........ ............      
 

KALENDARZ OSP ROJEWO NA 2012 ROK

Informujemy, że OSP Rojewo jak co roku wydała kalendarz strażacki. Oto jego szata graficzna. Kalendarz dostępny będzie w remizie OSP oraz u członków zarządu.

SPOTKANIE OPŁATKOWE 2011

W niedzielę 18 grudnia nasi strażacy życzyli sobie wesołych świąt. Soptkanie otworzył prezes Jan Zieliński, który przywitał zaproszonych gości: rojewskiego proboszcza, wójta gminy oraz wiceprzewodniczącą Rady Gminy. Ksiądz Edward Okoński odczytał fragment Pisma Świętego i nastąpiły życzenia. W spotkaniu uczestniczyli także członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz druhowie z OSP Rojewice.

 

SZKOLENIE W KOMENDZIE POWIATOWEJ

14.12.2011 roku gupa ratowników z Jednostki Operacyjno Technicznej OSP Rojewo odbyła pierwszą część szkolenia zabezpieczania lądowisk Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Są to zagadnienia z zakresu zadań dla jednostek OSP działających w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. W szkoleniu brali udział: Jan Zielinski, Tomasz Walczak, Andrzej Walczak, Przemysław Orczyk, Szych Marcin, Seroczyński Dariusz, Althaus Bartosz, Zieliński Michał, Trawiński Marcin.

 

INSPEKCJA GOTOWOŚCI BOJOWEJ

9 grudnia została przeprowadzona w naszej jednostce inspekcja gotowości bojowej. Po raz drugi w tym roku przedstawiciele Komendy Powiatowej PSP z Inowrocławia zjawili się na niezapowiedzianą kontrolę. Jak zawsze w takich sytuacjach ogłoszono alarm, w ramach którego ratownicy wykonali ćwiczenie sprawdzające. Następnie kontrolowano sprzęt ratowniczy, dokumentację oraz samochody i strażnicę. Jednostka nasza zaliczyła inspekcję z wynikiem 91 punktów na 100 możliwych.

STRAŻ POŻARNA PRZYPOMINA
zbliża się zima - okres największego zagrożenia pożarowego w budynkach.


Choć statystycznie o tej porze roku notujemy ogólnie mniej interwencji, to pożary, które wybuchają zimą są bardzo tragiczne. Pastwą ognia nierzadko idą całe budynki. Wiele rodzin zostaje bez dachu nad głową, tracąc dobytek całego życia. Im niższa temperatura na dworze tym większe jest zagrożenie od źródeł ciepła wykorzystywanych do ogrzewania mieszkań i budynków gospodarczych. Szczególnie podczas nocy, kiedy pozostawione bez nadzoru piece, piecyki i inne urządzenia ulegają awarii wzniecając pożar. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa byśmy my i nasi bliscy obudzili się spokojnie rano.
- nie pozostawiaj bez dozoru włączonych urządzeń elektrycznych nieprzystosowanych do pracy całodobowej.
- nie stosuj naprawianych "watowanych" bezpieczników topikowych oraz bezpieczników o większej mocy niż wskazane,
- nie wykonuj prowizorycznych podłączeń elektrycznych,
- nie przeciążaj instalacji elektrycznych,
- nie przerabiaj na własną rękę urządzeń elektrycznych,
- nie ustawiaj elektrycznych urządzeń grzewczych bezpośrednio na podłożu palnym oraz w pobliżu materiałów łatwo ..zapalnych (mebli, firanek, itp) - zachowaj odległość minimum 50 cm.
- nie zatykaj przewodów wentylacyjnych - w prawidłowo działających urządzeniach gazowych, w przypadku braku ..odpowiedniej ilości powietrza, następuje niezupełne spalanie gazu i może powstać trujący, niewyczuwalny tlenek węgla (CO). Ponadto nadmierna zawartość w powietrzu produktów spalania gazu jest szkodliwa dla zdrowia,
- nie ustawiaj gazowych urządzeń grzewczych w pobliżu materiałów łatwo zapalnych (mebli, firanek itp.) - zachowaj odległość minimum 60 cm.

 

Przekaż 1% podatku na OSP Rojewo

Aby przekazać 1 % podatku wystarczy w zeznaniu podatkowym, po wyliczeniu kwoty 1% wpisać w rubryce organizacja pożytku publicznego: Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej nr KRS 0000116212 , a rubryce cel szczegółowy: Ochotnicza Straż Pożarna w Rojewie. Rojewo 88-111 Rojewo woj. kujawsko - pomorskie. Dzisiaj Ty pomożesz nam, jutro my pomożemy Tobie.

 

III Powiatowy Zjazd Związku OSP RP

Delegaci i przedstawiciele OSP ze wszystkich dziewięciu gmin powiatu inowrocławskiego obradowali 26 listopada w Jacewie na zjeździe związku OSP. Podsumowano kończącą się pięcioletnią kadencję. Sprawozdanie w formie pisemnego opracowania oraz ustnie przedstawił prezes ustępującego zarządu druh Roman Zieliński. Obecni na zjeździe członkowie zarządu wojewódzkiego oraz zastępca komendanta wojewódzkiego i komendant powiatowy PSP bardzo wysoko oceniali działalność prezesa Zielińskiego jak i całego zarządu. Do sukcesów zaliczono organizację konkursów wiedzy pożarniczej i plastycznych, organizację zawodów sportowo pożarniczych oraz nadanie sztandaru i prowadzenie kroniki. Kilkakrotnie wymieniono także naszą jednostkę, chwaląc między innymi za zajęcie I miejsca w turnieju piłkarskim i coroczne pozyskiwanie pieniędzy z 1 % podatku. Wybrano nowe władze związku struktury powiatowej na kadencje 2011-2015, prezesem został ponownie druh Roman Zieliński. Nasz przedstawiciel druh Andrzej Walczak został członkiem prezydium Zarządu Powiatowego ZOSP RP.

 

OSP w liczbach:

W Polsce istnieje około 17 tysięcy Ochotniczych Straży Pożarnych. Zrzeszonych w tych jednostkach jest ok. 700 tysięcy strażaków, z czego w akcjach ratowniczo-gaśniczych bierze udział ok. 500 tysięcy strażaków. W kraju działa też blisko 9,5 tysiąca młodzieżowych drużyn pożarniczych zrzeszających około 90 tysięcy dziewcząt i chłopców w wieku 12 - 18 lat. W powiecie inowroclawskim działają 43 OSP w tym 9 włączonych do KSRG. Ogólna liczba strażaków to 1237, w akcjach uczestniczy 524 ratowników. Przy 6 jednostkach OSP w powiecie inowrocławskim działa 133 członków MDP.

 

Kryptonim "Piekarnia w Ogniu".

W piątek 25 listopada 2011 roku odbyły się ćwiczenia Jednostki Operacyjno Technicznej naszej OSP. Miejscem pozorowanej akcji ratowniczo gaśniczej była tym razem Piekarnia Pana Józefa Klimko w Rojewie. Naczelnik Tomek Walczak zadbał aby scenariusz ćwiczeń był urozmaicony, tak więc była akcja gaśnicza, ewakuacja rannych i udzielanie im pierwszej pomocy a także użycie sprzętu burzącego. Działania prowadzone przez dwa zastępy na samochodach STAR i IVECO odbywały po zapadnięciu zmroku z użyciem najaśnic więc szczególną uwagę zwracano na zachowanie zasad bezpieczeństwa. Sporo wysiłku kosztowało wybudowanie zasilania wodnego z uwagi na znaczną odległość do hydrantu, tu dużym zaangażowaniem wykazał się druh Michał Kuś. Dowódcą akcji był druh Marcin Szych, który niedawno ukończył kurs dowódców i na ćwiczeniu zadebiutował w tej roli. Na zakończenie naczelnik podsumował ćwiczenie i podziękował właścicielowi piekarni za udostępnienie obiektu do ćwiczeń. Po powrocie do remizy na zmarzniętych ratowników czekała gorąca kiełbasa i herbatka. Oprócz wyżej wymienionych w szkoleniu brali udział: Jan Zieliński, Andrzej Walczak, Michał Zielinski,Bartlomiej Pijanowski, Dariusz Seroczyński, Przemysław Orczyk, Bartosz Althaus, Marcin Trawiński, Zbigniew Urban. Honorowy prezes Antoni Kuś zrobił kila fotek.

 

 

Druh Marcin SZYCH z uprawnieniami dowódcy

W listopadzie kolejny strażak z naszej OSP druh Marcin SZYCH uzyskał uprawnienia dowódcy. Po ukończeniu kursu pomyślnie zdał egzaminy w PSP w Inowrocławiu i od tej pory może dowodzić zastępem ratowniczo gaśniczym w czasie akcji. Wcześniej zaliczył kursy: podstawowy pierwszą i drugą część, techniczny oraz kierowców - operatorów. W związku z podwyższeniem kwalifikacji w najbliższym czasie Marcin będzie awansowany do stopnia pomocnika dowódcy plutonu. Gratulacje.

NADZWYCZAJNE WALNE ZEBRANIE

29 października odbyło się w naszej jednostce nadzwyczajne walne zebranie, zwołane w celu wybrania delegata i przedstawiciela na powiatowy zjazd Związku OSP. Jednostkę naszą będą reprezentowali z zarządzie powiatowym druhowie Antoni Kuś i Andrzej Walczak.

 

MDP w JRG

Członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej przy OSP w Rojewie w ramach zajęć szkoleniowych zwiedzili 21 października Jednostkę Ratowniczo Gaśniczą nr 2 Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu. Młodzież oglądała samochody i sprzęt używany przez PSP. Dużym zainteresowaniem cieszyła się sama strażnica oraz warunki służby zawodowych strażaków.

 

 

 

LEKCJE EDUKACJI OBRONNEJ W REMIZIE

18 i 20 października dwie klasy młodzieży gimnazjalnej odwiedziły naszą remizę. Okazją do wizyty były tematy z edukacji obronnej dotyczące ochrony przeciwpożarowej. Zajęcia prowadzone przez druha Andrzeja WALCZAKA były kontynuacją zajęć teoretycznych przeprowadzonych w szkole. Tym razem młodzież zapoznała się z procedurami w czasie alarmu straży a także sprzętem ratowniczo gaśniczym.

ŚLUB STRAŻAKA

Nasz strażak Paweł Kusiewicz wstąpił w związek małżeński. Koledzy z OSP postarali się aby w uroczystościach ślubu jak i wesela nie zabrakło akcentów strażackich. Tradycyjnie był szpaler, asysta orszaku weselnego przez samochód strażacki oraz delegacja druhów na weselu. Również tą drogą pragniemy złożyć życzenia Paulinie i Pawłowi "Szczęść Boże Młodej Parze" od całej Braci Strażackiej. Poniżej prezentujemy kilka fotek nadesłanych przez nowożeńców.

 

SUKCES NASZYCH STRAŻAKÓW W PIŁKĘ

24 września na boisku sportowym na terenie Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 PSP w Inowrocławiu odbył się turniej drużyn piłkarskich z jednostek OSP pod patronatem Starosty Inowrocławskiego Tadeusza Majewskiego i Komendanta Powiatowego PSP st. bryg. mgr inż. Sławomira Skoniecznego. W zawodach udział wzięło 6 drużyn, reprezentacja OSP Rojewo zajęła I miejsce zdobywając puchar komendanta powiatowego i puchar starosty inowrocławskiego.W lutym przyszłego roku nasza drużyna będzie reprezentować powiat inowrocławski na szczeblu wojewódzkim turnieju w Gąsawie.

 

 

Śp. Gerard WALCZAK - ZASŁUŻONY DLA GMINY ROJEWO

 

Rada Gminy Rojewo na wniosek zarządu naszej OSP nadała śp. druhowi Gerardowi Walczakowi tytuł "Zasłużony dla gminy Rojewo". Oficjalne nadanie tytułu odbyło się w czasie uroczystości dożynkowych w niedzielę 28 sierpnia.

Zaszczytny tytuł z rąk przewodniczącej Rady Gminy odebrała żona śp. komendanta - pani Józefa Walczak.

Delegacja OSP Rojewo.

 

Śp. Gerard WALCZAK był komendantem gminnym i kierowcą OSP Rojewo, w 1955 roku, w wieku lat 16 jako młody chłopak wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Rojewie. Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej szkolił się w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Pożarniczego w Bydgoszczy na kolejnych kursach. Od samego początku jego działalności strażackiej wykazywał talent organizacyjny, już jako zastępca naczelnika zwerbował do straży wielu młodych ludzi, którzy w krótkim czasie uzyskiwali czołowe miejsca na zawodach pożarniczych ale przede wszystkim brali czynny udział w licznych w tamtych czasach akcjach gaśniczych, którymi doskonale dowodził właśnie Gerard Walczak. Przez prawie pół wieku jako dowódca i kierowca jednocześnie uczestniczył w zwalczaniu każdego pożaru na terenie gminy. Cechowała go zawsze nieprzeciętna odwaga i zapał w niesieniu pomocy. Utworzył i przeszkolił dziesiątki drużyn młodzieżowych z których wyszły kolejne pokolenia strażaków - ratowników.

Oprócz swojej działalności ratowniczej śp. Gerard Walczak był charyzmatycznym inicjatorem wielu nietuzinkowych przedsięwzięć. Był pomysłodawcą i organizatorem udziału straży w uroczystościach kościelnych takich jak: warty wielkanocne czy procesje Bożego Ciała. Zawsze na czele, jak choćby podczas wizytacji Kardynała Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego na początku lat siedemdziesiątych czy podczas udzialu rojewskiej straży na centralnych dożynkach na Jasnej Górze.

W 1976 roku jako prezes OSP organizował i prowadził jubileusz 50 lecia OSP Rojewo - pierwszą uroczystość z pełnym ceremoniałem strażackim.

Angażował się również w życie społeczne gminy oraz przemiany demokratyczne zachodzące na poczatku lat osiemdziesiątych, był jednym z pionierów Rolniczej Solidarności, biorąc udział w jej zjeździe założycielskim w Bydgoszczy.

Śp. Gerard Walczak był również aktywnym działaczem związku OSP w strukturach powiatowych i wojewódzkich. Za swoje osiągnięcia był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa a także Medalem Honorowym im. Bolesława Homicza oraz najwyższym odznaczeniem strażackim - Złotym Znakiem Związku OSP RP.

Przez lata skutecznie zabiegał o pozyskiwanie sprzętu i samochodów pożarniczych. W 1995 roku wprowadził naszą jednostkę do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.

Wszyscy pamiętamy go jako człowieka uczciwego i pogodnego, choć małego wzrostu to wielkiego serca.

Śp. druh Gerard WALCZAK (ur.1939 - zm.2006)

 

 

 

VI POWIATOWE ZAWODY SPORTOWO POŻARNICZE W ROJEWIE
26 czerwca po raz drugi w Rojewie odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo Pożarnicze, w ktorych udział brało 18 drużyn reprezentujących jednostki OSP z całego powiatu. Zawodnicy rywalizowali ze sobą w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej 7 x 50 i rozwinięciu bojowym. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z OSP Chełmce, drugie OSP Witowice a trzecie OSP Ostrowo. Dodać należy, że bardzo dobrze wypadła drużyna kobieca z OSP Kruszwica, startująca jako jedyna w swojej grupie. Nasza reprezentacja zajęła 9 miejsce. Zawody obserowali między innymi Starosta Powiatowy Tadeusz Majewski, Z-ca Komendanta Po wiatowego PSP bryg. Artur Przybylski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP druh Roman Zieliński, Kapelan strażaków woj. kujawsko pomorskiego mł. bryg. Zenon Rutkowski oraz Wójt Gminy Rojewo Rafał Żurowski a także licznie przybyli mieszkancy gminy Rojewo.

KLASYFIKACJA GENERALNA

1. OSP CHEŁMCE 102,8
2. OSP WITOWICE 108,1
3. OSP OSTROWO 122,0
4. OSP MODLIBORZYCE 123,0
5. OSP KRUSZWICA 125,4
6. OSP GNIEWKOWO 125,4
7. OSP STANOMIN 128,0
8. OSP GNOJNO 129,9
9. OSP ROJEWO 131,2
10. OSP ZŁOTNIKI KUJAWSKIE 132,2
11. OSP CUKROWNIA KRUSZWICA 133,5
12. OSP JANIKOSODA 134,5
13. OSP ZT KRUSZWICA 135,1
14. OSP KOŁODZIEJEWO 137,8
15. OSP RACICE 139,2
16. OSP SODA MĄTWY 165,8
17. OSP OSTRÓWEK DYSKW.

grupa kobieca

1. OSP KOBIECA KRUSZWICA 121,2

 

Oto kilka fotek naszej drużyny

 

ALARMOWE BOŻE CIAŁO

Pluton honorowy wraz z pocztem sztandarowym w składzie 18 strażaków oraz drużyna młodzieżowa w liczbie 9 osób uczestniczyli w asyście procesji Bożego Ciała w dniu 23 czerwca br. W momencie, kiedy strażacy ruszali kolumną spod remizy do kościoła na mszę św. rozległ się ryk syreny. Część plutonu honorowego błyskawicznie zamieniła się w zastęp ratowniczy i wyjechali do pożaru.

POKAZ NA DZIEŃ DZIECKA

01 czerwca w Rojewie odbyła się impreza z okazji Dnia Dziecka. Udział w niej brały dzieci z całej gminy. Obok wielu atrakcji był również strażaki akcent . Ratownicy Jednostki Operacyjno Technicznej pokazywali dzieciakom sprzęt i uzbrojewia strażaka. Można było wejść do samochodu pożarniczego, przywdziać hełm czy inny ekwipunek a także poczuć się strażakiem dzierżąc linię gaśniczą - oręż każdego strażaka. Zainteresowanie było ogromne.

INSPEKCJA GOTOWOŚCI BOJOWEJ

31 maja przeprowadzono w naszej jednostce inspekcję. Kontrolujący funkcjonariusze Komendy Powiatowej Panstwowej Straży Pożarnej sprawdzali sprzęt, dokumentację oraz wyszkolenie ratowników. W ramach ćwiczenia sprawdzającego wykonano budowę linii gaśniczych z samochodu GBM z zasilaniem z hydrantu podziemnego. Łącznie za całą inspekcję jednostka otrzymała 91 punktów na 100 możliwych. Skład zastępu: Walczak Tomasz, Orczyk Przemysław, Zieliński Bartłomiej, Urban Zbigniew, Czarnota Sebastian, Trawiński Marcin.

ODPUST PARAFIALNY W ROJEWIE

W niedzielę 22 maja pluton honorowy wraz z pocztem sztandarowym w składzie 17 strażaków wziął udział w uroczystości odpustowej naszej parafii. W czasie procesji odpustowej druhowie pełnili funkcje liturgiczne, tj. obsada baldachimu, asysta celebransa a także niesienie symboli wielkanocnych. Nie zabrakło też naszej figury św. Floriana, którą nieśli członkowie MDP. Z tego miejsca zarząd OSP dziękuje wszystkim za udział w uroczystości i zaprasza do udziału w procesji Bożego Ciała.

TRADYCJA ŚW. FLORIANA
7 maja, obchodziliśmy strażackie święto. Tegoroczna uroczystość miała charakter rocznicowy, 85 lat temu bowiem została utworzona nasza jednostka. Z tej okazji w czasie mszy św. poświęcony został, ufundowany przez strażaków witraż z wizerunkiem św. Floriana, który zdobi jedno z okien w kościele parafialnym w Rojewie. Po mszy odbył się apel strażacki z wręczeniem odznaczeń, mianowań, wyróżnień i ślubowaniem MDP. Najwyższe odznaczenie strażackie - Złoty Znak Związku OSP RP otrzymał druh Leonard Fatz. Medalami "Za Zasługi dla Pożarnictwa" odznaczeni zostali druhowie: Złotym- Jan Zieliński i Tomasz Walczak; Srebrnym: Andrzej Walczak i Przemysław Orczyk; Brązowym: Michał Zieliński, Tomasz Altman, Grzegorz Panfil i Zbigniew Urban. Odznakę WZOROWY STRAŻAK dostali: Dariusz Seroczyński, Zdzisław Fatz i Bartłomiej Zieliński. Na wyższe stopnie, po ukończeniu kursów awansowali: na pomocnika dowódcy sekcji Mateusz Kaźmierski; na dowódcę sekcji: Marcin Trawiński, Bartosz Althaus i Sebastian Czarnota; na dowódcę plutonu Andrzej Walczak. Strażakiem roku 2010, za największą aktywność w akcjach ratowniczo gaśniczych został Przemysław Orczyk. Wręczono również wyróżnienia za długoletnie pełnienie funkcji prezesa i skarbnika druhom Antoniemu Kusiowi i Adamowi Wesołowskiemu. Na sztandar jednostki ślubowali najmłodsi członkowie MDP: Agata Kaźmierska, Nikodem Łojewski oraz Hubert i Jakub Świerczyńscy. Wszystkim strażakom życzenia składali zaproszeni goście: Prezes zarządu powiatowego związku OSP dh Roman Zieliński, Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Mąka a także Wójt Rafał Żurowski. Obchody Dnia Strażaka zakończyła tradycyjnie wspólna zabawa taneczna.

 

ODSZEDŁ NA WIECZNĄ SŁUŻBĘ - DH. STEFAN BUCZKOWSKI
W sobotę 7 maja pożegnaliśmy naszego druha śp. Stefana Buczkowskiego. Dh Stefan Buczkowski wstąpił do OSP w Rojewie w 1960 roku. Początkowo jako członek czynny, później wspierający, działał w szeregach straży. W pogrzebie uczestniczył poczet sztandarowy w składzie: Antoni Kuś, Adam Wesołowski i Leonard Fatz oraz delegacja - Jan Zieliński i Jan Czarnota.

 

WRĘCZENIE SZTANDARU DLA KLUBU SENIORA
30 kwietnia poczet sztandarowy naszej straży wziął udział w uroczystości wręczenia i poświęcenia sztandaru dla Klubu Seniora WRZOS w Rojewie. Stowarzyszenie to, należy do najaktywniejszych organizacji działającą w gminie, od kilku lat organizuje spotkania okolicznościowe i wycieczki dla seniorów. Duża popularnością cieszy się klubowy chór, który występuje na wszystkich imprezach gminnych. Motorem działalności WRZOSU jest Stanisław Popielewski - świetny organizator, były dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, działacz sportowy, uhonorowany tytułem "Zasłużony dla Gminy Rojewo". Z okazji wręczenia sztandaru życzymy wszystkim członkom Klubu Seniora zdrowia i pogody ducha oraz nieustającego zapału w dalszej działalności społecznej. Dodać należy, że WRZOS ma najmłodszy a my najstarszy sztandar w gminie.

 

NOWI CZŁONKOWIE OSP ROJEWO

W ostatnim czasie ekipa ratowników JOT-u powiększyła się o dwóch ratowników. Druhowie Bartłomiej Pijanowski i Paweł Kusiewicz dotychczas członkowie OSP Rojewice złożyli deklaracje do naszej jednostki. Obaj są kierowcami i doświadczonymi ratownikami. Druh Batrek Pijanowski jest zawodowym strażakiem pracującym na codzień w JW 1648 w Inowrocławiu, jako ochotnik jest w stopniu pomocnika dowódcy plutonu zaś druh Paweł Kusiewicz ma stopień starszego strażaka. Życzymy im powodzenia w dalszej służbie i witamy w naszych szeregach.

.... .......................................................................................................................................................... B. Pijanowski.......P. Kusiewicz

 

WIOSENNE MANEWRY ZA NAMI

28 kwietnia zastęp z Jednostki Operacyjno Technicznej naszej OSP uczestniczył w ćwiczeniu z użyciem sił i środków. Tym razem miejsce pozorowanej akcji z udziałem wielu jednostek PSP i OSP KSRG były podziemne zbiorniki w Górze koło Inowrocławia. Celem zajęć, organizowanych przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu było zgrywanie załóg strażackich i służb ratowniczych podczas katastrofy dużych rozmiarów. W ćwiczeniu brali udział: Tomasz Walczak, Przemysław Orczyk, Bartłomiej Pijanowski, Bartłomiej Zieliński, Marcin Trawiński i Zbigniew Urban.

OSP NA WIELKANOC

Jak co roku rojewska straż uczestniczyła w uroczystościach wielkanocnych naszej parafii. Początek świątecznego zaangażowania druhów to przygotowanie Grobu Pańskiego w kościele. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę podczas adoracji pełniona była warta honorowa, którą trzymali także najmłodsi druhowie z MDP. W Rezulekcji Wielkanocnej, uczestniczył pluton honorowy wraz z pocztem sztandarowym (łącznie 22 strażaków) oraz dziewięcioro dziewcząt i chłopców z młodzieżówki. Prezes OSP Jan Zieliński składa serdeczne podziękowania wszystkim strażakom za właściwą postawę i godne kultywowanie tradycji strażackiej warty wielkanocnej.

 

Odprawa w Komendzie Powiatowej PSP w Inowrocławiu. 11 04.2011r.

Wiosenna odprawa informacyjno - szkoleniowa, w której uczestniczył komendant gminny Andrzej Walczak trwała prawie cztery godziny, więc warto poinformować wszystkich druhów o poruszanych tam sprawach. Po przywitaniu przez komendanta powiatowego, prezes ZOP ZOSP RP dh Roman Zieliński omówił zakończoną właśnie kampanię sprawozdawczo wyborczą w jednostkach OSP. Przedstawił rzeczy godne pochwały ale też wytknął błędy i niedociągnięcia. Przypomniał o terminach sprawozdań. Poruszał kwestie prawidłowego noszenia odznaczeń na mundurach. Ogłosił również, że Zawody Powiatowe nie odbędą się w maju , jak to planowano , lecz w czerwcu. Powodem tego jest brak wolnego terminu na stadionie w Inowrocławiu. Następnie szkolenie prowadził mł. bryg. Tomasz Kruczyński, przedstawił informację o kursach dla ratowników OSP, omówił nowe Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie zasad funkcjonowania KSRG oraz projekt oceniania w czasie inspekcji gotowości bojowej. Kolejne zajęcia, dotyczące okresowych badan lekarskich dla strażaków uczestniczących w akcjach prowadził kpt. Artur Kiestrzyn. Na zakończenie zebrano od uczestników propozycje tematów szkolenia na następną odprawę dla naczelników i komendantów gminnych.

Spotkanie dwóch zarządów OSP

W niedzielę10 kwietnia odbyło się spotkanie zarządów z OSP Rojewo i Rojewo z wójtem i komendantem gminnym, w czasie którego omawiano zasady wydatkowania przez gminę środków pieniężnych przeznaczanych na funkcjonowanie Ochotniczych Straży Pożarnych. Ustalono, że zakupy nowego sprzętu będą realizowane w takiej samej wielkości dla obu jednostek.

ĆWICZENIE Z RATOWNICTWA DROGOWEGO

7 kwietnia ratownicy Jednostki Operacyjno Technicznej naszej OSP szkolili się z ratownictwa drogowego. Zajęcia rozpoczęły się w strażnicy od przypomnienia parametrów technicznych i działania i wszystkich urządzeń. Każdy ze strażaków miał okazję spokojnie, bez stresu spowodowanego prawdziwą akcją uruchomić i poćwiczyć ze sprzętem technicznym. Następnie odbyło się omówienia założenia taktycznego zajęcia praktycznego, polegającego na ugaszenie samochodu, który uczestniczył w wypadku i wydobycie z niego poszkodowanych. Dalsza część ćwiczenia odbyła się w terenie. Po przybyciu na miejsce pozorowanego wypadku, przystąpiono do działań działań ratowniczo gaśniczych, Druhowie rozcinali karoserię specjalnie wypożyczonego na tą okoliczność PASSATA, wykonywali to zadanie różnymi sposobami i technikami. Nie zabrakło też elementów udzielania pierwszej pomocy. Na zakończenie dokonano omowienia wykonywanych czynności. W szkoleniu brali udział: Jan Zieliński, Tomasz Walczak, Andrzej Walczak, Przemek Orczyk, Sebastian Czarnota, Grzegorz Panfil, Zbigniew Urban, Michał Kuś i Rafał Panfil.

 

Pierwsza zbiórka kandydatów do MDP

Kandydaci - tak nazywają się najmłodsi członkowie MDP w wieku od 7 lat. Pierwsze ich szkolenie odbyło się 1 kwietnia. Maluchy ćwiczyły musztrę, poznawały sprzęt strażacki i podstawowe pojęcia. Starsi koledzy i koleżanki pokazywali im jak rozwija się węże i buduje linie gaśnicze. Mamy nadzieję, że kandydaci wezmą również udział w warcie i rezulekcji podczas świąt wielkanocnych. Następna zbiórka MDP 15 kwietnia.

 

Narady Przeciwpożarowe w Nadleśnictwach

W miesiącu marcu otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w naradach przeciwpożarowych w nadleśnictwach Cierpiszewo i Gniewkowo. Jak co roku głównym tematem tych spotkań było podsumowanie działania służb oraz aktualna sytuacja w zakresie ochrony przeciwpożarowej w lasach. Przedstawiono statystykę pożarów i innych zagrożeń. Omawiano procedury współdziałania. Leśnicy doceniają zaangażowanie i poświęcenie strażaków ochotników w czasie trudnych i niebezpiecznych akcji gaśniczych kompleksów leśnych.

 

Konkurs "Ratuj życie, mienie i środowisko 2011"

Młodzi reprezentaci naszej jednostki w składzie: Szymon Lewandowski, Krzysztof Winiecki, Paweł Chojnacki, Sławomir Pluta, Szymon Winiecki i Michał Przybylski wzięli udział w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, który odbył się 25.03.2011 r. w Złotnikach Kujawskich. 90 uczestników pisało testy i odpwiadało na pytania z zakresy wiedzy o pożarnictwie, przepisach drogowych, ratownictwie medycznym oraz sytuacjach kryzysowych. W klasyfikacji drużynowej członkowie naszej MDP zajęli 3 miejsce z wiedzy o pożarnictwie i 3 miejsce z ratownictwa medycznego. Indywidualnie Krzysztof Winiecki - 6 miejsce, Szymon Lewandowski - 10 miejsce, Paweł Chojnacki - 19 miejsce. W maju odbędzie się część praktyczna tego konkursu, czyli biegi i Tor strażacki.

Rekrutacja do MDP

W piątek 18 marca odbyło się spotkanie organizacyjne z kandydatami do młodzieżówki. Po ostatniej nowelizacji statutu OSP już od 7 roku życia można zostać młodym strażakiem. Większość kandydatów to właśnie pierwszo i drugoklasiści szkoły podstawowej, którzy na spotkaniu w towarzystwie rodziców zapoznali się z zasadami panującymi w OSP. Następne spotkanie, które odbędzie 1 kwietnia o godz. 15.00 będzie już wypełnione szkoleniem. Opiekunem MDP jest druhna Agnieszka Wiśniewska. Zapraszamy chętnych, lista nie jest jeszcze zamknięta. Poniżej zamieszczamy deklarację którą należy wypełnić i przynieść do remizy OSP.

Pobierz deklarację wstąpienia do MDP

 

Pogadanki w szkołach

Zgodnie z planem przedsięwzięć, komendant gminny OSP prowadzi spotkania z młodzieżą na temat ochrony przeciwpożarowej. Pierwsze w tym roku pogadanki odbyły się w gimnazjum w Rojewie. Omawiano przyczyny powstawania pożarów, zachowanie się podczas pożaru w szkole i poza nią oraz obsługę podręcznego sprzętu gaśniczego.

ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO WYBORCZE

W niedzielę 20 lutego odbyło się w naszej jednostce walne zebranie sprawozdawczo wyborcze, na którym został wybrany nowy zarząd w składzie: prezes - dh Jan Zieliński, naczelnik - dh Tomasz Walczak, sekretarz - dh Sebastian Czarnota, skarbnik - dh Przemysław Orczyk, gospodarz - dh Stanisław Weber, członek zarządu - dh Krzysztof Kaźmierski, członek zarządu - opiekun MDP druhna Agnieszka Wiśniewska. Do komisji rewizyjnej weszli druhowie: Adam Wesołwski, Grzegorz Panfil i Bartosz Althaus. Zebranie podjęło szereg ważnych uchwał między innymi: Obniżenie minimalnego wieku członków MDP do 7 lat, poszeżenie składu zarządu z dodaniem funkcji opiekuna MDP, odłożenie w czasie zakupu nowego sztandaru, uhonorowanie dha Antoniego Kusia tytułem członka honorowego OSP. Wiele ciepłych słów zostało skierowanych pod adresem druha Adama Wesołowskiego za jego 25 - letnie sprawowanie funkcji skarbnika. Przyjęto także plan dziełalności na 2011 rok.

 

BADANIA PROFILAKTYCZNE

Ratownicy Jednostki Operacyjno Technicznej biorą udział w okresowych badaniech lekarskich. Każdy z członków OSP biorących udział w działaniach ratowniczych obowązany jest przejść takie badania co trzy lata. W zakres sprawdzania wchodzą: badania labolatoryjne, psychologiczne, neurologiczne, laryngologiczne, okulistyczne, spirometria płuc oraz EKG, w końcowej fazie badań lekarz orzecznik medycyny pracy wydaje zaświadczenie stwierdzające zdolność strażaka ratownika OSP do działania.

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz 19-ty i nasz kolejny pokaz

W niedzielę 9 stycznie od godz. 15.00 do 18.00 w Rojewie zbierano pieniądze na akcję Jurka Owsiaka. Impreza odbyła się w małej sali sportowej. Trzeba przynać, że atrakcji było bez liku i napewno nikt się nie nudził. Organizatorzy zadbali o różnorodność występów artystycznych. Tak więc od najmłodszych do najstarszych wszyscy prezentowali swoje umiejętności artystyczne oraz kulinarne - były, między innymi występy dzieci szkolnych, zespół JARKO, pokaz tańca towarzyskiego , chór WRZOS. Dla pokrzepienia ciała serwowano grochówkę oraz przeróżne ciasta. Popisy artystyczne przeplatane były licytacjami przedmiotów podarowanych na aukcję. Nasza jednoskta co roku bierze udział w Orkiestrze, więc i w tym dniu nie zabrakło strażackiego akcentu, w wykonaniu członków Młodzieżowej Drużyny Pożarnieczej. Zaprtezentowali oni pokaz akcji ratowniczo - gaśniczej z elementami korespondecji radiowych, ewakuacji i ratownictwa medycznego. Pokaz prezentowany był przy zgaszonym świetle, przy użyciu efektów specjalnych w postaci dymu, świateł błyskowych a także syreny alarmowej. Na ekranie wyświetlany był obraz z rzeczywistej akcji gaśniczej. Występ młodych strażaków zakończył się wspóną pamiątkową fotografią. Tradycyjnie też licytowaliśmy strażackie fanty, tym razem była to maskotka piesek - strażak wraz z kalendarzem OSP Rojewo, która została sprzedana na rzecz WOŚP za kwotę 250 zł. Szczęśliwym posiadaczem maskotki został radny Adam Wesołowski, który jest jedocześnie członkiem zarządu - skarbnikiem naszej OSP.