....... ...

AKTUALNOŚCI 2016

     
 

 

STRAŻACKI OPŁATEK

Przedświąteczne spotkanie pokoleń naszej jednostki odbyło się w niedzielę 18 grudnia. Uczestniczyli w nim członkowie MDP, JOT, seniorzy a także zaproszeni goście. Po powitaniu przez prezesa, w wigilijny nastrój fragmentem pisma świętego wprowadził nas ksiądz Leszek Sakowski. Następnie wszyscy złożyli sobie życzenia przełamując się opłatkiem. W kolejnej części spotkania, przy ciastku i kawie oglądaliśmy na slajdach najstarsze fotografie, które były żywo komentowane przez seniorów. Opowiadali o okolicznościach, w jakich zdjęcia były wykonane. Poznawali na zdjęciach siebie z przed kilkudziesięciu lat oraz druhów, których już nie ma wśród nas. Na oglądanych zdjęciach udało się nam zidentyfikować kilku założycieli naszej jednostki z pierwszym naczelnikiem na czele. Wystawiona była też do wglądu uzupełniona ostatnimi zdarzeniami kronika. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali nasz kalendarz na 2017 rok a drużyna młodzieżowa paczki świąteczne ze słodyczami. Dodajmy, że w przeddzień spotkania nasi seniorzy odwiedzili z opłatkiem najstarszego strażaka naszej OSP, byłego prezesa - członka honorowego druha Jerzego Kaźmierskiego.

 

 

 

ĆWICZENIA W JRG

Od alarmu rozpoczęły się ćwiczenia zastępu jednostki operacyjno technicznej. W czwartek 8 grudnia o godz. 10.17 na dźwięk syreny w remizie zjawiło się sześciu druhów. Dyspozytor z powiatowego stanowiska kierowania przekazał przez radiotelefon, że są to ćwiczenia, umiejscowione w jednostce ratowniczo gaśniczej nr 1 w Inowrocławiu. Na miejscu zjechaliśmy jednocześnie się z jednostką OSP Pakość, którą też zawezwano do ćwiczeń. Zajęcia poprowadził naczelnik wydziału operacyjno szkoleniowego kpt. Andrzej Świątkowski. Pierwszym punktem ćwiczeń było sprawdzenie znajomości przez ratowników rozmieszczenia sprzętu na wozie. Następnie do wykonania było zadanie bojowe, symulujące akcję gaśniczą w warsztacie samochodowym. W zadymionym garażu znajdowała się osoba poszkodowana, którą trzeba było odnaleźć, ewakuować i udzielić pierwszej pomocy a następnie ugasić pomieszczenie. Przystąpiliśmy do realizacji zadania, na bieżąco składając meldunki do stanowiska kierowania, które podgrywał prowadzący. By jak najbardziej urealnić sytuację, zadymienie było wytworzone przez specjalną dymiarkę a pomieszczenie warsztatowe z kanałem nie było wcześniej znane ratownikom. W pewnym momencie wprowadzono dodatkowe utrudnienie, dysponując część sił do symulowanego wypadku komunikacyjnego, który wydarzył się w pobliżu pożaru. Tak mniej więcej przebiegało to ćwiczenie. Po jego wykonaniu zamieniliśmy się rolami i jeszcze raz wszystko powtórzyliśmy, po czym naczelnik Świątkowski omówił popełnione błędy, których na szczęście nie było zbyt wiele. Na zakończenie zajęć wykonano obsługę aparatów powietrznych i nasi druhowie wrócili do remizy, gdzie razem wypróbowali jakość cateringowego obiadu. Skład naszego zastępu: Tomasz Walczak, Andrzej Walczak, Bartłomiej Zieliński, Marcin Szych, Sławomir Pluta i Michał Kuś.

 

 

ZBIÓRKA SZKOLENIOWA

W piątek 2 grudnia odbyło się kolejne spotkanie członków JOT-u (Jednostki Operacyjno Technicznej). Zbiórkę można by nazwać integracyjną gdyż zaproszono na nią również sekcje młodzieżową - ponadgimnazjalną. Młodzież ta od jakiegoś czasu zaznajamia się ze sprzętem pożarniczym oraz organizacją OSP. Mają chęci i zainteresowanie, gdyż w przyszłości chcą uczyć się w szkołach mundurowych a później pracować w straży, policji lub wojsku. Być może niektórzy z nich zostaną w OSP. W czasie spotkań przebierają się w mundury koszarowe i sporo już wiedzą, tak że trudno odróżnić ich od prawdziwych ratowników JOT-u. Naczelnik, który prowadzi sekcję stara się zawsze by zajęcia były atrakcyjne i jak to tylko możliwe praktyczne. Tematem tej zbiórki było przywracanie pełnej gotowości bojowej po akcji gaśniczej. Tak więc czyszczenie i mycie a także zwijanie wysuszonych węży i układanie sprzętu na wozie - najlepsza nauka. Ratownicy obecni na zbiórce byli pod dużym wrażeniem. Mówili później, że poczuli już oddech następców na swoich plecach.

 

POSZKODOWANY W POŻARZE STOLARNI

Po pożarze stolarni w Rojewie (30.11.br) media informowały, że lekko poszkodowana jest jedna osoba. Jak się później okazało był to pracownik zakładu a jednocześnie członek naszej OSP, który próbował gasić pożar i o mały włos nie straciłby tam własnego życia. Pan Henryk jest strażakiem, choć już od wielu lat nie bierze udziału w akcjach ale bardzo aktywnie uczestniczy jako działacz we wszystkich przedsięwzięciach organizacyjnych straży. Na wieść, że leży w szpitalu, nasi druhowie postanowili go odwiedzić. Jakież było ich zdziwienie gdy stwierdzili, że te rzekomo lekkie obrażenia to poparzenia III stopnia (w czterostopniowej skali oparzeń) głowy, twarzy, rąk i pleców. Wiele bólu kosztuje go każdorazowe zmiany opatrunków. Panie Heniu, życzymy szybkiego powrotu do zdrowia i do naszej straży.

 

 

NOCNY POŻAR STOLARNI W ROJEWIE

Foto: OSP Rojewo

Pięć minut przed godziną pierwszą w nocy 30 listopada rozległ się alarm w naszej jednostce. Strażacy zerwani ze snu, w strażnicy dowiedzieli się, że pali się stolarnia w Rojewie. Niektórzy z nich, już po drodze do remizy napotkali silne zadymienie, które wręcz uniemożliwiało przejazd w okolicy stolarni. Po przyjeździe na miejsce nasz zastęp zastał rozprzestrzeniony już na dużą skalę pożar, ogień wypełniał całe pomieszczenia. Natychmiast przystąpiono do rozwijania węży i gaszenia. Z powodu zadymienia roty działały w aparatach powietrznych. Po kilku chwilach przybyły pierwsze wozy z inowrocławskiej PSP, których dowódca przejął dowodzenie akcją. Ogień poprzez drewniany pokryty papą dach momentalnie przeniósł się cały długi budynek. Z każdą minutą zjeżdżały się posiłki z ościennych jednostek OSP, które zajmowały kolejne stanowiska gaśnicze. Pozostałe wozy strażackie zajęły się zaopatrzeniem w wodę dla walczących z żywiołem ratowników. Wykorzystywane były wszystkie najbliższe hydranty, motopompy pracowały na zbiorniku p-poż. na terenie firmy, przyjechała też olbrzymia cysterna strażacka z której zasilano pierwszą linię działań. Dość silny wiatr tak podsycał płomienie, że mimo zaangażowania olbrzymich sił i środków, przez kilka godzin żywioł wygrywał ze strażakami. Dopiero nad ranem opanowano ogień ale oprócz murów nic nie udało się uratować. Na dogaszanie pogorzeliska trwające do południa wymieniono strażaków. Łącznie z cysternami i wozami operacyjnymi w akcji uczestniczyły 23 pojazdy. Zadysponowane zostały jednostki OSP z całego powiatu. Pod koniec akcji gmina zorganizowała gorący posiłek oraz kawę i ciasto dla strażaków. Był to największy pożar w Rojewie od ponad pięćdziesięciu lat, kiedy to całkowicie spaliła się piekarnia. Dodajmy, że w poprzednich latach dwa razy interweniowaliśmy w tej stolarni. W 2010 i 2015 roku również w nocy wybuchały tu pożary. Wtedy dość szybko zauważone - ugaszone były w początkowej fazie pożaru, bez większych strat. Teraz było inaczej, rozwinięty ogień mimo heroicznej walki strażaków strawił budynek doszczętnie.

Foto: Ino online

Nowe władze związku OSP w Inowrocławiu

W sobotę 26.11.2016 r. w świetlicy OSP w Jacewie odbył się IV Zjazd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, na którym podsumowano pięcioletnią kadencję pracy zarządu powiatowego. W zjeździe uczestniczyli przedstawiciele zarządów gminnych i gminnych jednostek OSP do zarządu powiatowego oraz delegaci czyli uczestnicy zjazdu z prawem do głosowania nad uchwałami. Naszą jednostkę reprezentował prezes druh Andrzej Walczak - przedstawiciel i delegat w jednej osobie. Nie zabrakło zaproszonych gości z zarządu wojewódzkiego ZOSP oraz komend PSP (wojewódzkiej i powiatowej) a także starostwa powiatowego. Oprócz obszernego sprawozdania ustępującego prezesa, sporą część zjazdu zajęła dyskusja. Poruszono w niej kilka ważnych dla ochotników spraw, między innymi problem z nową formą szkolenia ratowników. Przypomnijmy, że obecnie kurs ratownika OSP trwa 126 godzin i obejmuje materiał z poprzednich trzech kursów, czyli dwóch części podstawowego oraz technicznego. Według środowiska strażaków ochotników poprzednia forma szkolenia była bardziej dostosowana do możliwości poświęcenia przez młodych ludzi wolnego czasu na szkolenie. Mamy nadzieję, że obecny Komendant Główny PSP podzieli ten długi kurs na dwie lub więcej części, podobnie jak zapowiada to dla strażaków zawodowych. W przeciwnym razie braknie chętnych do szkolenia. W kolejnej części obrad zjazd dokonał wyboru władz nowego zarządu powiatowego, utworzonego z przedstawicieli, na którego czele stanął nowy prezes druh Jerzy Stanny (prezes OSP Chełmce). Jego poprzednik Roman Zieliński był na tym stanowisku przez trzy kadencję czyli 15 lat i zrezygnował z ubiegania się o kolejną reelekcję. Uczestnicy zjazdu podziękowali druhowi Zielińskiemu za jego wielkie zaangażowanie w służbie - wręczając mu kwiaty oraz pamiątkowe upominki. Zmiana nastąpiła także na stanowisku skarbnika zarządu - druhnę Marię Pańkę z OSP Wola Wapowska zastąpił Mirosław Barciński (skarbnik ZOG z Kruszwicy). Nowy zarząd ma przed sobą pięcioletnią kadencję i wiele pracy w zmieniającej się rzeczywistości strażackiego ochotnictwa. A problemów jest wiele. W ostatnich latach nasz związek był całkowicie bierny wobec ciągłych zmian przepisów dotyczących stale rosnących wymagań stawianych strażakom ochotnikom. Począwszy od zmiany systemu badań lekarskich, uprawnień dla kierowców OSP, skończywszy na wspomnianej zmianie systemu szkolenia. Brak było także przepływu informacji w tych sprawach między szczeblami oddziałów związku, tak z góry do dołu jak i w drugą stronę. Główny wysiłek zarządu głównego i zarządów wojewódzkich skupiony był na zaopatrywaniu jednostek OSP w umundurowanie, sprzęt i samochody strażackie z udziałem dotacji państwowych, przez co nie było tam mocy przerobowej na rozwiązywanie strażackich problemów. System zakupów budził wiele kontrowersji ze względu na wysokie ceny. Do tego trzeba dołożyć ogromną ilość stałych działań - konkursów, turniejów, innych przedsięwzięć, organizowanych przez związek. Były one mniej lub bardziej związane z pożarnictwem a stanowiły spore obciążenie dla poszczególnych funkcyjnych związku. Obecnie dotacjami dzieli Państwowa Straż Pożarna i wygląda na to, że skończy się dystrybucja sprzętu i samochodów przez związek, co spowoduje zapewne zupełne przekierunkowanie w działaniu związku. Miejmy nadzieję, że nowe władze nowych zarządów na wszystkich szczeblach w nowej kadencji przyniosą też nową jakość naszego związku, który w końcu zacznie dbać o swoich członków i bronić ich interesów jak na związek przystało.

Uczestnicy zjazdu

 

DODATKI DO EMERYTUR DLA STRAŻAKÓW NOWE INFORMACJE

W Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP powstał KOMITET INICJATYWY USTAWODAWCZEJ ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Pełnomocnikiem Komitetu został pan Janusz Kazimierz Konieczny, natomiast jego zastępcą pan Adam Paweł Nowak. Poniżej proponowany PROJEKT ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Czytaj projekt ustawy

 

11 LISTOPADA - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Poczet sztandarowy i delegacja z kwiatami wzięła udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości w Rojewie.

 

 

DRUŻYNA OSP ROJEWO W HALOWEJ LIDZE PIŁKARSKIEJ

Rozpoczęła się II kolejka halowej ligi piłki nożnej w Rojewie. Jedną spośród 10-ciu drużyn jest nadal drużyna OSP Rojewo. W poprzedniej kolejce różnie się wiodło naszym piłkarzom. Często gościli na końcu tabelki. Na szacunek jednak zasługuje upór i zapał naszych strażaków, którzy grają dalej i idzie im coraz lepiej. Mecze są bardzo dynamiczne i ekscytujące, charakteryzują się też dużą liczbą bramek. Gromadzą też coraz więcej kibiców - strażaków. Dla straży ważne jest również to, że druhowie podnoszą swoją kondycję fizyczną i dają dobry przykład pozostałym. Pierwszy mecz drugiej kolejki nasi piłkarze wysoko przegrali (3-13) z liderem ligi - Dworem Biesiadnym ale już drugi mecz wygrali równie wysoko (12-3) z drużyną Paka Inowrocław. W rezultacie obecnie plasują się w środku tabeli. I tak trzymać - Panowie. Dodajmy, że w ubiegłym sezonie strażacy grali w typowych strażackich koszulkach koszarowych. W ostatnim czasie zarząd OSP zwrócił się do jednej z lokalnych firm o ufundowanie strojów dla drużyny. Wniosek został zaakceptowany i teraz nasza drużyna grać będzie w jednakowych strojach sportowych z napisem OSP ROJEWO i logo sponsora MACIEJCZYK SJ. Dziękujemy za wsparcie i życzymy naszym druhom wielu wygranych meczów.

Kadr z meczu z Dworem Biesiadnym. Foto: Znicz Rojewo

 

 

DODATKI DO EMERYTUR DLA STRAŻAKÓW OCHOTNIKÓW. CZYŻBY WKRÓTCE?

Od wielu, wielu lat w środowisku strażackim mówiło się, że strażacy ochotnicy za swoją służbę w OSP, poświęcony wolny czas na szkolenia i pomoc innym oraz narażanie życia i zdrowia w akcjach powinni, choć symbolicznie być gratyfikowani. Taką gratyfikacją mogły by być dodatki do emerytur. Przez kolejne dziesięciolecia mówi się o tym i na mowie poprzestaje. Ostatnio okazało się, że do sejmu trafiły aż trzy projekty zmiany ustawy o emeryturach i rentach traktujące o dodatkach dla strażaków ochotników. Temat jest bardzo stary ale i kontrowersyjny nawet wśród strażaków. Trudno bowiem wyliczyć komu i ile miało by przysługiwać. W jednym z projektów jest mowa, o przyznaniu dodatku do emerytury dla członków OSP, którzy co najmniej przez 20 lat brali czynny udział w działaniach ratowniczych. Warunkiem jest udział w co najmniej połowie wszystkich akcji jednostki.

W innym projekcie Przewiduje się dodatek do emerytury w wysokości 20 zł za każdy udokumentowany rok bycia czynnym członkiem ochotniczej straży pożarnej.

W trzecim projekcie jest mowa, że na wniosek członka OSP, który udokumentuje co najmniej 35-letni staż członkowski w OSP, przysługuje 10% dodatek do emerytury lub renty, lecz nie wyższy niż 200 zł miesięcznie.

Tyle pomysłów naraz nie było nigdy w tej sprawie. Wydaje się, że coś drgnie w tym temacie. Oby na projektach się nie skończyło.

Wszystkie inicjatywy ustawodawcze wymagają zebrania po 100 tysięcy podpisów.

 

NOCNE SZKOLENIE LPR

Bardzo rzadko nasi strażacy szkolą się w nocy. Tym razem szkolenie rozpoczęło się dokładnie o 22.00, 28 października, kiedy to na boisku sportowym w Rojewie wylądował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Bydgoszczy. Organizatorem zajęć była komenda powiatowa PSP a uczestnikami pięcioosobowe zastępy wszystkich OSP z powiatu, należących do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Razem ponad sześćdziesiąt osób. Głównym tematem było nocne naprowadzanie eurokoptera LPR na lądowisko gminne. Naszą straż reprezentowały dwa pięcioosobowe zastępy, które miały okazję oprócz praktycznych czynności dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy o samym śmigłowcu i pracy załogi, która składa się z pilota, lekarza i ratownika medycznego. Między innymi ciekawostką było, że piloci widzieli już światła błyskowe naszego wozu bojowego z nad obwodnicy w Stryszku. Czas lotu z bydgoskiego lotniska do Rojewa zajął powietrznej karetce około pięciu minut. Śmigłowiec spala ponad dwieście litrów paliwa lotniczego na godzinę lotu a mieści go ponad siedemset litrów w zbiornikach, które znajdują się pod podłogą. Średnia prędkość lotu przekracza dwieście kilometrów na godzinę. Eurokopter oprócz noszy do transportu chorego posiada cały sprzęt medyczny jak typowa karetka pogotowia. Ćwiczenia trwały prawie dwie godziny i mimo chłodnej i wietrznej pogody dzięki zaangażowaniu instruktorów były interesujące dla szkolonych. Skład naszych zastępów: Tomasz Walczak, Marcin Szych, Paweł Kusiewicz, Dariusz Seroczyński, Sławomir Pluta, Andrzej Walczak, Angelika Althaus, Michał Kuś, Grzegorz Panfil i Michał Zieliński.

ZASADY NAPROWADZANIA ŚMIGŁOWCÓW LPR Czytaj dalej

 

 

ZBIÓRKA MDP

W piątek 28 października odbyło się spotkanie młodych druhów z młodzieżowej drużyny pożarniczej, działającej w naszej OSP. Były zajęcia z musztry, teorii oraz sprzętu i umundurowania strażackiego. Omówiono plan działania drużyny na najbliższe miesiące. Na zbiórkę przyszli również kandydaci, którzy chcą wstąpić do drużyny. Mamy nadzieję, że spodobały się im pierwsze zajęcia i przyjdą na kolejne. Zbiórkę prowadzili opiekun MDP Ryszard Matyszewski i prezes Andrzej Walczak.

 

DOPOSAŻENIE STRAŻY PRZEZ MINISTERSTWO

W bieżącym roku zmieniły się zasady przydziału dotacji MSWiA. Do tej pory dysponował ją Związek OSP, który poprzez zarząd wojewódzki dokładał część środków do sprzętu zakupionego w biurze związku. Według nowych zasad dotację dzieli komendant powiatowy PSP na jednostki OSP, które biorą udział w akcjach. Nasza OSP wzbogaciła się dzięki dotacji o pięć par butów, trzy hełmy z latarkami oraz węże tłoczne.

 

ŚLUB STRAŻAKA

W sobotę 8. października strażak naszej OSP, ratownik JOT-u Michał Zieliński wstąpił w związek małżeński. Ślub i wesele odbyło się w Trzemesznie, skąd pochodzi Panna Młoda. Nie zabrakło tam delegacji naszej straży, którą stanowili: Michał Kuś, Sławomir Pluta oraz Szymon Kaźmierski. Dodać należy, że druhów na weselu było znacznie więcej. Oprócz ojca i brata Pana Młodego, którzy też należą do naszej jednostki naliczyliśmy jeszcze kilku strażaków. Wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia Michale!

 

POSIEDZENIE ZARZĄDU

7 października po zbiórce szkoleniowej odbyło się posiedzenie zarządu Naszej OSP. Wzięli w nim udział wszyscy członkowie zarządu oraz przewodniczący komisji rewizyjnej, który zgodnie z naszym statutem jest zapraszany na każde posiedzenie. Omówiono kilka istotnych dla straży spraw. Skarbnik - za naszym pośrednictwem - przypomina wszystkim, którzy w tym roku nie zapłacili jeszcze składki członkowskiej, by w najbliższym czasie wypełnili swą statutową powinność.

 

ZBIÓRKA SZKOLENIOWA

Kolejna piątkowa zbiórka szkoleniowa była poświęcona obsłudze pilarek spalinowych. Strażacy, którzy uczestniczyli w szkoleniu 7 października mieli okazję przypomnieć sobie parametry, budowę oraz zasady bezpiecznej obsługi pilarek. Materiału do cięcia było sporo, gdyż kilka dni wcześniej wiatr powalił duży konar drzewa w przykościelnym parku, który nasi druhowie poszatkowali na w ramach ćwiczeń.

 

PREZYDIUM POWIATOWE ZWIĄZKU OSP

W piątek 30 września w komendzie powiatowej PSP odbyło się posiedzenie prezydium powiatowego związku OSP. Było to ostatnie prezydium przed zjazdem powiatowym, który odbędzie się 26 listopada. Wcześniej, tj. 22 października po raz ostatni w tej kadencji spotka się cały zarząd powiatowy. Wspomniany zjazd wybierze nowe władze powiatowe związku na następną pięcioletnią kadencję.

 

KOMORA DYMOWA ZALICZONA

21 września pięcioosobowy zastęp ratowników JOT-u wziął udział w ćwiczeniu w komorze dymowej Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu. Jest to test sprawności psychofizycznej w warunkach zadymienia. Zadaniem ratowników jest pokonanie dwupoziomowego labiryntu, w którym są różnego typu bardzo wąskie przejścia i przeszkody. Trasę labiryntu pokonuje rota, czyli dwie osoby w pełnym rynsztunku bojowym oraz aparatach powietrznych. Dodatkową trudność stanowi zupełne zaciemnienie oraz głośne efekty dźwiękowe, utrudniające wzajemne komunikowanie się ratowników roty. Bezpośrednio przed wejściem do komory wykonywane są ćwiczenia wysiłkowe takie jak: bieg lub szybki marsz na bieżni mechanicznej, ćwiczenie na ergometrze wioślarskim, jazda na rowerku treningowym oraz wchodzenie na symulator drabiny o nazwie "drabina bez końca". Zaliczenie tych prostych ale jakże wyczerpujących ćwiczeń daje przepustkę wejścia do komory. Nasza jednostka zalicza komorę dymową raz na dwa lata. W bieżącym roku udział w ćwiczeniu brali: Tomasz Walczak, Andrzej Walczak, Sebastian Czarnota, Sławomir Pluta oraz Damian Althaus. Wszyscy druhowie zaliczyli ćwiczenie pozytywnie.

Wyjazd z remizy

Pokazowe pokonanie labiryntu ......................................Nasz zastęp oraz zastęp z OSP Złotniki Kuj.

 

DEFIBRYLATOR AED - nowe urządzenie ratownicze w naszej OSP

Ze środków dotacji Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego udało nam się zakupić defibrylator. Jest to niezwykle przydatne urządzenie do ratowania życia ludzkiego w przypadku zatrzymania akcji serca.

Jak działa?

  • włączenie defibrylatora (do czasu jego użycia przeprowadza się resuscytację krążeniowo-oddechową),
  • podłączenie kabla i naklejenie elektrod na klatkę piersiową poszkodowanego (jeżeli poszkodowane jest dziecko, należy użyć elektrod pediatrycznych). Jedna elektroda powinna znaleźć się po prawej stronie mostka poniżej obojczyka, a druga po lewej stronie klatki piersiowej w linii środkowo-pachowej,
  • działanie według komend głosowych wydawanych przez urządzenie.

Zastosowanie:

Nagłe zatrzymanie akcji serca nie zawsze polega na jego unieruchomieniu, a na nieprawidłowym funkcjonowaniu. Serce zaczyna pracować w szybki, nieskoordynowany sposób, który uniemożliwia pompowanie krwi do mózgu i innych narządów. Zwykła akcja resuscytacyjna (sztuczny oddech i masaż zewnętrzny serca) nie wystarczy do przywrócenia normalnej akcji serca. Niezbędne jest zastosowanie automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED), czyli urządzenia, które po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego, analizuje rytm serca i jeśli jest to konieczne wyzwala impuls elektryczny. Impuls przepływając przez mięsień sercowy przywraca jego prawidłową pracę.

Nagłe zatrzymanie akcji serca jest obecnie najczęstszą przyczyną zgonu. Ofiarami padają nie tylko osoby starsze, ale również ludzie w sile wieku, głównie mężczyźni. Ryzyko nagłego zgonu w przedziale wiekowym 15-59 lat jest w Polsce dużo wyższe, niż w krajach Europy Zachodniej.

Defibrylatory znajdują się w każdym ambulansie razem z wykwalifikowanym zespołem Ratownictwa Medycznego. Niestety czas dotarcia fachowej pomocy do poszkodowanego, wydłużany chociażby przez znaczne odległości do oddalonych miejscowości oraz ruch uliczny, jest niejednokrotnie zbyt długi w sytuacji, gdy szanse przeżycia spadają w każdej minucie. Rozwiązaniem jest zwiększenie dostępności AED, poprzez wyposażenie w nie straż pożarną, policję, straż miejską, ale także umieszczenie ich w miejscach publicznych, przedsiębiorstwach, placówkach szkoleniowych, gdzie będą mogły być użyte przez przeszkolone osoby. Dlatego cieszymy się, że znalazł się na wyposażeniu naszej straży.

W najbliższym czasie na zbiórkach zaczną się szkolenia z obsługi defibrylatora.

 

 

MANEWRY W LESIE

W piątek 16 września o godz. 10.15 w naszej jednostce rozległ się alarm. Tym razem druhowie czekali w remizie na ten sygnał, gdyż wcześniej wiadomo było, że w tym dniu odbędą się manewry. W miejscowości Zajezierze gmina Gniewkowo zostały przeprowadzone ćwiczenia praktyczne dla jednostek PSP i OSP z systemu KSRG. Wzięło w nich udział około 30 zastępów straży pożarnej z powiatów inowrocławskiego, mogileńskiego, żnińskiego i nakielskiego. Ćwiczenia polegały na symulowanym pożarze dużego obszaru leśnego. Kompania gaśnicza została podzielona na trzy plutony: gaśniczy, wodny - dowożenie, wodny - magistrala. Głównym celem ćwiczeń było zgranie poszczególnych zastępów oraz zapewnienie strażakom będącym na pierwszej linii stałego zaopatrzenia w wodę. Nasz zastęp przydzielono do plutonu gaśniczego. W składzie zastępu znaleźli się: Tomasz Walczak, Ryszard Matyszewski, Sławomir Pluta, Szymon Kaźmierski i Michał Zieliński. Do remizy powrócili około godz. 17.00.

Foto: Dominik Fiałkowski

 

PIKNIK PARAFIALNY

W piątek 9 września w parku przykościelnym w Rojewie zorganizowano piknik parafialny. Były występy artystyczne zespołów dziecięcych, śpiewanie karaoke oraz tańce integracyjne. Nie zabrakło grillowania i domowych ciast. Jedną z atrakcji był pokaz rozwinięcia bojowego wykonany przez drużynę młodzieżową naszej jednostki.

 

BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ

Ciepłe dni sprzyjają spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy podczas wypoczynku nad wodą podstawowych zasad.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są :


1. Brak umiejętności pływania,
2. Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich,
3. Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji,
4. Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie,
5. Pływanie w miejscach zabronionych,
6. Skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu,
7. Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych,
8. Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi,
9. Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaku lub łodzi,
10. Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających,
11. Pływanie w miejscach zarośniętych wodorostami.

Zasady bezpiecznej kąpieli:


1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. W przyapdku wejścia do niestrzeżonych zbiorników każdorazowo należy sprawdzić głębokość i strukturę dna,
2. Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika,
3. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni),
4. Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr,
5. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi - unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi,
6. Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych,
7. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę",
8. Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów),
9. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło,
10. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu,
11. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby,
12. Nie przystępuj do pływania na czczo - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm,
13. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje,
14. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.
15. Po kąpieli nie jest wskazany duży wsiłek fizyczny. Lepiej udać się na spacer a po godzinie można organizować sobie zajęcia bardziej intensywne. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie,
16. Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek. Dzieci powinny coś zjeść obowiązkowo,
17. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne,
18. Jeśli nie chcesz się przeziębić to po skończonej kąpieli przebierz się w suche ubranie, nie przebywaj w mokrych rzeczach na wietrze - możesz doprowadzić do znacznego oziębienia organizmu.

 

 

POSIEDZENIE ZARZĄDU OSP

W piątek 5 sierpnia członkowie zarządu spotkali się by podsumować uroczystość jubileuszu 90-lecia naszej jednostki. Było to największe przedsięwzięcie tego roku, wyzwanie organizacyjne i finansowe. Każdy z członków zarządu odpowiedzialny był za inną sferę organizacyjną. Na posiedzeniu padły więc słowa podziękowania dla osób funkcyjnych, które przyjęły na siebie konkretne zadania i z nich się wywiązały. Jubileusz był imprezą strażacką adresowaną dla społeczeństwa całej gminy i zaproszonych gości. W przed dzień uroczystości objeździliśmy całą gminę, zabytkową sikawką - ogłaszając i zapraszając wszystkich do wspólnego świętowania. Rocznicę zaczęliśmy przemarszem pododdziałów i wozów strażackich ulicami naszej wsi. Następnie po mszy św. i apelu odbył się festyn z atrakcjami dla szerokiej publiczności. Były więc wystawy sprzętu strażackiego, pokazy sprawnościowe druhów i występy artystyczne na scenie plenerowej. Atrakcje dla dzieci, stoiska gastronomiczne, bufety i darmowa grochówka dla uczestników festynu. Uroczysty obiad dla strażaków i zaproszonych gości przygotowany był w hali sportowej na 180 osób. Wystąpiły dwie gwiazdy wieczoru (kabaret z Kopydłowa i cygański zespół Dziani), zagrała orkiestra dęta i zespół na zabawie tanecznej. Wieczorem wystawiono widowisko Nocy Świętojańskiej oraz Teatr z ogniami. Współorganizatorami imprezy były: Samorządowy Zespół Oświaty i Kultury oraz Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Aktywności Społecznej, które realizowały część pod nazwą Noc Świętojańska. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim sponsorom za wsparcie finasowe oraz okazaną pomoc w organizacji uroczystości. Następny jubileusz odbędzie się już za 10 lat. Na posiedzeniu, zarząd omówił także przedsięwzięcia, które realizowane będą w drugim półroczu bieżącego roku. Podjęto też trzy uchwały związane ze sprawami organizacyjnymi jednostki.

 

ZBIÓRKA SZKOLENIOWA

5 sierpnia przeprowadzono kolejną zbiórkę szkoleniową. Tematem zajęć było działanie niepełnego zastępu w czasie akcji pożarowej. Przećwiczono kilka wariantów rozwinięcia bojowego niepełnym zastępem.

 

POKAZ NARZĘDZI RATOWNICZYCH FIRMY WEBER

4 sierpnia w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej nr 2 w Inowrocławiu przy ul. M. Skłodowskiej odbył się pokaz najnowszego sprzętu ratowniczego firmy WEBER. W pokazie brali udział zarówno strażacy zawodowi jak i ochotnicy z powiatu inowrocławskiego. Prezentowano najnowsze typy dobrze znanych nam urządzeń, takich jak: nożyce, rozpieracze ramieniowe i kolumnowe oraz agregaty hydrauliczne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pneumatyczne poduszki podnośnikowe firmy SAWA. Urządzenia te, to rzadkość w OSP choć występują w normatywach sprzętowych KSRG. W pokazie wzięli również udział nasi druhowie. Mieliśmy okazję porównać urządzenia WEBERA, których używamy w naszej jednostce od dwudziestu lat z najnowszymi ich odpowiednikami. Różnica jest przede wszystkim w mocy urządzeń. My używamy zestawu lekkiego, podczas gdy w obecnie pracuje się na średnich i ciężkich.

Dane techniczne prezentowanego sprzętu

Foto: OSP Rojewo

 

WYPADEK DWÓCH CIĘŻARÓWEK

Do groźnego wypadku doszło w piątkowe południe 29 lipca w Jaszczółtowie. Zderzyły się ze sobą dwa samochody ciężarowe jadące w przeciwnych kierunkach. Nasi ratownicy, którzy przybyli pierwsi na miejsce akcji zastali przerażający widok zmasakrowanej kabiny jednego z wozów a w niej uwięzionego kierowcę. Natychmiast przystąpiono do ewakuacji poszkodowanego przy użyciu narzędzi hydraulicznych z jednoczesnym udzielaniem pomocy przed medycznej kierowcy oraz zabezpieczeniem miejsca zdarzenia. O wielkim szczęściu może mówić ten ratowany człowiek, któremu praktycznie oprócz drobnych zadrapań nic się nie stało. Został on przekazany przybyłej na miejsce ekipie pogotowia ratunkowego i przewieziony do szpitala na obserwację. Drugi kierowca także wyszedł z wypadku bez szwanku. Wydobycie z wraku poszkodowanego nie kończyło akcji, ponieważ kilka godzin trwało jeszcze przeładowanie ładunku ciężarówki która tarasowała drogę. W tym czasie nasza załoga zabezpieczała bezpieczny przejazd innych pojazdów w tym miejscu. Skład zastępu: Tomasz Walczak - dowódca, Sławomir Pluta ratownik medyczny, Paweł Kusiewicz - ratownik techniczny, Angelika Althaus - ratownik, Przemysław Walewski - ratownik.

Był to 28. wyjazd alarmowy w tym roku z czego 15 to pożary, 9 - miejscowe zagrożenia (w większości powalone konary drzew na drogę), 2 - wypadki drogowe oraz 1 akcja poszukiwawcza, 1 ćwiczenie PSP i 1 fałszywy alarm.

Foto: OSP Rojewo

 

TABLICA PAMIĄTKOWA

Od 25 czerwca na ścianie frontowej remizy wisi tablica poświęcona zmarłym strażakom. Pomysł tablicy zrodził się kilka lat temu w czasie dnia strażaka, kiedy to po odczytaniu apelu pamięci niektórzy druhowie stwierdzili, że powinno być miejsce upamiętniające strażaków, którzy odeszli na wieczną służbę. Początkowo mówiono o obelisku z nazwiskami zmarłych druhów lub najbardziej zasłużonych zmarłych. W końcu uzgodniono, żeby wykonać tablicę z krótkim, ogólnym napisem oraz postacią św. Floriana z sentencją "Bugu na chwałę, ludziom na ratunek". Wykonanie tablicy odkładaliśmy z roku na rok przedkładając przed nią bieżące remonty pomieszczeń i zakupy sprzętu i wyposażenia strażnicy. Prawdopodobnie i w tym roku, w związku ze sporymi wydatkami na uroczystość jubileuszu nie udało by nam się to zadanie gdyby nie inicjatywa Wójta i Rady Gminy by tablicę ufundować jako dar dla OSP z okazji jej jubileuszu 90 lecia. W imieniu całej braci strażackiej składamy serdeczne podziękowania włodarzom gminy za ten piękny gest. Tablica ta stanowi dla nas ważny element tradycji, jest wyrazem docenienia wkładu pracy naszych poprzedników w obecny kształt straży a także symbolem pamięci o wszystkich zmarłych druhach naszej jednostki.

Foto: OSP Rojewo

 

 

DRUŻYNA OLDBOJÓW

W naszej jednostce powstała drużyna oldbojów. Są to seniorzy powyżej 60 roku życia, którzy zmobilizowali się i przygotowali pokaz na jubileusz 90 lecia straży. Nasi druhowie ubrani byli w oryginalne mundury, hełmy i pasy bojowe jakich używali w latach 70 i 80-tych ubiegłego stulecia. Znalazły się one w magazynie remizy i po wypraniu i drobnych naprawach doskonale oddały klimat tamtych czasów. Pokaz to rozwinięcie bojowe z samochodu Star 244 z użyciem trzech linii gaśniczych. Przed pokazem seniorzy spotykali się na treningach, ich punktualność, dyscyplina i zapał nieustannie zadziwiała młodszych strażaków. Być może, że nie jest to jednorazowa inicjatywa i oldboje jeszcze zaprezentują swoje umiejętności. Strażackie pokazy retro stają się w Polsce bardzo popularne. Rozgrywane są nawet zawody olbojów, gdzie oprócz czasu wykonania ćwiczenia liczy się także wiek uczestników. Rojewscy seniorzy to na razie pierwsza taka drużyna w naszym powiecie, mamy nadzieję, że powstaną następne i będzie można rywalizować ze sobą. Bo to przecież niesamowita frajda przypomnieć sobie młode lata.

Skład drużyny: Adam Wesołowski - dowódca, Jan Czarnota - kierowca, Józef Klimko i Henryk Jakubowski - rota pierwsza, Grzegorz Jałoszyński i Leonard Fatz - rota druga, Stanisław Weber i Roman Szablewski - rota trzecia.

Od lewej: Jan Czarnota - kierowca-mechanik oraz Adam Wesołowski - dowódca sekcji

Foto: Michał Cybulski

 

DRUHOWIE PO KURSIE

Dwóch ratowników naszej jednostki operacyjno technicznej zdało pomyślnie egzaminy kursu technicznego. Są nimi Paweł Kusiewicz i Damian Althaus. Kurs, który trwał 62 godziny uprawnia do obsługi ratowniczych narzędzi hydraulicznych oraz przygotowuje do działań w czasie wypadków drogowych. Jest to trzeci w kolejności kurs naszych druhów co oznacza, że daje możliwość awansu na stopień starszego ratownika oznaczonego na dystynkcjach trzema belkami.

 

 

ZMIANA PROBOSZCZA W ROJEWIE

Po 19 latach posługi kapłańskiej w rojewskiej parafii odszedł na emeryturę ksiądz proboszcz Edward Okoński. Uroczysta pożegnalna msza święta odbyła się w niedzielę 3 lipca. Zgromadzili się na niej parafianie, delegacje oraz księża dekanatu na czele z dziekanem ks. Jerzym Nowakiem. Uroczystość była jednoczenie powitaniem nowego proboszcza księdza Piotra Kunickiego. Nasza jednostka była reprezentowana przez poczet sztandarowy w składzie: Jan Zieliński, Przemysław Orczyk i Michał Zieliński a także strażaków: Andrzeja Walczaka, Stanisława Webra, Adama Wesołowskiego, Leonarda Fatza, Henryka Jakubowskiego, Ryszarda Matuszewskiego, Dariusza Seroczyńskiego oraz Angelikę Althaus. Żegnający się proboszcz otrzymał od strażaków figurkę świętego Floriana oraz okolicznościowe życzenia.

Zdjęcia wkrótce

 

JUBILEUSZ 90 LECIA NASZEJ JEDNOSTKI

W sobotę 25 czerwca obchodziliśmy rocznicę 90 lecia powołania do życia naszej OSP. Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu pododdziałów i wozów strażackich ulicami Rojewa z towarzyszeniem strażackiej orkiestry dętej ze Strzelna.

Następnie odprawiona została msza święta w kościele, którą celebrował ks. st. bryg. w st. spocz. Zenon Rutkowski w koncelebrze proboszczów z Rojewa, Rojewic i Płonkowa. Kazanie wygłosił ks. Edward Okoński. W czasie mszy odczytany został apel pamięci poświęcony zmarłym druhom.

Kolejnym punktem programu uroczystości był apel strażacki na boisku sportowym, gdzie po meldunku, podniesieniu flagi związku oraz odczytaniu rysu historycznego wręczono medale i odznaczenia rojewskim strażakom.

Złote medale za zasługi dla pożarnictwa otrzymali druhowie : Andrzej Walczak i Przemysław Orczyk. Srebrnymi medalami uhonorowani zostali: Krzysztof Kaźmierski, Grzegorz Panfil, Roman Szablewski i Zbigniew Urban. Brązowe wręczono: Dariuszowi Seroczyńskiemu, Ryszardowi Matyszewskiemu, Bartłomiejowi Zielińskiemu, Pawłowi Kusiewiczowi, Bartłomiejowi Pijanowskiemu, Marcinowi Szychowi oraz druhnie Marii Kozioł - naszej księgowej.

Odznaki wzorowego strażaka otrzymali druhowie, którzy co najmniej trzy lata aktywnie uczestniczą w akcjach ratowniczo gaśniczych: Sławomir Pluta, Szymon Kaźmierski, Damian Althaus, Przemysław Walewski oraz Sebastian Żurawski. Druh Przemysław Orczyk został strażakiem roku za największą frekwencję w wyjazdach alarmowych w 2015 roku (66%).

Z-c kom. wojew. PSP st.bryg. Artur Przybylski .......Przew. rady gminy Joanna Mąka oraz wójt Rafał Żurowski ....D-ca JRG 1 w Inowrocławiu st. kpt. Ireneusz Taraszka

Kolejną część apelu zajęły wystąpienia zaproszonych gości z komend wojewódzkiej i powiatowej PSP, zarządu powiatowego ZOSP RP, starostwa powiatowego, gminy Rojewo, nadleśnictw oraz ościennych OSP. Wszyscy przekazywali dla jednostki życzenia oraz okolicznościowe upominki. Gmina Rojewo ufundowała pamiątkową tablicę poświęconą zmarłym druhom, którą zamocowano na ścianie czołowej remizy. List intencyjny na tą okoliczność przeczytał wójt Rafał Żurowski a przewodnicząca Rady Gminy przekazała pamiątkową księgę. Apel zakończył się meldunkiem oraz wyprowadzeniem sztandarów po czym przyszedł czas na atrakcje. Na scenie wystąpił lokalny zespół Alebabki ze specjalnym repertuarem dla strażaków oraz chór seniorów WRZOS. Dużym zainteresowaniem szczególnie dzieci cieszyła się zabytkowa sikawka z OSP Stanomin oraz nowoczesne pojazdy wystawione przez komendę powiatową PSP.

Kolejną atrakcją były pokazy gaszenia pożaru wykonane przez drużynę oldbojów czyli najstarszych druhów naszej jednostki oraz młodych ratowników. Po pokazach strażacy oraz zaproszeni goście udali się na obiad do hali sportowej a dla publiczności serwowano grochówkę ufundowaną przez strażaków, którą przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Liczne bufety gastronomiczne wystawione zostały przez Dwór Biesiadny w Rojewie. Były także stoiska i dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci. W znakomity nastrój wprowadziła wszystkich wiadomość o wygranym meczu przez polską reprezentację piłkarską ze Szwajcarią na EURO 2016. O godz. 19.00 wystąpiła jedna z gwiazd imprezy: krakowski kabaret z Kopydłowa. Ze względu na ulewę deszczu występ odbył się na hali sportowej. Kolejna gwiazda: cygański zespół Dziani zagrał już plenerowej scenie, na której też występowały dzieci z widowiskiem poświęconym nocy świętojańskiej w ramach obrzędów przygotowanych przez współorganizatora imprezy - Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Aktywności Społecznej. Impreza zakończyła się zabawą taneczną. Zarząd OSP w Rojewie składa serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom, którzy dopomogli finansowo, przybyłym gościom, mieszkańcom gminy za obecność oraz druhom uczestniczącym w przygotowaniach i uroczystości.

więcej zdjęć foto: Anna Walczak

 

Plakat: M. Cybulski

 

 

PIKNIK DLA DZIECI W PŁONKÓWKU

W niedzielę 19 czerwca w Płonkówku rada sołecka zorganizowała imprezę dla dzieci. Nasi strażacy na zaproszenie organizatorów wzięli w niej udział prezentując nasz sprzęt bojowy. Oto kilka fotek:

Foto: OSP Rojewo

 

POKAZ NA DZIEŃ DZIECKA

Tradycyjnie jak co roku nasi druhowie wzięli udział w imprezie zorganizowanej z okazji dnia dziecka. Każde dziecko miało okazję usiąść za kierownicą wozu strażackiego, przymierzyć ubranie bojowe i potrzymać prądownicę linii szybkiego natarcia. Mamy nadzieję, że niektórzy poczuli strażackiego bakcyla.

Foto: OSP Rojewo

Więcej zdjęć

 

ASYSTA NA ODPUST I BOŻE CIAŁO

22 i 26 maja nasza jednostka wystawiała asystę honorową na uroczystości kościelne odpustu i Bożego Ciała. Tradycyjnie już drużyna młodzieżowa niosła figurę świętego Floriana. W tym roku skład młodzieżówki zdominowały dziewczyny. W czasie procesji z pomocą w niesieniu figury przyszły siostry: Angelika i Weronika Althaus.

ZMIANA WE WŁADZACH KOMENDY WOJEWÓDZKIEJ PSP

Od niedawna mamy nowego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Został nim st. bryg. Janusz Halak. Nowy komendant wojewódzki a także jego dwaj zastępcy st. brygadier Artur Przybylski i st. kapitan Jacek Kaczmarek wywodzą się z inowrocławskiej komendy. Janusz Halak i Jacek Kaczmarek byli dowódcami jednostki ratowniczo gaśniczej nr 2 przy ul. M.C. Skłodowskiej w Inowrocławiu a Artur Przybylski był komendantem powiatowym. Dodajmy, że poprzedni komendant st. bryg. Tomasz Leszczyński zanim został komendantem wojewódzkim był także komendantem powiatowym w Inowrocławiu. Wszyscy oni niejednokrotnie gościli w naszej OSP przy różnych okazjach. Jesteśmy dumni z ludzi z naszego powiatu zajmujących tak wysokie stanowiska w komendzie wojewódzkiej.

Nowy komendant .......................................................Zastępca komendanta ..........................................Nowy zastępca komendanta

st. bryg. Janusz Halak ....................................................st. bryg. Artur Przybylski .........................................st. kpt. Jacek Kaczmarek

Foto: KW PSP

 

 

ZABEZPIECZENIE I UDZIAŁ W BIEGU 966

Nasi strażacy odpowiedzieli na prośbę organizatorów gniewkowskiego biegu 966 i przez całą noc z 20 na 21 maja zabezpieczali pod względem ppoż tę imprezę. Była to bardzo oryginalna i niepowtarzalna impreza, która prawdopodobnie zostanie wpisana do księgi Ginesa jako najdłuższa sztafeta świata. W dniach 7-21 maja przez cztery i pół dnia ponad 3 tysiące biegaczy pokonało dystans 966 kilometrów na trasie wokół gniewkowskiego rynku. Każdy uczestnik biegł jedno lub więcej okrążeń rynku o długości 305 metrów. Bieg zorganizowany został z okazji Dni Księstwa Gniewkowskiego dla uczczenia 1050 rocznicy chrztu Polski. Oprócz samego biegu organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, z których finałową był koncert Urszuli. Nasi druhowie nie tylko zabezpieczali tą imprezę ale również biegli jako zawodnicy.

Foto: OSP Rojewo

 

ĆWICZENIA NA OBIEKTACH

Ostatnie ćwiczenia Jednostki Operacyjno Technicznej odbyły się 13 maja na obiekcie stolarni pana Maciejczyka w Rojewie. Przeprowadzono działanie podczas pozorowanego pożaru w hali produkcyjnej w fazie rozwiniętej. Głównym zamiarem prowadzącego ćwiczenie naczelnika Tomasza Walczaka było podanie na ogień jak największej ilości środka gaśniczego. Wybudowano więc aż cztery stanowiska gaśnicze oraz kurtynę wodną przy użyciu dwóch równoległych linii głównych z samochodu bojowego Mercedes zasilanego z dwóch źródeł (hydrantu oraz zbiornika ppoż). Ćwiczenie miało na celu sprawdzenie przez jaki okres czasu uda się prowadzić działania przy stałym ciśnieniu wody wynoszącym 6 bar. okazało się że przy tak dużej sile rażenia jesteśmy w stanie nieprzerwanie działać przez około 10 minut czyli dokładnie tyle ile wynosi maksymalny czas przybycia posiłków. Wszystko to dzięki dwa razy większej ilości wody i czterokrotnie większej wydajności autopompy w porównaniu do starego wozu bojowego. Dzięki uprzejmości właściciela stolarni mieliśmy możliwość szkolenia w realnych warunkach zakładu pracy. Z tego miejsca serdecznie dziękujemy Panu Maciejczykowi za życzliwość oraz wsparcie naszej jednostki.

Foto: OSP Rojewo

 

Rycerze Floriana

Tak mówmy o strażakach, taki też jest tytuł strażackiego hymnu. Kim był i czym się wsławił ten święty - patron strażaków, którego pamięć czcimy 4 maja w dzień strażaka?

Święty Florian żył w drugiej połowie trzeciego wieku, był dowódcą wojsk rzymskich stacjonujących w Mantem (obecnie północno wschodnia Austria). W 304 roku wstawił się za prześladowanymi wówczas przez cesarza Dioklecjana chrześcijanami, za co został skazany na tortury a wobec jego nieugiętej postawy utopiono Go z kamieniem u szyi w rzece Enns. Miało to miejsce właśnie 4 maja. Jego męczeńska śmierć stała się z czasem przedmiotem kultu. Do dziś czczony jest w Austrii, jako patron archidiecezji wiedeńskiej. W roku 1184 relikwie św. Floriana zostały przywiezione do Krakowa, gdzie w dzielnicy Kleparz wzniesiono ku jego czci okazały kościół. Kiedy w 1528 r. wielki pożar strawił część Krakowa, ocalała jedynie ta świątynia. Odtąd w całej Polsce zaczęto się modlić do św. Floriana podczas klęsk pożaru, powodzi i sztormów. Uznawany jest więc jako patron strażaków ale także i innych zawodów pracujących z ogniem takich jak: hutników, piekarzy, kominiarzy czy garncarzy. Jest wiele legend związanych ze świętym Florianem. Obok funkcji wojskowych przypisywano mu także dowodzenie oddziałem gaśniczym, znana jest między innymi opowieść jak uratował całą wieś jednym wiadrem wody, stąd właśnie znamy jego postać na obrazach i figurach jako rycerza gaszącego pożar wiadrem lub naczyniem wody.

W rojewskiej OSP posiadamy okazałą figurę św. Floriana, którą każdego roku w dzień strażaka zanosimy do kościoła by modlić się o bezpieczeństwo ratowników w akcjach gaśniczych.

 

WIOSENNE PORZĄDKI

Chociaż to dopiero kwiecień to dni już dłuższe i słońce grzeje coraz mocniej a i nasz nastrój także się poprawia - słowem wiosna! Częściej niestety będzie również wyła nasza syrena, ponieważ oprócz ciepła na dworze rośnie też aktywność ludzi a z nią i liczba pożarów. Obserwując wiosenne krzątaniny można zauważyć zwiększającą się modę na porządkowanie, remontowanie oraz malowanie otoczenia domów i podwórek.

Wiosenne porządkowanie nie jest wcale nowym zwyczajem, przekazy bowiem mówią, że przed II wojną światową na gospodarzy, którzy do pierwszego maja nie zrobili porządków przed swoimi zagrodami nakładano wysokie grzywny.

W latach powojennych na wiosnę nasi strażacy chodzili od domu do domu i sprawdzali zabezpieczenie przeciwpożarowe w ramach stałego nadzoru prewencyjnego. Mobilizowało to niektórych właścicieli posesji do poprawiania mankamentów w tym względzie. Kontroli przeciwpożarowych zaprzestano w latach osiemdziesiątych dwudziestego stulecia, kiedy to do akcji chciało włączyć się MO (Milicja Obywatelska) i ORMO (Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej).

Obecnie dobre efekty przynoszą prowadzone akcje społeczne jak choćby wiosenne sprzątania świata.

Przy okazji wiosennych porządków warto zwrócić uwagę na kilka spraw, które w znacznym stopniu poprawią nasze bezpieczeństwo pożarowe a mianowicie:

- Usunąć ze strychów, schowków, garaży, piwnic i pomieszczeń gospodarczych wszystkie nagromadzone przez zimę, niepotrzebne palne rupiecie.

- Sprawdzić instalację elektryczną oraz usunąć usterki takie jak: luźne gniazdka, kontakty i oprawki żarówek, które mogą spowodować iskrzenie.

- Usunąć wszystkie pajęczyny z pomieszczeń gospodarczych.

- Zastanowić się nad tzw. drogą pożarową czyli miejscem dojazdu straży do każdego budynku.

- Przemyśleć gdzie umiejscowić gaśnicę, którą można ugasić zarzewie pożaru.

- Dobrym pomysłem jest też mieć pod ręką, na widocznym miejscu długi wąż ogrodowy, który sięgnie do każdego miejsca w zagrodzie i ugasi pożar w zarodku. (Pamiętając, że gaszenie wodą jest bezpieczne po odłączeniu prądu!)

Tak więc sięgając po grabie, miotłę, pędzel oraz farbę możemy poprawić sobie nie tylko wiosenne samopoczucie ale również i bezpieczeństwo.

Poczet sztandarowy na uroczystości w parafii w Płonkowie

24 kwietnia poczet sztandarowy naszej jednostki w składzie: Adam Wesołowski, Leonard Fatz i Andrzej Walczak - wziął udział w uroczystym przekazaniu relikwii błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki parafii w Płonkowie. W uroczystości uczestniczyli brat i siostra ks. Jerzego, duchowni i mieszkańcy gminy. Wśród gości był m.in. ks. prałat Józef Kubalewski, proboszcz parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, w której ks. Jerzy Popiełuszko 19 października 1984 roku odprawił ostatnią w życiu mszę i poprowadził rozważania różańcowe. Relikwie to fragment kości ks. Jerzego Popiełuszki. Zostały one przekazane parafii w Płonkowie przez Kurię Warszawską. Dodać należy, że to nie jedyne relikwie znajdujące się w tej parafii. Od kilku lat są tam również szczątki błogosławionego ks. Mariana Skrzypczaka zamordowanego przez hitlerowców w Płonkowie - jednego z 108 męczenników II wojny światowej.

 

NOWY WZÓR KOSZARÓWKI I KOSZULKI POLO

Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP wprowadził zmiany do REGULAMINU umundurowania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Będą nowe koszarówki i koszulki POLO.

Foto: ZG ZOSP RP

 

MUSZTRA NA ZBIÓRKACH

Nowym elementem piątkowych zbiórek szkoleniowych jest musztra. Są to czynności wykonywane w szyku oraz elementy marszu. Oprócz musztry druhowie szkolą się ze sprzętem pożarniczym, na ostatniej zbiórce (1 kwietnia) ćwiczono prawidłowe sprawianie drabiny nasadkowej oraz jeden z wariantów rozwinięć bojowych.

Foto: OSP Rojewo

Więcej zdjęć...

 

WIELKANOCNA ASYSTA

Okres wielkanocny to czas zaangażowania naszej straży w uroczystości kościelne. Nasi druhowie co roku przygotowują Grób Pański a w Wielki Piątek zaciągają przy nim wartę honorową. Drużyna młodzieżowa trzyma wartę w czasie adoracji Wielkosobotniej. W rezurekcji zaś uczestniczy pluton honorowy z pocztem sztandarowym, który w czasie procesji sprawuje funkcje liturgiczne. Nie inaczej było też w ostatnie święta. Oto kilka fotek:

Tuż po rezurekcji

Foto: OSP Rojewo

Więcej zdjęć...

 

ĆWICZENIA PSP W JEZUICKIEJ STRUDZE

22 marca odbyły się ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej na obiekcie ubojni drobiu RSP Nowość w Jezuickiej Strudze. Scenariusz akcji zakładał pożar w magazynie opakowań. Zagrożone były zbiorniki z azotem. Oprócz zawodowców w ćwiczeniu wzięła udział nasza jednostka i OSP Rojewice. Jak zwykle gdy ćwiczy PSP zastępy ochotniczych straży dostają zadania pomocniczo zabezpieczające. Nasz zastęp zajmował się zasilaniem wodnym dla ćwiczących ze zbiornika przeciwpożarowego znajdującym się na terenie firmy. Po zakończeniu symulacji pożarowej podsumowano ćwiczenie oraz dokonano oględzin newralgicznych pożarowo miejsc na terenie zakładu. W skład naszego zastępu weszli: Paweł Kusiewicz i Sławomir Pluta - rota pierwsza, Ryszard Matyszewski i Zbigniew Urban - rota druga oraz Tomasz Walczak - kierowca i Andrzej Walczak - dowódca.

Podsumowanie ćwiczenia

 

Nasz zastęp

Foto: OSP Rojewo

 

ZBIÓRKA SZKOLENIOWA I POSIEDZENIE ZARZADU

11 marca na zbiórce szkoleniowej nasi strażacy mieli okazję przypomnieć sobie jak prawidłowo zapiąć szelki ratownicze oraz jak sprawiać i prowadzić działania z drabiny strażackiej D10W. Jak się okazuje nie jest to takie proste gdyż każde szelki są inne i inaczej zapinają się. Także i szczegóły rozkładania drabiny trzeba było doprecyzować dla wszytkich. To zadanie wymaga od strażaków zgrania więc ćwiczenie to powtarzane było wielokrotnie przez wszystkich uczestników zajęć. W tym samym dniu po szkoleniu odbyło się pierwsze posiedzenie nowego zarządu.

Foto: OSP Rojewo

więcej zdjęć

 

ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO WYBORCZE

W sobotę 27 lutego odbyło się zebranie sprawozdawczo wyborcze w naszej jednostce. Wśród zaproszonych gości przybyli: przewodnicząca Rady Gminy Pani Joanna Mąka, wójt Rafał Żurowski, wiceprezes zarządu oddziału powiatowego związku OSP Edmund Głuszak oraz zastępca komendanta powiatowego PSP bryg. Tomasz Kruczyński. Dopisała frekwencja, wynosząca 75%. Po sprawozdaniach prezesa, naczelnika, skarbnika oraz komisji rewizyjnej udzielono absolutorium dla ustępującego zarządu. Następnie odbyły się wybory nowego zarządu i komisji rewizyjnej. W nowych władzach znaleźli się: Andrzej Walczak jako prezes, Jan Zieliński - wiceprezes, Tomasz Walczak - naczelnik, Marcin Szych - sekretarz, Paweł Kusiewicz - skarbnik, Ryszard Matyszewski - opiekun MDP oraz Angelika Althaus w roli dowódcy kobiecej drużyny pożarniczej. W skład komisji rewizyjnej weszli: Adam Wesołowski - przewodniczący, Stanisław Weber i Leonard Fatz jako członkowie. Zebranie uchwaliło też wykonanie tablicy upamiętniającej zmarłych strażaków oraz zaplanowało zorganizowanie uroczystości jubileuszu 90-lecia.

Foto: OSP Rojewo

więcej zdjęć

 

NOWY KOMENDANT GŁÓWNY PSP, JEGO ZASTĘPCA I KOMENDANCI W SIEDMIU WOJEWÓDZTWACH

Od 22 grudnia 2015 r. Państwowa Straż Pożarna ma nowego komendanta głównego został nim st. bryg. Leszek Suski, który zastąpił na tym stanowisku dotychczasowego komendanta głównego PSP gen. brygadiera Wiesława Leśniakiewicza. Po wyznaczeniu nowego komendanta głównego zmienił się także zastępca komendanta głównego oraz komendanci wojewódzcy w siedmiu województwach: warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, małopolskim, podlaskim oraz dolnośląskim.

Po lewej stary a w środku nowy komendant główny PSP. Foto: KG PSP

 

KARNAWAŁ PO STRAŻACKU

Tradycyjnie na zakończenie karnawału w Rojewie odbyły się zabawy karnawałowe dla strażaków i sympatyków, którzy wsparli swoimi datkami działalność naszej straży. Chętnych do zabawy było tak wielu, że trzeba było zorganizować dwie imprezy bez konieczności wywieszania jakichkolwiek afiszy. Przygotowanie imprezy to nie lada wyzwanie logistyczne. Od lat angażuje się w nie wielu strażaków. Dlatego też naczelnik Tomasz Walczak jako inicjator zabaw składa serdeczne podziękowania druhom, którzy mu pomagali. Za wysiłek i poświęcenie swego wolnego czasu w prace przed i po imprezach składa wyrazy uznania druhom: Janowi Zielińskiemu, Przemysławowi Orczykowi, Ryszardowi Matyszewskiemu, Sebastianowi Czarnocie, Aleksandrze Matuszyk, Pawłowi Kusiewiczowi, Dariuszowi Seroczyńskiemu, Sławomirowi Plucie, Angelice Althaus i Przemysławowi Kaźmierskiemu oraz członkom MDP.

 

PREZYDIUM POWIATOWE

W piątek 29 stycznia w inowrocławskiej komendzie Państwowej Straży Pożarnej odbyło się posiedzenie prezydium zarządu powiatowego Związku OSP. Jednym z członków tego gremium jest druh Andrzej Walczak z naszej OSP. Omówiono plan pracy prezydium na cały bieżący rok, który jest rokiem wyboru nowych władz w jednostkach i związku OSP. Zjazd powiatowy zaplanowany jest na 26 listopada.

Foto: OSP Rojewo