszych druchów pomaga księdzu proboszczowi przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą przygotować świąteczny klimat. Jest to prawie stały skład, w który wchodzą druhowie: Weber Stanisław, Fatz Leonard , Walczak Tomasz i Orczyk Przemysław. Warto dodać, że po każdych świętach również strażacy biorą udział w demontażu wystroju.

Spotkanie opłatkowe

W niedzielę 19 grudnia odbyło się doroczne spotkanie opłatkowe strażaków z naszej gminy. Spotkanie otworzył prezes zarządu gminnego druh Wojciech Ogórkiewicz, który powitał zaproszonych gości oraz strażaków. Następnie kapelan gminny OSP ks. Wojciech Danecki zaintonował kolędę i odczytał stosowny fragment Pisma Świętego po czym wszyscy składali sobie życzenia - łamiąc się opłatkiem. W daszej części komendant gminny Andrzej Walczak wyświetlając zdjęcia i filmy podsumował kończący się rok. Spotkanie upłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze.

 

Spotkanie opłatkowe MDP

17 grudnia w piątek o godz. 15.30 zarząd naszej straży spotkał się z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą, by życzyć wszystkim wesołych świąt. Tradycyjnie przy tej okazji było podzielenie się opłatkiem, skromny poczęstunek, paczki świąteczne oraz śpiewanie kolęd . Młodzi strażacy wspominali przedsięwzięcia realizowane w mijającym roku, między innymi turniej wiedzy pożarniczej, wojewódzki zlot MDP oraz letni obóz szkoleniowo wypoczynkowy.

 

Kurs dla wychowawców placówek wypoczynku dzieci i młodzieży

W dniach 6 -11 grudnia dwóch naszych członków, Andrzej Walczak i Mateusz Kaźmierski brało udział w kursie dla wychowawców wypoczynku dzieci i młodzieży. Szkolenie organizowane było przez Związek OSP RP i odbyło się Ciechocinku. Obaj nasi druhowie zdali egzaminy z wynikiem bardzo dobrym.

 

 

Szkolenie Młodzieży Strażackiej

Członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej chętnie biorą udział w zbiórkach szkoleniowych, na których między innymi odbywają się zajęcia z musztry. Oto kilka fotek z jednej ze zbiórek. Warto przy tej okazji dodać, że dresy, w których ćwiczy młodzieżówka (15 kompletów) a także mundurki dla dziewcząt zostały ufundowane przez Panią Małgorzatę Orzechowską - członka wspierającego naszej jednostki.

 

1% za 2009 rok = 1160 zł

Właśnie taką kwotę przekazali dla naszej OSP jej członkowie i sympatycy w ramach odpisu 1 % od podatku za rok 2009. Jest to istotne wsparcie finansowe dla straży. Dodać należy, że jest to podobna kwota jak w 2008 roku. Z tego miejsca zarząd OSP dziękuje wszystkim darczyńcom oraz prosi o przekazanie odpisu również w 2011 roku.

Zgodnie z regulaminem Związku OSP dotyczącym 1%, kwota która wpływa do jednostek jest pomniejszana o 15 % które w równych częściach po 5 % zostają w oddziałach wojewódzkim, powiatowym oraz zarządzie głównym. Więc zarządy tych szczebli związku OSP są również wdzięczne naszym podatnikom, co podkreślał prezes zarządu powiatowego na ostatnim zebraniu.

Jeszcze raz gorąco zachęcamy wszystkich naszych członków, rodziny oraz przyjaciół naszej straży do odpisu tej zniokomej części podatku na OSP. Liczą się nawet najmniejsze kwoty, które w sumie tworzą pokażny zastrzyk finansowy dla straży. Dla ciekowostki dodajmy, że najmniejsza kwota odpisu w tym roku wynosiła 30 groszy.

Aby przekazać 1 % wystarczy, po wyliczeniu kwoty 1% wpisać w zeznaniu podatkowym w rubryce organizacja pożytku publicznego: Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej nr KRS 0000116212 , a w informacjach uzupełniających: Ochotnicza Straż Pożarna w Rojewie. Rojewo 88-111 Rojewo woj. kujawsko - pomorskie.

Dzisiaj Ty pomagasz nam - jutro my możemy pomóc Tobie. Z góry dziękujemy!

 

Szkolenie p-poż w ubojni

Dnia 20 listopada w sobotę w ubojni drobiu w Jezuickiej Strudze odbyło się szkolenie BHP dla pracowników. To już kolejne szkolenie, na ktorym zagadnienia z zakresu ochrony przeciwpożarowej przedstawiał komendant gminny Andrzej Walczak. Poruszano między innymi kwestie ewakuacji ludzi, omawiano instrukcje p-poż oraz obsługę podręcznego sprzętu gaśniczego. Na uwagę sasługuje fakt, że w firmie tej pracuje kilku strażaków ochotników, którzy w razie powstania ewentualnego zagrożenia mogą być przydatni w początkowej fazie akcji ratunkowej przed przybyciem jednostek straży pożarnej.

 

Zebranie Zarządu Powiatowego Związku OSP

W piątek 19 listopada swe posiedzienie odbył Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Inowrocławiu. Zebranie otworzył prezes Roman Zieliński, który przedstawił działalność związku od czerwca. W swoim wystąpieniu druh prezes kilka razy, ze słowami uznania wymienił naszą OSP. Miedzy innymi podsumowując obozową akcję letnią dla młodzieży powiedział, że w bieżącym roku w obozie Piła - Młyn udzał brało 30 dzieci z OSP Rojewo, w Wojewódzkim Zlocie MDP nasza drużyna reprezentowała powiat inowrocławski. Również w konkursie kronik nasza kronika zdobyła tytuł laureata i reprezentowała wojewódtwo kujawsko pomorskie na szczeblu centralnym. Jednak głównym tematem zebrania było zaplanowanie przyszłorocznej kampanii sprawozdawczo wyborczej w strukturach związku OSP. Przekazano druki i uchwały Zarządu Głównego. Nowością jest utworzenie w zarządach OSP nowej funkcji -przedstawiciela ds młodzieży.

 

11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

W tym dniu w Rojewicach odbyła się uroczystość patriotyczna z udziałem mieszkańców gminy, organizacji społecznych oraz władz samorządowych. O godz. 10.00 odprawiona została msza św. w kościele parafialnym w Rojewicach, po której dzieci ze szkoły podstawowej przedstawiły patriotyczny program artystyczny, następnie Przewodniczący Rady Gminy Pan Józef Ratajczak wygłosił okolicznościowy odczyt. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod pamiątkowym obeliskiem na cmentarzu parafialnym. W obchodach Święta Niepodległości uczestniczyła także delegacja strażacka w składzie poczet sztandarowy: Jan Zieliński, Przemysław Orczyk i Dariusz Seroczyński oraz Leonard Fatz, Andrzej Walczak i Tomasz Walczak.

więcej zdjęć...

 

Nowa pilarka od Urzędu Marszałkowskiego

W dniu 4 listopada 2010r. w siedzibie OSP Barcin odbyło się uroczyste przekazanie specjalistycznego sprzętu ratowniczego oraz środków ochrony indywidualnej zakupionych ze środków finansowych samorządu województwa kujawsko-pomorskiego dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.
Nasza jednostka otrzymała pilarkę spalinową oraz dwie prądowmice wodne. W przekazaniu uczestniczyli prezes OSP Antoni Kuś, komendant gminny Andrzej Walczak oraz naczelnik Tomasz Walczak.

 

 

Delegacja OSP na pogrzebie

Dnia 3 listopada delagacja OSP wzięła udział w pogrzebie ś.p. Jerzego Kustry, który działał w szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej w Rojewie w latach 1963 - 1986. Skład delegacji: Zieliński Jan, Walczak Tomasz, Jakubowski Henryk i Fatz Leonard.

 

Ćwiczenia zgrywające

W środę 27 października nasza jednostka udała się alarmowo do Cukrowni w Kruszwicy. Na miejscu okazało się jednak, że to nie pożar a ćwiczenia zgrywające dla jednostek OSP i PSP w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Scenariusz szkolenia przewidywał trzy warianty działań: pożar w magazynie, pożar w hali produkcyjnej oraz pożar budynku gospodarczego. W każdym z nich oprócz działań gaśniczych konieczne było ewakuowanie ludzi oraz udzielanie poszkodowanym pierwszej pomocy przedmedycznej. Całość sił została podzielona na trzy grupy, z których każda wykonywała jeden wariant. Nasz zastęp ćwiczył wariant trzeci razem z OSP Gniewkowo, OSP Pakość i ZOSP Soda Mątwy. Skład zastępu: Walczak Tomasz, Orczyk Przemysław, Czarnota Sebastian, Zieliński Bartłomiej, Trawiński Marcin, Urban Zbigniew.

więcej zdjęć...

 

Jesienna inspekcja na 100%

W dniu 14 października funkcjionariusze z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Inowrocławia przeprowadzili u nas inspekcję gotowości bojowej.Tego rodzaju kontrole w jednostkach OSP z Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego są niezapowiedziane, więc była niespodzianką. Sprawdzeniu jak zwykle podlegał cały srzęt, samochody, dokumentacja oraz ratownicy. Jako zadanie do wykonania ratownicy dostali dość standartowe ćwiczenie - wydobycie rannego z zakleszczonego samochodu. Wszystkie czynności zostały wykonane poprawnie. Na zakończenie inspekcji komisja sprządziła protokół i okazało się, że jednostka otrzymała 100 punktów na 100 możliwych a więc komplet. To wielki sukces wszystkich strażaków z Jednostki Operacyjno Technicznej. Brawo! W ćwiczeniu brali udział: Tomasz Walczak, Przemysław Orczyk, Sebastian Czarnota, Bartłomiej Zieliński oraz Marcin Trawiński.

 

Kurs medyczny w Bysławiu

Dwóch ratowników Jednostki Operacyjno Technicznej naszej OSP brało udział w kusie medycznym. Szkolenie, w którym uczestniczyli druhowie Bartosz Althaus i Marcin Trawiński, organizowane było przez Komendę Wojewódzką PSP i Związek OSP. Kurs trwał 7 dni, od 24 września do 1 października i był skoszarowany w OSP Bysław koło Tucholi.

 

Ćwiczenia w komorze dymowej

22 września ratownicy Jednostki Operacyjno Technicznej naszej OSP po raz kolejny ćwiczyli w komorze dymowej w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. Ćwiczenie, to symulacja działań gaśniczych. Uczestnicy testu przechoszą szereg ćwiczeń fizycznych w aparatach powietrznych a następnie mają do pokonania labirynt w warunkach silnego zadymienia. Skład sekcji ćwiczącej: Tomasz Walczak, Bartłomiej Zieliński, Robert Bielas, Zbigniew Urban, Marcin Trawiński.

 

Kronika OSP Rojewo laureatem konkursu

Nasza kronika przeszła przez szczeble powiatowy i wojewódzki i reprezentowała województwo kujawsko pomorskie na centralnym konkursie kronik OSP. 17 września br. w Olsztynie odbył się finał na który zostali zaproszeni najlepsi kronikarze z całej Polski, w tym i nasz. Kronika otrzymała tytuł laureata konkursu. Bardzo nas to cieszy, zważywszy, że prowadzimy ją dopiero od czterech lat. Najważniejsze jednak jest to, że jest co dokumentować, ponieważ wiele się dzieje w naszej jednostce.

Autor kroniki druh Andrzej Walczak i prezes zarządu powiatowego ZOSP druh Roman Zieliński

 

 

Plebiscyt Pomorskiej

W Gazecie Pomorskiej kończy się kolejna edycja plebiscytu czytelników na strażaka roku. Tym razem po raz pierwszy czytelnicy oprócz najlepszego ochotnika i zawodowca wybierają również najlepszą jednostkę OSP. Głosować można była jak co roku przy pomocy kuponów drukowanych w gazecie i sms-ów. konkurs trwa do 18 pażdziernika. Kupony drukowane były od 18 września do 9 pażdziernika. Zachęcamy do głosowanie na naszą OSP SMS o treści "jednostka.60" pod numer 71466.

Do kategorii strażak - ochotnik roku 2010 z naszej jednostki został nominowany dh pomocnik d-y plutonu Przemysław Orczyk.

Jest to jeden z najlepiej wyszkolonych ratowników JOT-u, ratownik medyczny oraz kierowca dubler, tegoroczny rekordzista (nie licząc naczelnika) jeśli chodzi o wyjazdy alarmowe. Głosujmy na niego kuponami oraz sms-ami o treści "osp.71" pod numer 71466. koszt jednego sms-a to 1,22 z VAT. Z jednego numeru można wysyłać dowolną liczę sms-ów

 

Pogrzeb śp.dh Edwarda Pytla z OSP Jaksice

15 września poczet sztandarowy nasej OSP wziął udział w pogrzebie śp. dh Edwarda Pytla długoletniego działacza OSP Jaksice. Skład delegacji: Walczak Tomasz, Wesołowski Adam, Fatz Leonard i Marcin Szych.

 

Turniej Piłkarski OSP

Przez całe sobotnie przedpołudnie 10 września reprezentacja naszej OSP zmagała się w rywalizacji pomiędzy jednostkami OSP powiatu inowrocławskiego w piłkę nożną. Turniej odbył się na boisku Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 na ul. Toruńskiej w Inowrocławiu. Patronat honorowy objęli: Komendant Powiatowy PSP, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSPRP oraz Starosta Powiatowy. Trzeba podkreślić, że poziom rozgrywek był naprawdę wysoki i mimo mocnego składu naszej ekipie nie udało się wejść na tzw. pudło. Ostatecznie zajęliśmy czwarte miejsce. Wiadomo, jak to w sporcie bywa lokata jest ważna ale ważniejszy jest sam udział w imprezie i wola walki, której wszystkim strażakom nie brakowało. Turniej pokazał również, jak ważna jest w naszej służbie ratowniczej kondycja fizyczna strażaków, z którą bywa niestety bardzo różnie.

Skład reprezentacji: Bartłomiej Zieliński, Michał Zieliński, Mateusz Kaźmierski, Zbigniew Procek, Bartłomiej Bednarek i Robert Bielas. Zawodnikom dopingowali Jan Zieliński, Andrzej Walczak i Tomasz Walczak.

 

 

 

Dożynki 2010

W niedzielę 22 sierpnia delegacja naszej jednostki brała udział w uroczystościach dożynkowych. Skład delegacji:komendant gminny Andrzej Walczak i poczet sztandarowy w składzie. Jan Zieliński, Dariusz Seroczyński i Mateusz Kaźmierski.

 

 

OBÓZ MDP 2010

Tegoroczny obóz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej odbył się w Wojewódzkim Ośrodku Szkoleniowo - Wypoczynkowym ZOSP PIŁA - MŁYN koło Tucholi w ramach drugiego turnusu w dwóch turach. Pierwsza tura - grupa 15 osobowa w dniach od 15 do 21 lipca, drugi tura także 15 osób dniach od 21 do 28 lpica). Uczestnicy mieli zagwarantowane wyżywienie w obozowej stołówce, zakwaterowanie w namiotach ośmioosobowych, kąpiel i plażowanie w jeziorze pod nadzorem ratownika na obozowej plaży, szkolenie pożarnicze - możliwość zdania egzaminu na dowódcę sekcji, gry i zabawy sportowe oraz dyskoteki i ogniska.

więcej zdjęć

 

 

POKAZ DZIAŁANIA RATOWNIKÓW NA PIKNIKU RODZINNYM

W dniu 11 lipca dwa zastępy ratowników z OSP Rojewo i jeden zastęp z OSP Rojewice wykonały pokaz gaszenia samochodu. Ze względów ekologicznych i ekonomicznych nie użyto piany gaśniczej a zaprezentowana została jedynie taktyka pożarnicza. Jednym z elementów pokazu było udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu. Po ugaszeniu pozorowanego pożaru strażacy urządzili grilla przed remizą.

więcej zdjęć

 

ĆWICZENIA NA OBIEKCIE

Tak nazywa się szkolenie, które realizowane jest w konkretnym miejscu by poznać specyfikę zagrożonych budynków, drogi dojścia i ewakuacji oraz zabezpieczenie wodne przy obiekcie. W piątek 2 lipca takie ćwiczenie odbyło się w Liszkowie, obiektem zajęć był drewniany zabytkowy kościół. W szkoleniu brały udział dwa zastępy z OSP Rojewo oraz zastęp OSP Rojewice. Głównym zamiarem prowadzącego szkolenie naczelnika Tomasza Walczaka, było tak zorganizować działania by jak najefektywniej wykorzystać ilość ratowników i sprzęt w akcji oraz zapewnić nieprzerwane podawanie wody na obiekt. Działania gaśnicze prowadzone były przez dwa zastępy OSP Rojewo zaś jednostka z Rojewic dostała zadanie zasilnia wodnego przez zbudowanie stanowiska wodnego z pobliskiego stawu przy pomocy dwóch motopomp pływających i zbiornika składanego. Dodatkowo zasilanie realizowane było również z sieci hydrantowej. W czasie ćwiczenia upozorowano także zasłabnięcia jednego ze strażaków, któremu niezbędne było udzielenie pierwszej pomocy. Po powrocie do remizy omówienie ćwiczenie odbyło się przy grilu.

Skład zastępu 1 Andrzej Walczak, Szych Marcin. Zieliński Jan, Trawiński Marcin, Altman Tomasz, Czarnota Sebastian

Skład zastępu 2 Tomasz Walczak, Orczyk Przemysław, Kuś Michał, Kaźmierski Mateusz, Seroczyński Dariusz, Rutkowski Grzegorz

Skład zastępu 3 Pijanowski Bartłomiej, Kusiewicz Paweł, Tumidajewicz Maciej, Chwastyk Sebastian, Zawadzki Adam,

Druh Tomasz Walczak omawia założenia taktyczne ćwiczenia

 

 

 

PRZEKAZANIE DARÓW DLA POWODZIAN

W czwartek 24 czerwca prezes OSP Antoni Kuś oraz komendant gminny Andrzej Walczak udali się w okolice Gąbina by przekazać zebrane dary powodzianom. Już od samego rana strażacy ładowali dary na samochód, który do tego celu użyczył prezes Firmy AGROLMET Pan Krzysztof Kaczorowski.

Zgodnie z decyzją Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gąbinie artykóły sporzywcze i środki czystości zostały rozładowane w Szkole Podstawowej w Czernnie

Zebrane zboże i cement zostało wyładowane u jednogo z rolników w miejscowości Potrzebna, gdzie będzie dzielone między poszkodowanych przez powódź rolników.

Następnie prezes OSP Troszyn Polski Marek Jasiński pokazał naszym druhom zalane tereny.

 

W niektórych miejscach jeszcze jest po kilkadziesiąt centymetrów wody. W czsie powodzi było jej 3-4 metry.

Stoimy na przerwanym wale w Świniarach

Pozrywane linie energetyczne, zniszczone budynki i wydmy naniesionego piachu wiślanego to krajobraz w Świniarach.

Zalane tereny to obszar 30 km długości i 10 km szerokości

 

 

DARY DLA POWODZIAN

W sobotę 19 czerwca członkowie OSP zbierali w Rojewie dary dla powodzian. Od samego rana kilka ekip wyruszyło w różne części wsi by zwieźć do remizy pochodzące od Rojewian zboże, środki czystości, wodę, żywność a nawet cement. W najbliższym czasie wszystkie te dary zostaną zawiezione w okolice Gąbina koło Płocka, gdzie w wyniku powodzi ludzie utracili cały swój dobytek. Akcja prowadzona była wspólnie z Radą Sołecką, której przewodzi nasz prezes Antoni Kuś.

Na zdjęciu Jan Zieliński

Od lewej: Tomasz Walczak, Leonard Fatz, Stanisław Woźniak, Michał Kuś, Dariusz Seroczyński, Sebastian Czarnota, Tomasz Altman, Rafał Panfil, Antoni Przybysz, Antoni Kuś.

 

KONKURS KRONIK

Kronika naszej jednostki bierze udział w konkursie koronik OSP organizowanym przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Założona w 2007 roku kronika obrazuje bieżącą działalność naszej straży - wydażenie po wydażeniu. Dzięki technice druku komputerowego kronika posiada oryginalną szatę graficzną. By czytelnik zapoznał się z historią jednostki początkowe kartki zawierają wszystkie informacje i zdjęcia z dwóch poprzednich kronik z 1948 roku i z 1976 roku. Kronikarzem jest dh Andrzej Walczak. Mamy nadzieję, że kronika zajmie wysokie miejsce w konkursie.

 

WOJEWÓDZKI ZLOT MDP W PILE-MŁYN

W dniach od 3 do 6 czerwca dziasięcio osobowa delegacja naszej młodzieżówki uczestniczyła w zlocie MDP. Organizatorem zlotu, który odbył się w Wojewódzkim Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym w miejscowości Piła - Młyn był Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP. W czasie zlotu prowadzone były zajęcia profilaktyczne na temat zagrożeń wśród młodzieży oraz gry i turnieje sportowe a także ćwiczenia pożarnicze na torze MDP. Zlot był dla naszej młodzieży swoistym rozpoznaniem terenu, ponieważ w bieżącym roku cała drużyna będzie właśnie tam wypoczywać i szkolić się na letnim obozie.

 

BOŻE CIAŁO

Asysta honorowa do Procesji Bożego Ciała w tym roku składała się z dwóch zmian przy baldachimie, dwóch zmian asysty celebransa, pocztu sztandarowego i prowadzącego oraz trzech strażaków do niesienia krzyża . Młodzież z MDP niosła figórę Św. Floriana. Łącznie w Procesji wzięło udział 33 członków OSP.

 

ODPUST PARAFIALNY

W niedzielę 23 maja w naszej parafii p.w. Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych odbył się doroczny odpust. Jak co roku ksiądz proboszcz Edward Okoński zaprosił do udziału w uroczystości asystę honorową naszej jednostki. Podobnie jak na święto Bożego Ciała strażacy wytawili obstawę baldachimu, celebransa oraz poczet sztandarowy.

WIOSENNA INSPEKCJA GOTOWOŚCI BOJOWEJ

10 maja przeprowadzono u nas inspekcję, jako ćwiczenie sprawdzające mieliśmy do wykonania budowę linii gaśniczych i podanie dwóch prądów wody w natarciu. Ćwiczenie proste więc wykonane było bez problemów. Ogólnie jednostka uzyskała 94 punkty na 100 możliwych.

 

Dzień strażaka 2010

2 maja w niedzielę odbyła się uroczystość Dnia Strażaka. Uczestniczyły w niej obie jednostki gminy, czyli OSP Rojewo i Rojewice. Jak każdego roku obchody Święta Floriana rozpoczęliśmy Mszą Świętą, którą odprawił kapelan gminny OSP ks. Wojciech Danecki.

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

 

 

Następnie wszyscy strażacy przemaszerowali defiladą na plac przed remizą OSP, gdzie odbył się uroczysty apel. Po raz pierwszy oprócz pododdziałów OSP za sztandarem maszerował pluton honorowy, który tworzyli ratownicy obu jednostek.

 

Na apelu, po złożeniu meldunku i wciągnięciu flagi związku na maszt, prowadzący apel komendant gminny Andrzej Walczak przywitał zaproszonych gości w osobach: Przewodniczącego Rady Gminy Józefa Ratajczaka, Dowódcę JRG 2 w Inowrocławiu mł.bryg Stanisława Orła, Przestawiciela d-cy JRG 1 asp. Roberta Osińskiego, Prezesów OSP, rodziny strażaków i sympatyków straży.

.

 

Pierwszym punktem apelu było uroczyste ślubowanie trzech młodych ratowników z OSP Rojewo, Michała Kusia, Roberta Bielasa i Zbigniewa Proceka. Po ślubowaniu druhowie ci zostali pasowani na strażaków i otrzymali legitymacje członka OSP.

 

Następnie czterem ratownikom wręczono odznaki WZOROWY STRAŻAK - Mateusz Kaźmierski z Rojewa oraz Bartłomiej Pijanowski a także Szymon i Piotr Zawadzcy z Rojewic.

 

Po raz pierwszy też przyzanano honorowe medale "Działacz Roku 2009" dla Jana Zielińskiego z Rojewa i Ryszarda Matyszewskiego z Rojewic, które ufundował Prezes Zarządu Gminnego dh Wojciech Ogórkiewicz.

Wyróżniono również druha Tomasza Altmana za największą aktywność w akcjach ratowniczo gaśniczych, statuetką STRAŻAK RATOWNIK ROKU 2009 - ufundowaną przez Prezesa OSP Rojewo druha Antoniego Kusia.

 

 

Druhów Stanisława Webra i Jana Czarnotę uhonorowano pamiątkowymi ryngrafami za długoletnią i sumienną służbę w OSP.

Czterech strażaków otrzymało odznaki za wysługę lat w straży - Mieczysław Tumidajewicz i Zenon Pijanowski z Rojewic (30 lat) oraz Mateusz Kaźmierski i Marcin Szych z Rojewa (5 lat).

 

 

Odbyło się również mianowanie na wyższe stopnie strażackie ratowników, którzy w ostanim roku podwyższyli swoje kwalifikacje pożarnicze. Tak więc po przeszkoleniu podstawowym na stopień starszego strażaka awansowali: Michał Kuś i Zbigniew Procek. Po kursie podstawowym część II na dowódcę roty awanowali: Robert Bielas i Mateusz Kaźmierski. Na pomocnika dowódcy sekcji po zaliczeniu kursu technicznego zostali mianowani Bartosz Althaus i Marcin Trawiński. Dowódcami sekcji, po ukończeniu kursu kierowców OSP zostali Jan Zieliński i Marcin Szych. Na pomocnika dowódcy plutonu po ukończeniu kursu kierowców mianowani zostali: Przemysław Orczyk i Bartłomiej Pijanowski. Dowódcą plutonu, po ukończeniu kursu kierowców został Tomasz Walczak.

 

Członkowie MDP otrzymali brązowe, srebrne i złote odznaki MDP.

 

Kolejnym punktem apelu były przemówienia, w których głos zabrali: Przewodniczący Rady Gminy Józef Ratajczak oraz mł.bryg. Stanisław Orzeł. Po apelu strażacy złożyli wiązankę kwiatów przy krzyżu - obelisku z okazji Święta 3 Maja. Następnie wszyscy bawili się na wieczorku tanecznym w Jezuickiej Strudze.

 

PAMIĘCI OFIAR KATASTROFY W SMOLENSKU

W czwrtek 15 kwietnia o godzinie 17.00 w kościele parafialnym w Rojewie odprawiono Mszę Świętą w intencji ofiar katastrofy w Smoleńsku oraz pomordowanych w Katyniu w 1940 r. Fakty historyczne przypomniał przewodniczący Rady Gminy Józef Ratajczak okolicznościowym odczytem. W uroczystości wzięli udział strażacy: Poczet sztandarowy w składzie Andrzej Walczak, Jan Zieliński, Przemysław Orczyk a także Tomasz Walczak, Stanisław Weber, Leonard Fatz, Jan Czarnota oraz Ryszard Matyszewski z OSP Rojewice.

 

WARTA WIELKANOCNA

W Wielki Piątek i Wielką Sobotę strażacy naszej jednostki tradycyjnie pełnili wartę honorową przy grobie pańskim. Członkowie drużyny młodzieżowej stali na wielkanocnym posterunku w Wielką Sobotę w czasie adoracji od południa do wieczornej mszy. W tym roku poraz pierwszy w skład warty w czarnych mundurach weszli druhowie Szymon Lewandowski i Szymon Kaźmierski. We Mszy Rezulekcyjnej uczestniczyło 16 strażaków oraz 10 członków MDP.

Na zdjęciu druhowie Rafał Panfil i Bartłomiej Zieliński

 

SPOTKANIE Z KOMISJĄ DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I PORZĄDKU PUBLICZNEGO

26 marca w sali narad Urzędu Gminy odbyło się spotkanie członków komisji ds. ochrony środowiska i pożądku publicznego z komendantami policji i Ochotniczej Straży Pożarnej. Tematem rozmów były zagrożenia występujące na terenie gminy. W spotkaniu brali udział: komendant gminny Andrzej Walczak, kierownik posterunku policji asp. Paweł Olszak oraz przewodniczący komisji Mieczysław Tumidajewicz i członkowie Mieczysław Lesiak, Piotr Śpiewak, Halina Krzewina.

 

 

TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ W KASPRZE

26 marca w I Liceum Ogulnokształącym im Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbyły się powiatowe eliminacje konkursu wiedzy pożarniczej młodzieży ponadgimnazjalnej. Komendant gminny Andrzej Walczak jest członkiem komisji do spraw młodzieży Zarządu Powiatowego Związku OSP, w związku z tym był członkem komisji egzaminacyjnej tego turnieju.

Zwycięzcy konkursu i komisja

 

SZKOLENIE Z PIERWSZEJ POMOCY

Na zbiórce szkoleniowej w dniu 26 marca ratownicy Jednostki Operacyjno Technicznej naszej OSP mieli okazję przypomnieć i poszerzyć swoje wiadomości na temat pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia prowadził ratownik z pogotowia ratunkowego, który dysponował elektronicznym fantomem.

 

MŁODZI NA KONKURSIE

Reprezentacja naszej młodzieżówki wzięła udział w I części (teoretycznej) eliminacji powiatowych do Otwartego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, pod hasłem "Ratuj życie, Mienie i Środowisko" który odbył się 19 marca w gimnazjum w Złotnikach Kujawskich. W konkursie wzięło udział 84 uczestników reprezentujących 14 gimnazjów z terenu powiatu inowrocławskiego. Klasyfikacja ogólna gimnazjów po części teoretycznej przedstawia się następująco:
1. Gimnazjum nr 3 w Bachorcach
2. Gimnazjum w Dąbrowie Biskupiej
3. Gimnazjum w Żalinowie
Nasza drużyna zajęła 10 miejsce, indywidualnie z naszych najlepiej wypadł druh Szymon Kaźmierski, który wziął udział w dogrywce na pięciu najlepszych uczestników, jednak nie zakwalifikował się do nastepnego szczebla turnieju.

Część praktyczna i uroczyste zakończenie Konkursu odbędą się w dniu 29.04.2005 roku w Gimnazjum nr 3 w Inowrocławiu .

Na pierwszym planie nasi reprezentanci

Komisję konkursową stanowili strażacy zawodowi i ochotnicy

Nasza ekipa

 

 

JEDZIE, JEDZIE STRAŻ OGNIOWA TRĄBKA GRA...

Słowa popularnej strażackiej piosenki w pełni oddają dźwięk syren naszego beczkowozu. Niedawno bowiem druhowie zainstalowali na jego dachu ... fanfarę, która swoim rykiem dodatkowo oprócz tradycyjnych klaksonów ostrzegać będzie innych kierowców o pędzącej do pożaru straży.

 

 

ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE

W sobotę 20 lutego odbyło się w naszej jednostce Walne Zebranie Sprawozdawcze za rok 2009. Na zebranie przybyli zaproszeni goście w osobach: Viceprezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP druha Lecha Morawskiego, Dowódcy JRG 2 w Inowrocławiu mł. bryg. Stanisława Orła, Przewodniczącego Rady Gminy Józefa Ratajczaka oraz Wójta Błażeja Mielcarka. Działalność operacyjną i organizacyjną OSP omówił naczelnik Tomasz Walczak, następnie skarbnik Adam Wesołowski przedstawił sprawozdanie finansowe po czym komisja rewizyjna odczytała swój protokół kontrolny i udzielono absolutorium zarządowi. W dyskusji poruszano kilka ważnych dla jednostki spraw. Najwięcej uwagi poświęcono sprawie zakupu nowego wozu bojowego, który wpisano do planu jako cel w terminem czteroletnim. Do wykonania tego przedsięwzięcia ma powstać specjalny zespół koordynujący wszystkie czynności z tym związane. Zaplanowano też kupno nowego sztandaru na przyszłoroczny jubileusz 85 - lecia OSP. Stary sztandar ma już 35 lat i oprócz nieaktualnej jego symboliki jest po prostu wysłużony. Ustalono, że zarząd OSP w najbliższym czasie ma wystąpić z wnioskiem do Rady Gminy o nadanie tytułu Zasłużonego dla Gminy Rojewo dla ś.p. Gerarda Walczaka - długoletniego komendanta OSP.

Z innych spraw - zaplanowano zakupy sprzętu na 2010 roku, omawiano nowy system badań lekarskich dla ratowników OSP oraz akcję przekazywania 1 % podatku dla OSP.

Nowością na zebraniu było wykorzystanie zakupionego w ubiegłym roku rzutnika multimedialnego do prezentacji slajdów poglądowych i zdjęć z działalności OSP.

Przy stole prezydialnym od lewej: Wójt Błażej Mielcarek, vice prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP Lech Murawski, prezes Zarządu Gminnego ZOSP Wojciech Ogórkiewicz, dowódca JRG nr 2 mł. bryg. Stanisław Orzeł i naczelnik OSP Tomasz Walczak

Od lewej druhowie: Stanisław Weber, Jan Czarnota, prezes OSP Antoni Kuś, Henryk Jakubowski, Leonard Fatz.

Od lewej: Sebastian Czarnota (sekretarz OSP), Bartłomiej Zieliński, Zbigniew Procek, Rafał Panfil, Mateusz Kaźmierski.

Od lewej: przewodniczący Rady Gminy Józef Ratajczak, kierownik SZOiK Maciej Przeździęk i skarbnik OSP Adam Wesołowski.

Od lewej: Marcin Trawiński, Bartosz Althaus, Jan Zieliński (członek zarządu OSP)

 

 

Nowe badania lekarskie dla ratowników OSP

Zgodnie z rozporzadzeniem Ministra Zdrowia z 30.11.2009 roku, strazacy ochotnicy bioracy bezposredni udzial w akcjach ratowniczo gasniczych od nowego roku maja inny system badan okresowych. Zasadnicza róznica polega na tym, ze przystepujacy po raz pierwszy do badan maja o wiele wiekszy zakres badan do wykonania. A wiec teraz kandydaci do wyjazdów alarmowych beda musieli wykonac cztery badania labolatoryjne (morfologie z wymazem + plytki,glikemie na czczo, ogólne badanie moczu i GGTP), badania psychologiczne (skladajace sie z testów i rozmowy z psychologiem), trzy konsultacie lekarskie (laryngologiczna, okulistyczna i neurologiczna) , spirometrie i EKG oraz badanie przez lekarza orzecznika medycyny pracy. Strazacy wykonujacy badania po raz kolejny przechodza tylko badanie krwi GGTP i poziom glukozy oraz spirometrie, EKG laryngologa, olulistę i neurologa, orzeczenie dla nich wydaje równiez lekarz medycyny pracy. Wydluza sie tez waznosc badan z dwóch na trzy lata. (Po 50 roku zycia dwa lata). Nowoscia tez jest , ze strazak który chorowal dluzej niz 30 dni, bedzie musial byc spowrotem dopuszczony do wyjazdów przez wspomnianego juz lekarza orzecznika.

Nowe badania sa dla strazaków bezplatne, finansuje je gmina.

 

1 % PODATKU NA RZECZ STRAŻY - DZIĘKUJEMY!

TO NIC NIE KOSZTUJE.

Zarząd OSP składa serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom, którzy w 2009 roku odpisali swój 1 % podatku na rzecz naszej jednostki. Uzbieraliśmy wspólnie niebagatelną kwotę prawie 1,5 tyś zł. Zgodnie z regulaminem Zarządu Głównego ZOSP do naszej OSP z powyższej kwoty trafi 1231 zł., za Tą sumę w najbliższym czasie dokomletujemy nasz sprzęt ratowniczy.

W 2010 roku również liczymy na pomoc naszych członków i sympatyków. Poprzez przekazanie 1 % podatku dla naszej OSP razem wzbogacamy wyposażenie ratunkowe jednostki, przyczyniając się do zwiększenia możliwości działań w czasie akcji ratowniczo gaśniczych.

Aby przekazać 1 % wystarczy, po wyliczeniu kwoty 1% wpisać w zeznaniu podatkowym w rubryce organizacja pożytku publicznego: Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej nr KRS 0000116212 , a w informacjach uzupełniających: Ochotnicza Straż Pożarna w Rojewie. Rojewo 88-111 Rojewo woj. kujawsko - pomorskie.

MY POMAGAMY TOBIE - TERAZ TY MOŻESZ POMÓC NAM.

KALENDARZ STRAŻACKI NA 2010

Kalendarz strażacki na 2010 jest już do nabycia, w tym roku wydajemy kalendarz z imionami. Dobrowolne datki za kaledarze przeznaczone będą na działalność Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Ślizgawka na ferie

Ferie zimowe rozpoczęte, mróz trzyma siarczysty (codziennie poniżej - 10 st.) więc dzieciaki mają frajdę. Od wtorku 19 stycznia większą, bo na terenie boiska sportowego w Rojewie, za sprawą strażaków powstała ślizgawka. Po odśnieżeniu wyleliśmy wodę na płytę boiska i powstała tafla lodowa, gdzie poślizgać się mogą i młodsi i starsi. Przydałoby się jeszcze tylko oświetlenie na wieczór. W "mrożącej krew w żyłach robocie" brali udział: Tomasz Walczak, Przemysław Orczyk, Zbigniew Urban i Marcin Trwiński (który utrwalił na zdjęciach "mokrą robotę")

Odśnieżanie ...dachów

Po rekordowo obfitych śnieżycach wiele dachów ugina się pod ciężarem białego puchu. We wtorek 12 stycznia strażacy ratownicy odśnieżali płaski dach szkoły podstawowej,sali gimnastycznej i remizy strażackiej w Rojewie. W "akcji" tej brali udział:Tomasz Walczak, Przemysław Orczyk, Bartosz Althaus, Marcin Trawiński, Zbigniew Urban i Robert Bielas.

Grill - dobry nie tylko latem

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Rojewie

W niedzielę 10 stycznia po raz kolejny zbierano na orkiestrę Jurka Owsiaka. Strażacy przekazali do licytacji gaśnicę samochodową oraz stalowy termoizolacyjny kubek z logo Związku OSP, przedmioty te zostały zlicytowane za kwotę 150 zł. Ratownicy z Jednostki Operacyjni Technicznej wykonali również pokaz ewakuacji i reanimacji poszkodowanego w wypadku drogowym.

W pokazie brali udział: Andrzej Walczak, Tomasz Walczak, Jan Zieliński, Michał Zieliński, Przemysław Orczyk, Dariusz Seroczyński, Marcin Trawiński, Grzegorz Panfil.

Licytacja

Pokaz działania ratowników po wypadku drogowym