....... ...

AKTUALNOŚCI 2015

     
 

 

KALENDARZ NA 2016 JEST JUŻ W REMIZIE

 

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE

20 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie strażaków naszej jednostki. W galowych mundurach i świątecznym nastroju jak co roku nasi druhowie składali sobie życzenia świąteczne, łamiąc się opłatkiem. Spotkania przedświąteczne wpisały się na dobre w kalendarz działalności naszego stowarzyszenia. Mają one przede wszystkim charakter refleksyjny i wspominkowy. Słuchając kolęd i piosenek świątecznych, przy kawce i ciastku oglądaliśmy slajdy ze zdjęciami przedsięwzięć realizowanych w ciągu całego roku. Wyświetlony został także film zrealizowany w 2001 roku, prezentujący jednostkę OSP Rojewo w roku jubileuszu 75-lecia istnienia. Z rozrzewnieniem oglądaliśmy siebie, kolegów i znajomych z przed piętnastu lat oraz druhów, którzy odeszli z szeregów straży na wieczną wartę. Spotkanie uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Przewodnicząca Rady Gminy Rojewo Joanna Mąka, wójt Rafał Żurowski oraz księża proboszczowie z Rojewa i Rojewic. Na zakończenie młodzież z MDP otrzymała od zarządu paczki świąteczne ze słodyczami a druhny z drużyny kobiecej po czekoladzie. Każdy uczestnik dostał też nasz nowy kalendarz strażacki na 2016 rok.

 

 

więcej zdjęć

 

ZBIÓRKA SZKOLENIOWA

Na piątkowej zbiórce 18 grudnia ratownicy mieli okazję porozcinać wrak samochodu osobowego. Można było także przypomieć sobie jak odginać kolumnę kierowniczą w celu umożliwienia ewakuacji rannego kierowcy.

 

 

AUTOMATYKA BRAM GARAŻOWYCH

Na zakończenie roku udało nam się zainstalować elektryczne silniki do bram garażowych naszej remizy. Sterowane pilotem mechaniczne otwieranie i zamykanie garaży na pewno skróci czas każdego wyjazdu alarmowego, co spowoduje szybsze dotarcie z pomocą poszkodowanym. Wymagany czas wyjazdu alarmowego dla straży naszej kategorii wynosi 5 minut. W większości wyjazdów mieścimy się w tym czasie, choć nie jest to łatwe zadanie. Wymaga od strażaków niezwykłej szybkości swoich reakcji - opuszczenie domu, dotarcie do remizy, przebranie się w ubranie bojowe i wyjazd. Do tej pory do tych czynności dochodziło jeszcze otwarcie i zamknięcie garaży. Teraz bramy będą otwierały się i zamykały samoczynnie, szybko i sprawnie. To bardzo przydatne urządzenie zakupiliśmy z datków 1 % podatku z czterech kolejnych lat a także ze środków gminnych i naszej kasy oraz dzięki wsparciu lokalnego sponsora.

 

 

ZMIANA SYSTEMU SZKOLEŃ

Decyzją Komendanta Głównego PSP zmieniają się zasady nabywania uprawnień do udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Od nowego roku obowiązywać będą nowe zasady zdobywania wyszkolenia:
Aby móc uczestniczyć w zdarzeniach będzie trzeba przejść 126 godzinny kurs, który będzie obejmował:
- obecne szkolenie podstawowe I i II części
- obecne szkolenie kierowania ruchem drogowym
- obecne szkolenie techniczne
- obecne szkolenie wodne i przeciwpowodziowe.

Stare uprawnienia będą oczywiście ważne. Rzecz dotyczy nowych członków, którzy będą mieli zamiast czterech dotychczasowych kursów tylko jeden długi.

 

 

ODPRAWA W KOMENDZIE POWIATOWEJ

14 grudnia odbyła się druga w tym roku odprawa naczelników OSP powiatu inowrocławskiego. Odprawa miała charakter informacyjno szkoleniowy. Wśród wielu poruszanych tematów ze sfery operacyjnej i szkoleniowej komendant powiatowy przedstawił między innymi uwagi i wnioski z ostatniej inspekcji gotowości bojowej.

 

POSIEDZENIE ZARZĄDU POWIATOWEGO

Podsumowanie półrocza oraz przygotowanie kampanii sprawozdawczo wyborczej to główne tematy, którymi zajmował się zarząd powiatowy Związku OSP RP podczas ostatniego w tym roku posiedzenia w sobotę 12 grudnia. W zebraniu, które prowadził prezes Roman Zieliński uczestniczyli komendanci: powiatowy brygadier Rafała Wesołek (przedstawił statystykę wyjazdów alarmowych i szkoleń) oraz zastępca komendanta wojewódzkiego starszy brygadier Artur Przybylski (poinformował o nowym systemie szkoleń). Jak zwykle skarbnik zarządu Maria Pańka przedstawiła stan kasy a przewodniczący komisji rewizyjnej Mieczysław Kamiński odczytał protokół z kontroli w kasie. Na zakończenie członkowie zarządu złożyli sobie świąteczne życzenia łamiąc się opłatkiem.

 

POGADANKI W SZKOŁACH

19 listopada w ramach ogólnopolskiej akcji strażaków pod hasłem NIE DLA CZADU w szkole podstawowej i gimnazjum w Rojewie odbyły się prelekcje. Zajęcia, które prowadził druh Andrzej Walczak obejmowały tematykę zagrożeń pożarowych w sezonie grzewczym.

 

SZKOLENIE, SZKOLENIE ... RODZEŃSTWO PO KOLEJNYM KURSIE

14 listopada w inowrocławskiej komendzie straży odbył się egzamin końcowy drugiej części kursu podstawowego ratowników OSP. Uczestnikami tego kursu byli członkowie naszej OSP rodzeństwo: Angelika i Damian Althaus. Druhna Angelika od początku bieżącego roku uczestniczy w akcjach ratowniczo gaśniczych w składzie Jednostki Operacyjno Technicznej, natomiast Damian jeździ do akcji od dwóch lat. Podwyższając swoje kwalifikacje oboje uzyskali uprawnienia między innymi do obsługi pilarek oraz używania aparatów ochrony dróg oddechowych (ODO). Kolejny zaliczony kurs to też szansa awansu na wyższy stopień strażacki - ratownika. Oznacza to pojawienie się w najbliższym czasie dystynkcji z drugą belką na mundurach rodzeństwa. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w służbie.

 

11 LISTOPADA - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Gminne uroczystości Święta Niepodległości, odbyły się we wtorek 10 listopada w Liszkowie. W Mszy świętej oraz akademii zorganizowanej w szkole podstawowej wziął udział poczet sztandarowy naszej jednostki w składzie: Jan Zieliński, Ryszard Matyszewski i Leonard Fatz oraz delegacja z kwiatami: Adam Wesołowski i Tomasz Walczak.

 

CZAD - CICHY ZABÓJCA

Zaczął się sezon grzewczy, każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla (potocznie zwanego czadem) ginie w kraju kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.

Przepisy zobowiązują do czyszczenia kominów:

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz. 719), w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:

- cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),

- dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,

- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,

- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Natomiast art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Jak zapobiegać zatruciu ?

Podstawową przyczyną zatruć jest niepełne spalanie, do którego może dojść np. gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna, brak jest właściwej wentylacji . Powoduje to powstawanie tlenku i utrudnia jego odpływ. Tyle spalin wypłynie na zewnątrz ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia. Przede wszystkim należy więc zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin.

 

 

DRUŻYNA PIŁKARSKA OSP ROJEWO

23 października powstała drużyna piłki nożnej halowej pod nazwą OSP Rojewo. Są to nasi strażacy, którzy grają w halowej lidze piłki nożnej w Rojewie reprezentując naszą straż. Cała liga składa się z trzynastu drużyn. Nasi zawodnicy grają w koszulkach z napisami STRAŻ i OSP ROJEWO. Życzymy im powodzenia. Skład drużyny: Grzegorz Panfil, Rafał Panfil, Damian Althaus, Szymon Kaźmierski, Przemysław Walewski i Robert Bielas.

 

NOWOŚCI SPRZĘTU RATOWNICZEGO W NASZEJ JEDNOSTCE

Kamizelka KED

Wyposażenie ratownicze naszej jednostki powiększyło się ostatnio o kamizelkę KED. Jest to ortopedyczna kamizelka do stabilizacji kręgosłupa na odcinku szyjnym, piersiowym i lędźwiowym u osoby poszkodowanej, (inna nazwa to KUK czyli krótkotrwałe unieruchomienie kręgosłupa). Kamizelka służy do bezpiecznego transportu poszkodowanych w wypadkach. Stosowana także przy wyciąganiu rannych z trudnodostępnych miejsc, gdy nie ma możliwości użycia sztywnych noszy. Zmniejsza ryzyko wystąpienia uszkodzeń wtórnych u poszkodowanego np. przy wyciąganiu ofiary z rozbitego pojazdu. Konstrukcja kamizelki umożliwia zastosowanie jej również u kobiet w ciąży. 

SINTAN

Kolejną nowością na naszym ratowniczym IVECO jest neutralizator do plam oleju na drodze. Jest to środek odtłuszczający o nazwie SINTAN, Preparat usuwa zanieczyszczenia produktami ropopochodnymi i tłuszczami spożywczymi z każdej powierzchni utwardzonej - betonu, kostki brukowej, kamienia naturalnego, asfaltu, metalu, szkła, wykładzin podłogowych, tworzyw sztucznych, wszystkich tkanin i drewna.

HOOLIGAN

Jest to znane i cenione przez strażaków narzędzie ratownicze ze stali kutej  produkt USA .
Służy m.in. do: wywarzania drzwi, wyłamywania zamków, kłódek, wyciągania gwoździ, zamykania kurków, podważania i ukręcania elementów utrudniających akcje ratowniczą.

Zakupiono również oznakowanie miejsca wypadku, zestaw kominiarski do gaszenia pożarów w przewodach kominowych, 2 przedłużacze sieciowe bębnowe oraz 2 kompety ubrań bojowych wraz z gumowymi butami strażackimi officer i rękawicami.

Całe wyposażenie sfinansowane zostało z dotacji Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego przy współfinansowaniu Związku OSP RP.

 

ĆWICZEBNE URUCHOMIENIE NASZEJ SYRENY

W środę 14 października o godz. 11.20 w ramach systemu alarmowania ludności nadany został syganł alarmowy dotyczący zagrożenia z powietrza za pomocą naszej syreny. Sprawdzenia syren alarmowych dokonano w powiatach dziewięciu województw kraju, jako część trzydniowych połączonych ćwiczeń wszystkich służb i wojska pod nazwą RENEGADE i SAREX.

 

SZKOLĄ SIĘ NA ZBIÓRKACH

Szkolenie bieżące , to obok udziału w akcjach ratowniczo gaśniczych podstawa działalności w ochotniczym pożarnictwie. By być skutecznym w bojowych interwencjach trzeba przede wszystkim doskonale znać sprzęt pożarniczy i jego obsługę. Urządzeń ratowniczych w naszej straży cały czas przybywa więc zachodzi potrzeba utrwalania umiejętności posługiwania się nim. Zbiórki szkoleniowe to także doskonała okazja do spotkania się i integracji wszystkich ratowników tych doświadczonych i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę w straży. Dobra atmosfera panująca na każdym spotkaniu, to oprócz nabytej wiedzy także tworzenie zgranego zespołu ratowniczego, co później procentuje w czasie działań bojowych. Cieszy fakt, że w szkoleniu biorą udział także młodzi kandydaci do JOT-u czyli adepci pożarnictwa, którzy w przyszłości mają zamiar zostać ratownikami OSP.

Więcej zdjęć

 

 

Młodzieżówka na zawodach wojewódzkich

To był ich debiut - udział w zawodach według regulaminu CTIF. Mimo, że nie zajęli czołowych miejsc to mieli okazję powalczyć ze swymi rówieśnikami z całego województwa na torze MDP oraz sztafecie z przeszkodami. Zawody zorganizowane przez zarządy wojewódzki i bydgoski-miejski związku OSP odbyły się w Bydgoszczy na stadionie CHEMIKA w sobotę 12 września. Wszystkich rywalizujących ze sobą drużyn było 48, wśród nich 32 chłopięce i mieszane, 13 dziewczęcych oraz 3 gościnne (z innych województw i Białorusi). Z naszego powiatu oprócz nas startowały dwie drużyny z Woli Wapowskiej i po jednej z Bachorc i Gnojna. Każdy uczestnik zawodów w ramach wpisowego otrzymał od organizatorów posiłek i pamiątkową koszulkę. W drodze powrotnej nasi zawodnicy zatrzymali się na posiłek ufundowany przez OSP Rojewo. Skład drużyny: Agata Kaźmierska, Klaudia Trela, Oliwia Walczak, Dominika Wiatr, Natalia Jakubiak, Weronika Jaszkim, Nikodem Łojewski, Adam Woźniak, Michał Fiszer, Artur Walczak. Opiekunowie: Ryszard Matyszewski i Tomasz Walczak.

 

 

Co to jest CTIF ?

Międzynarodowy Komitet Techniczny Prewencji i Zwalczania Pożarów (po francusku -  Comité Technique International de Prévention du Feu, CTIF, tłumaczenie angielskie - International association of fire and rescue services ).

CTIF powstał w 1900 w Paryżu . Obecnie grupuje 48 państw .

Co 4 lata organizuje międzynarodowe zawody strażackie według własnego regulaminu zwane również Olimpiadą Pożarniczą. Nazwa ta, bierze się z faktu, iż zawody te są w szczególny sposób wzorowane na igrzyskach olimpijskich. Podczas uroczystości otwarcia zapalany jest znicz olimpijski, drużyny prezentowane są podczas uroczystego przemarszu wokół stadionu, udział w zawodach bierze większość państw europejskich, składane są specjalne przysięgi przez zawodników, trenerów i sędziów zawodów. Dodatkowo wygrana w zawodach daje tylko prestiż, jak podczas starożytnych igrzysk. Dla zawodników przewidziane są tylko indywidualne medale, odznaki zawodów oraz dyplomy.

Dotychczas odbyło się 20 Międzynarodowych Olimpiad CTIF.

Ostatnia olimpiada odbyła się w bieżącym roku w Polsce w Opolu w dniach 19-26.07, brało w niej udział 45 drużyn z 22 krajów. W kategorii chłopców pierwsze miejsce zajęła polska drużyna z OSP Głóchow.

 

ZMIANA USTAWY O KIERUJĄCYCH POJAZDAMI UPRZYWILEJOWANYMI

Z KORZYŚCIĄ DLA NAS STRAŻAKÓW!

25 sierpnia br. przez Prezydenta RP została podpisana nowa ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami.

Według nowego zapisu, nie ma konieczności ukończenia kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi. Dotyczy to funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej i Inspekcji Transportu Drogowego oraz przez osoby kierujące pojazdami uprzywilejowanymi ochotniczych straży pożarnych.

Zmiana spowodowana jest głównie przyczynami ekonomicznymi. Funkcjonariusze wyżej wymienionych służb odbywają takiego typu szkolenia już wewnątrz jednostek, podczas odrębnych ważnych kursów. Powielanie nabywania tej wiedzy jest zbędne i wiąże się z dodatkowym obciążeniem budżetu państwa lub samorządów.

W rezultacie osoby, które ubiegać się będą o zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym nie będą miały obowiązku okazywać się świadectwem ukończenia tego typu kwalifikacji, nie będzie również potrzeby odbywania dodatkowego uzupełniającego kursu.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 4 stycznia 2016 r.

 

POŻAR SIANA NA PRZYCZEPIE

Wieczorem - za piętnaście ósma - we wtorek 1września wyjechaliśmy alarmowo do pożaru w Liszkowicach. Po dziesięciu minutach nasz pięcioosobowy zastęp był na miejscu rozpoczynając akcję gaśniczą, gdzie w płomieniach stała dłużyca pełna siana. Pożar miał miejsce na drodze bezpośrednio przy polu suchej jak pieprz kukurydzy, więc pierwszą rzeczą było stłumieniu ognia i przemieszczenie przyczepy kilkanaście metrów dalej na podorane pole gdzie można było swobodnie rozciągać i gasić siano. Oprócz nas do Liszkowic przyjechały dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Inowrocławia oraz OSP z Gniewkowa, Złotnik Kujawskich i Rojewic.

więcej zdjęć

 

DOŻYNKI GMINNE 2015

W niedzielę 23 sierpnia przedstawiciele naszej jednostki (poczet sztandarowy - Jan Zieliński, Leonard Fatz, Paweł Kusiewicz i prowadzący poczty Andrzej Walczak) uczestniczyli w Dożynkach Gminnych. Uroczystości święta plonów rozpoczęły się od mszy w kościele parafialnym, w czasie której poświęcono okazały wieniec dożynkowy. Mszę koncelebrowało pięciu księży - proboszczów z Rojewa, Rojewic, Płonkowa, Liszkowa i Orłowa. Następnie na boisku sportowym, gdzie ustawiona została mobilna scena z kilka krotnie większą frekwencją odbyły się obrzędy dożynkowe, czyli przekazanie, podzielenie i rozczęstowanie chleba dożynkowego przy dźwiękach przyśpiewek zespołu ludowego z Osieka Wielkiego pod kierownictwem Czesława Błocha. Po części obrzędowej i przemowach oficjeli przyszedł czas na występy artystyczne. Na scenie prezentowali się młodsi i starsi mieszkańcy gminy - zespołowo i indywidualnie. Po nich mieszkaniec Inowrocławia pochodzący z Sycylii Andrea Lattari śpiewał największe włoskie przeboje. Gwiazdą tegorocznych dożynek była disco polowa grupa "Milano". A na zabawie do tańca grał inowrocławski zespół "Sami Swoi". Dodać należy, że jak każdego roku swoje stoiska miały gospodynie z KGW ze swoimi kulinarnymi specjałami. Dzieci miały do zabawy dmuchane zjeżdżalnie a dorośli bufety. Wielu uczestników imprezy wylosowało atrakcyjne nagrody w loterii fantowej. Całości dopełniła piękna pogoda, która pozwoliła dobrze bawić się wszystkim przez całą niedzielę do późnych godzin.

Foto: Michał Cybulski

więcej zdjęć

 

 

V JUBILEUSZOWE ĆWICZENIE WYJAZDOWE DLA MDP ROJEWO - POD KRYPTONIMEM LAGUNA-15

W dniach 10 - 13 sierpnia członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, działającej przy OSP w Rojewie ćwiczyli rozwinięcia bojowe w miejscowości Chomiąża Szlachecka w powiecie żnińskim.

Głównym tematem tegorocznego, piątego już ćwiczenia było gaszenie. Czternaścioro młodych druhów (dziewięć dziewczyn i pięciu chłopców) pod opieką trójki opiekunów, komendanta i kierownika ćwiczenia, szkoliło się w rozwijaniu różnych wariantów linii gaśniczych z lekkiego samochodu ratowniczo gaśniczego IVECO. Efektem tych zajęć były dwa pokazy dla wczasowiczów w ośrodku RELAX w Chomiąży oraz ośrodku w Oćwiece. Niewątpliwą atrakcją było zakwaterowanie w ośmioosobowych namiotach oraz kąpiele i plażowanie w jeziorze. Po szkoleniu, wieczorami młodzi strażacy mieli okazję pośpiewać karaoke i potańczyć na dyskotece. Odbył się także wspólny trening karate z uczestnikami obozu szkoleniowego klubu karate z Łodzi. W zamian nasze druhny nauczyły młodych karateków tańca belgijskiego. W ostatnią noc przeprowadzono nocny alarm, z pokonywaniem toru sprawnościowego MDP, zwijaniem węży i łączeniem linii ssawnej na czas. Nieodłącznymi elementami ćwiczenia, jak co roku były służby dyżurne, apele oraz poranne zaprawy fizyczne.

więcej zdjęć

 

ZACZĘŁA SIĘ LETNIA GORĄCZKA POŻAROWA

Wczoraj i dzisiaj (3 i 4.08 br.) interweniowaliśmy w zwalczaniu pożarów lasu i zboża na pniu. To typowe pożary w czasie letnich upałów. Wilgotność poszycia i upraw gwałtownie maleje i zboża oraz lasy stają się bardzo łatwo zapalne. Jednak trzeba pamiętać, że bezpośrednia przyczyna pożaru to nie niska wilgotność spalanego materiału a źródło zewnętrzne. Tak więc znów w większości przypadków to wina człowieka. Na polach to przeważnie niesprawne kombajny czy inne maszyny i ciągniki, które iskrzą z rur wydechowych lub zapalają słomę od rozgrzanych do czerwoności trących o siebie części. Na terenach leśnych to także człowiek - czasami niefrasobliwie a czasami złośliwie zaprószy ogień. Pożary zbórz i lasów przynoszą wielkie straty materialne i ekologiczne. Są też bardzo trudne i niebezpieczne w gaszeniu ze względu na ich intensywność i trudności manewrowania wozami gaśniczymi. Bądźmy więc czujni! W każdym przypadku będzie mniej strat i ofiar im wcześniej zauważymy pożar i zawiadomimy straż.

 

 

PIKNIK RODZINNY W OSIEKU WIELKIM

W sobotę 1 sierpnia na zaproszenie sołtysa Osieka Wielkiego Kazimierza Olszewskiego wzięliśmy udział w pikniku rodzinnym w tej miejscowości. Oprócz zabezpieczania przeciwpożarowego imprezy, frajdę miały wszystkie dzieciaki. Rozwinęliśmy linie gaśnicze, z których można było strącać gumowe pachołki. W ten upalny dzień zabawy z chłodną wodą miały wielu amatorów. Obsadę naszego wozu stanowili: Jan Zieliński, Tomasz Walczak, Przemysław Orczyk i Sebastian Żurawski.

Prezes Jan Zieliński uczył najmodszych jak trzymać prądownice

SKUTKI WEEKENDOWYCH NAWAŁNIC NAD POLSKĄ I REGIONEM W LICZBACH.

W sobotę i niedzielę (18 i 19 lipca) w całej Polsce szalały nawałnice i burze. Straż Pożarna, usuwając ich skutki interweniowała blisko 9,5 tysiąca, uszkodzonych zostało ponad 1200 budynków, w tym 700 mieszkalnych. W miejscowości Sława w woj. lubuskim zginęła 28-letnia kobieta, przygnieciona przez drzewo, które spadło na samochód. Ponadto w wyniku nawałnic 22 osoby zostały ranne, w tym 4 strażaków.

Najwięcej interwencji strażacy odnotowali w województwach mazowieckim -1385, wielkopolskim - 1124 i  kujawsko-pomorskim - 927.

Ogólnie w Polsce tylko w sobotę i niedzielę do akcji zaangażowanych było 3860 strażaków zawodowych i 15 480 strażaków ochotników. Użyto 1520 samochodów państwowej i 3216 ochotniczej straży pożarnej. W województwie kujawsko-pomorskim strażacy interweniowali ponad 400 razy. Najwięcej pracy mieli w miejscowości Zawały Koło Torunia. Tam burza z ulewą i wichurą uszkodziła 60 budynków, z większości zerwała dachy. W powiecie inowrocławskim straż uczestniczyła w 84 zdarzeniach. Były to zerwania sześciu dachów, w tym czterech na budynkach mieszkalnych. Uszkodzone zostały 3 budynki, 7 samochodów, 6 linii energetycznych i trakcja kolejowa oraz odnotowano aż 71 wiatrołomów.

Nasza jednostka brała udział w 7 interwencjach związanych ze skutkami weekendowych wiatrów.

Nasi strażacy podczas jednej z akcji po nawałnicy.

 

OBSŁUGA SPRZĘTU

Tematem piątkowej zbiórki 17 lipca było obsługiwanie sprzętu ratowniczego. Nie chodzi tu o czyszczenie, konserwację i drobne naprawy, którymi zajmuje się w naszej jednostce kierowca-konserwator. Obsługiwanie to po porostu umiejętność uruchamiania i bezpiecznej pracy wszystkimi urządzeniami ratowniczymi. Każdy strażak uczy się tego na kursach kwalifikacyjnych, jednak niektóry sprzęt używany jest rzadko, więc warto przypomnieć sobie wszystkie szczegóły eksploatacji by później w czasie akcji być pewnym swoich działań. Dodajmy, że z każdym rokiem przybywa nam tych urządzeń, do których zaliczamy: motopompy, agregaty prądotwórczy i oddymiający, pilarki do drewna i betonu, aparaty oddechowe oraz ratownicze urządzenie hydrauliczne. Wiosną bieżącego roku wzbogaciliśmy się kilka nowych elementów wyposażenia ratowniczego, między innymi elektryczną pompę głębinową, flary sygnalizacyjne i lacę gaśniczą.

 

 

POKAZ GASZENIA I ROZCINANIA SAMOCHODU

11 lipca w sobotę w Jezuickiej Strudze odbył się piknik rodzinny. Z tej okazji nasi strażacy wykonali pokaz gaszenia i rozcinania samochodu. Dla oddania realizmu sytuacji najpierw podpalono samochód a po pewnej chwili zaalarmowano straż, która jechała z rojewskiej remizy do miejsca zdarzenia, czyli około 5 km. W ten sposób widzowie mogli osobiście przekonać się, że straż nie zjawia się do pożaru natychmiast a minuty oczekiwania w czasie zdarzenia wydłużają się oczekującym na pomoc. W takich sytuacjach konieczne jest zaangażowanie świadków zdarzenie w udzielaniu pomocy jeszcze przed przyjazdem straży. Nie wolno ograniczać się tylko do wykonania telefonu alarmowego. Po przyjeździe na miejsce pokazu nasi druhowie wykonali dwie linie gaśnicze: z szybkiego natarcia dla pierwszego stłumienia ognia oraz z użyciem wytwornicy piany średniej do właściwego gaszenia samochodu. Następnie zademonstrowano rozcinanie pojazdu nożycami hydraulicznymi. Skład zastępu: Tomasz Walczak, Paweł Kusiewicz, Grzegorz Panfil, Dariusz Seroczyński, Damian Althaus i Sławomir Pluta.

 

 

Zmarł śp. Marian Kwarciński - naczelnik w latach 1959-60

10 lipca zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 82 lat w Gnieźnie śp. Marian Kwarciński, wybitny powojenny żużlowiec - reprezentant Polski, zawodnik i trener Startu Gniezno. Urodził i wychowywał się w Rojewie, był członkiem pierwszego powojennego składu naszej jednostki a w latach 1959-60 naczelnikiem. Karierę sportową rozpoczynał w 1948 roku na torze Cujavii Inowrocław. W latach 1951-52 jeździł w barwach Unii Leszno, z którą wywalczył drużynowe mistrzostwo Polski. 1952-54 odbywał służbę wojskową,po której przez trzy lata mieszkał w Rojewie prowadząc tu mały warsztat mechaniczny, właśnie w tym czasie aktywnie angażował się w naszej OSP. W 1957 roku związał się z gnieźnieńskim klubem Start gdzie święcił swoje fryumfy. Był, obok Czesława Odrzywolskiego i Leona Majewicza - czołową postacią tego zespołu. Po zakończeniu kariery przez kilka sezonów opiekował się jako trener pierwszym zespołem Startu (1972-73 i 1986). Prowadził także zajęcia z gnieźnieńskimi adeptami. Na stałe zamieszkiwał w Gnieźnie ale często przyjeżdżał do rodziny w Rojewie. Cześć Jego Pamięci!

Szczegóły Jego sportowej kariery oraz zdjęcia, zamieszczono na oficjalnej stronie klubu sportowego Start Gniezno.

Zobacz: Kariera żużlowa śp. Mariana Kwarcińskiego. Źródło: strona tawarzystwa żużlowegoStart Gniezno

Śp. Marian Kwarciński Foto:Start Gniezno

 

 

NIE WYPALAJ, NIE ZABIJAJ - ZAKAZ WYPALANIA TRAW - PRAWO

Mimo prawnych zakazów wypalania traw i nieużytków, nadal każdego roku notujemy kilka takich wyjazdów alarmowych. 3 lipca nasza jednostka uczestniczyła w pierwszym w tym roku pożarze suchej trawy. Wypalanie jest katastrofalne w skutkach, w płomieniach giną niezliczone ilości zwierząt - od drobnych bezkręgowców (dżdżownice, krocionogi, pająki, świerszcze, pasikoniki, motylei, pszczoły, osy), po wiele gatunków kręgowców (ropuchy, jaszczurki zwinki i żyworodne), a także liczne gatunki ptaków i ich lęgi. Giną mrówki - niszczące szkodniki, gromady ptaków, które mają tereny lęgowe na łąkach. Ogień przenosi się na pobliskie zabudowania i lasy powodując nieodwracalne straty. Powstaje dym, którego podstawowymi składnikami są węglowodory wstrzymujące oblatywanie pszczół, Do atmosfery przedostaje się dużo CO2, siarki i węglowodorów aromatycznych o właściwościach rakotwórczych. Ścielący się dym, to także zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Poniżej podajemy akty prawne regulujące tą sprawę.

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody ( Dz. U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880 ) określa:

  • Art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.
  • Art. 131. Kto: (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu albo grzywny.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów ( Dz. U. z 2006 r. Nr 80, poz. 563 ):

  • § 36. 1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów nie jest dopuszczalne wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru:

1) rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu; (...)

2. Przepis ust. 1 pkt 1 nie dotyczy czynności związanych z gospodarką leśną oraz wykonywaniem robót budowlanych.

  • § 39. Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, nie jest dopuszczalne.

Dodajmy, że rolnicy dopuszczający się wypalania traw mogą zostać pozbawieni dopłat bezpośrednich i rolnośrodowiskowych z funduszów Unii Europejskiej.

 

 

Ćwiczenia z ratownictwa technicznego

Na piątkowej zbiórce szkoleniowej 3 lipca ratownicy Jednostki Operacyjno Technicznej mieli okazję treningowo rozcinać stary samochód. Młodzi strażacy zapoznali się z taktyką działania po przyjeździe zastępu na miejsce wypadku czyli zasadami oznakowania miejsca wypadku, stabilizacji pojazdu i zabezpieczenia przeciwpożarowego wraku. Jednak głównym celem szkolenia było przypomnienie obsługi sprzętu ratowniczego oraz techniki dotarcia do poszkodowanego i jego ewakuacja z wraku samochodu osobowego. Po szkoleniu strażacy podlewali rośliny ozdobne nasadzone w Rojewie i Rojewicach.

Zobacz więcej zdjęć

 

OBRADOWAŁ ZARZĄD POWIATOWY ZOSP RP

25 czerwca br. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Inowrocławiu. W posiedzeniu wziął udział nasz przedstawiciel - członek prezydium ZOP druh Andrzej Walczak. Poruszono następujące tematy: Podsumowanie zawodów powiatowych - dowódca JRG 1 kpt. Ireneusz Tarasza (sędzia główny), konkursu wiedzy pożarniczej - druh Lech Murawski oraz uroczystości strażackich na terenie powiatu - prezes ZOP druh Roman Zieliński. Komendant powiatowy PSP bryg. Rafał Wesołek przedstawił statystykę interwencyjną i szkoleniową oraz uwagi z inspekcji gotowości bojowych. Zapowiedział też wejście do KRSG jednostek OSP z Jacewa i Kołodziejewa. W bieżącym roku nowe samochody zakupią OSP Chełmce i OSP Trląg a w przyszłym o kolejny trzeci wóz gaśniczy wzbogacą się jednostki z Gniewkowa i Kruszwicy. Jest też informacja przykra - od przyszłego roku wzrasta podatek VAT na samochody i sprzęt pożarniczy z 8 % na 23 %. Oznacza to w praktyce 15% - ową podwyżkę na wszelkiego rodzaju wyposażenie pożarnicze.

 

IX POWIATOWE ZAWODY SPORTOWO POŻARNICZE OSP

13 czerwca odbyły się powiatowe zawody w sporcie pożarniczym, uczestniczyło w nich 16 drużyn męskich i 2 kobiece. Miejscem zmagań ochotników był inowrocławski stadion na ul. Rakowicza w Mątwach, gdzie o godz. 9.00 uroczystego otwarcia zawodów dokonał prezes powiatowy związku OSP dh Roman Zieliński. Swoją obecnością zaszczycili goście w osobach wice starosty inowrocławskiego oraz komendanta powiatowego PSP i jego zastępcy. Komisja sędziowska składała się ze strażaków zawodowych pod kierownictwem d-cy JRG 1 kpt. Ireneusza Taraszki. Naszą reprezentację tworzyły dwie drużyny - męska i kobieca. Po raz pierwszy jedną z konkurencji była musztra. Pozostałe konkurencje to tradycyjnie - sztafeta pożarnicza 7 x 50 metrów i rozwinięcie bojowe z użyciem motopompy. W klasyfikacji generalnej nasze drużyny zajęły miejsca - kobieca drugie za drużyną z Woli Wapowskiej a męska siódme. Pierwsze miejsce wywalczyli strażacy z OSP Kruszwica za nimi uplasowali się zawodnicy z Zakładowej OSP przy Zakładach Tłuszczowych w Kruszwicy i OSP Ostrówek. Na kolejnych miejscach znaleźli się strażacy z OSP Trląg, OSP Witowice, OSP Ostrowo, nasza OSP , OSP Chełmce, OSP Wola Wapowska, OSP Racice, OSP Gnojno, OSP Piotrkowice, OSP Złotniki Kujawskie, OSP Cukrownia Kruszwica, OSP Soda Polska Ciech, OSP Jaksice.
Po zawodach nasi reprezentanci udali się na obiad do restauracji Mirana, w czasie którego otrzymali kryształowe pokale z grawerką upamiętniającą tegoroczne zawody.

Oto nasza ekipa.

Drużyna męska przed bojówką

Drużyna kobieca maszeruje na musztrę

Zobacz zdjęcia - autor M.Kamiński OP ZOSP RP

Zobacz zdjęcia - autor A.Althaus

 

POŻAR STOGU W NISZCZEWICACH - PRACOWITE PIERWSZE PÓŁROCZE

12 czerwca o godz. 18.20 nasza jednostka została zadysponowana do pożaru stogu bali słomy w Niszczewicach. Akcja gaśnicza trwała ponad cztery godziny i polegała na rozciąganiu stogu przy użyciu ciężkiego sprzętu a następnie rozrywaniu bali i gaszenia słomy wodą. Skład zastępu: Tomasz Walczak, Przemysław Orczyk, Grzegorz Panfil, Dariusz Seroczyński, Agelika Althaus, Damian Althaus, Sebastian Czarnota. Był to 22 wyjazd alarmowy w tym roku. Analogicznie w roku ubiegłym w tym czasie mieliśmy 15 wyjazdów a w 2013 tylko 11. Wśród tegorocznych akcji zanotowaliśmy 10 pożarów to też więcej niż w latach ubiegłych. Dodać należy, że w bieżącym roku nie mieliśmy żadnych wyjazdów związanych z usuwaniem gniazd os i szerszeni, do których komenda powiatowa PSP nie dysponuje już straży a zajmują się tym wyspecjalizowane firmy.

 

 

ĆWICZENIA Z CYSTERNĄ LPG W SZARLEJU

W poniedziałek 8 czerwca o godz. 10.22 w naszej jednostce ogłoszono alarm. Po pięciu minutach sześcioosobowy zastęp był już w drodze do miejscowości Szarlej. Po przyjeździe na miejsce akcji okazało się, że są to ćwiczenia zewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego dla zakładu dużego ryzyka Salinex Sp. z o.o.. W ćwiczeniach uczestniczyły cztery zastępy PSP w Inowrocławiu oraz jedenaście jednostek OSP KSRG z terenu powiatu. Ćwiczenia miały na celu trening jednego z wariantów awarii w zakładzie, w którym założono rozszczelnienie instalacji cysterny drogowej LPG z wyciekiem gazu oraz pożarem. Zastępy z państwowej straży nieprzerwanie schładzały cysternę kilkoma prądami wody w ilości 3500 litrów na minutę. Jednostki OSP, w tym i nasza wybudowały linie zasilające z pobliskiego jeziora i dodatkowo dowoziły wodę do akcji tak by zachować ciągłość jej podawania. Skład zastępu: Tomasz Walczak, Przemysław Orczyk, Paweł Kusiewicz, Robert Bielas, Bartłomiej Zieliński i Sławomir Pluta. Po czterech godzinach wróciliśmy do koszar.

 

 

STRAŻ NA PROCESJI

W tegorocznej procesji Bożego Ciała 4 czerwca wzięło udział 24 członków czynnych naszej straży i ośmioosobowa grupa z drużyny młodzieżowej. Młodzież z MDP pod opieką sióstr Weroniki i Angeliki Althaus wytrwale niosła figurę św. Floriana. Członków czynnych wystarczyło do obstawienia wszystkich funkcji liturgicznych procesji a do baldachimu były aż trzy zmiany. Dodać należy, że obsługa kościelnego dzwonu, który rozbrzmiewał w czasie procesji to też nasi strażacy.

Uczestnicy procesji Bożego Ciała

 

JUBILEUSZ W OSP GNIEWKOWO

W sobotę 30 maja br. nasi strażacy wzięli udział w jubileuszu 135 lecia OSP Gniewkowo. Z tej okazji została odprawiona msza święta, po której na gniewkowskim rynku przeprowadzono apel strażacki. Nasza delegacja wręczyła jubilatce okolicznościowy puchar z grawerką, kwiaty oraz życzenia. Po części oficjalnej uczestników uroczystości zaproszono na obiad do restauracji EDEN. Skład naszej delegacji. Tomasz Walczak, Dariusz Seroczyński, Paweł Kusiewicz, Leonard Fatz i Henryk Jakubowski.

Życzenia dla druhów z Gniewkowa

 

WOJEWÓDZKI DZIEŃ STRAŻAKA I UROCZYSTE PRZEKAZANIE WOZÓW BOJOWYCH W BYDGOSZCZY

W sobotnie przedpołudnie 30 maja na rynku w Bydgoszczy odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. Jednym z punktów uroczystości było przekazanie wozów bojowych zakupionych w ubiegłym roku dla Ochotniczych Straży Pożarnych województwa kujawsko pomorskiego. Każdy spośród 11 samochodów dofinansowany był ze środków Związku OSP oraz Komendy Głównej PSP kwotą około połowy wartości wozu. Trzy ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze trafiły do OSP Kcynia, OSP Kruszwica oraz OSP Osiek nad Wisłą. Natomiast średnie samochody ratowniczo-gaśnicze przekazano jednostkom OSP m.in. z Bogucina, Rojewa, Świątkowic i Złotnik Kujawskich. W uroczystości wzięła udział minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska, wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Naszą jednostkę reprezentowali: naczelnik Tomasz Walczak i Paweł Kusiewicz (na zdjęciu w mundurach bojowych oraz Leonard Fatz i Henryk Jakubowski.

 

 

ODPRAWA W KOMENDZIE POWIATOWEJ

27 maja w komendzie powiatowej PSP w Inowrocławiu odbyła się odprawa z naczelnikami OSP całego powiatu, w której uczestniczył też nasz naczelnik. Takie spotkania komendanta powiatowego i oficerów z wydziału operacyjno - szkoleniowego z ochotnikami organizowane są raz na pół roku. Ochotnicze Straże Pożarne jako takie nie podlegają służbowo pod komendę powiatową PSP (jak się mylnie wydaje niektórym strażakom) gdyż są samodzielnymi stowarzyszeniami. Jednakże Państwowa Straż Pożarna i jednostki OSP współpracują ze sobą na rzecz ochrony przeciwpożarowej i właśnie w ramach tej współpracy konieczne są cykliczne narady. Dodajmy, że współpraca między PSP i OSP wykraczają daleko poza wspólny udział w akcjach ratowniczo gaśniczych, gdzie dowódcy z PSP zawsze przejmują dowodzenie - wynika to z ustawy o ochronie ppoż. Wspomniana ustawa określa też, że Państwowa Straż Pożarna organizuje nieodpłatnie szkolenie kwalifikacyjne dla ochotników, przeprowadza inspekcje gotowości bojowej, pomaga w przygotowaniu zawodów oraz pośredniczy w przyznawaniu dotacji z Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. PSP także w ramach Powiatowego Stanowiska Kierowania dysponuje i alarmuje zastępy ochotnicze do akcji bojowych. Powyższe zagadnienia jak i statystyka wyjazdów alarmowych są tematem każdej odprawy również i tej ostatniej.

 

NIEZAWODNA ASYSTA HONOROWA

"Na strażaków zawsze można liczyć, Oni nigdy nie zawodzą". Tak mówił w niedzielę 24 maja rojewski proboszcz ks. Edward Okoński, dziękując za udział straży w uroczystości odpustu parafialnego. Faktem jest, że od niepamiętnych czasów wystawiamy asystę honorową na kościelne święta, takie jak: Wielkanoc, Odpust i Boże Ciało. Każdorazowo zaangażowanych jest kilkunasu strażaków. Poczet sztandarowy, asysta celebransa, niesienie baldachimu, krzyża i figury św. Floriana - to elementy procesji obstawiane przez naszych druhów, którymi w czasie tegorocznego odpustu dowodził prezes Jan Zieliński. Stało się już tradycją, że figura naszego patrona św. Floriana niesiona jest przez strażacką młodzież z MDP, baldachim obstawiają ratownicy JOT a sztandar dzierżą weterani pożarnictwa. W ostatnią niedzielę poczet sztandarowy tworzyli: Adam Wesołowski, Leonard Fatz i Henryk Jakubowski. Druhowie Staniasław Weber i Józef Klimko natomiast jak zwykle asystowali proboszczowi w niesieniu Najświętszego Sakramentu. Z uroczystości kościelnych w bieżącym roku został jeszcze udział naszej straży w procesji Bożego Ciała przypadającej już w czwartek 4 czerwca - przypomina i zaprasza wszystkich druhów naczelnik Tomasz Walczak - organizator każdej asysty honorowej.

 

 

ĆWICZENIA NA WOJSKOWYM LOTNISKU

W piątkowe przedpołudnie 22 maja sześcioosobowy zastęp naszej jednostki brał udział w ćwiczeniach zorganizowanych przez Wojskową Straż Pożarną na lotnisku w Latkowie. Od kilku lat Wojskowa Straż, która jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego oprócz zabezpieczania lotów na lotnisku uczestniczy w gaszeniu większych pożarów na terenie miasta i powiatu. Działają wtedy na bojowo wespół z naszymi druhami oraz inowrocławskimi zawodowcami. Tym razem żołnierze - strażacy zorganizowali ćwiczenia na swoim terenie z udziałem zastępów PSP i wszystkich systemowych jednostek OSP powiatu. Po ćwiczeniu strażacy ochotnicy i funkcjonariusze państwowej straży mieli okazję zobaczyć z bliska wojskowe śmigłowce oraz nowo wybudowane hangary. Skład naszego zastępu: Tomasz Walczak, Przemysław Orczyk, Bartłomiej Zieliński, Paweł Kusiewicz, Szymon Kaźmierski, Sebastian Żurawski. Wkrótce dodamy zdjęcia z tego ćwiczenia.

Foto: Archiwum KW PSP Toruń

 

 

ZAOSTRZENIE KAR DLA KIEROWCÓW - NOWE PRZEPISY OD 17 MAJA.

17 maja br. weszły nowe przepisy zaostrzające kary dla kierowców przekraczających prędkość i nietrzeźwych za kierownicą. I tak np. jeśli przekroczymy prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h to oprócz kary pieniężnej, kontrolujący policjant zatrzyma nasze prawko na 3 miesiące. Jeżeli w okresie zatrzymania prawa jazdy kierowca zostanie złapany na jeździe bez uprawnień to okres zatrzymania przedłuży się do 6 miesięcy a jeśli zostanie złapany w tym przedłużonym okresie na jeździe po raz trzeci to uprawnienia do prowadzenia pojazdu będą mu cofnięte i trzeba je będzie robić na nowo. Kolejną nowością jest przekwalifikowanie prowadzenia samochodu bez uprawnień z wykroczenia na przestępstwo. Od tej pory można też będzie stracić prawo jazdy dożywotnio jeśli kierowca zostanie złapany na jeździe po alkoholu po uprzednim skazaniu przez sąd za to samo. Wprowadzono też obowiązkowe zainstalowanie blokady antyalkoholowej dla osób skazanych za jazdę po pijaku.

Szkoda tylko, że mimo kolejnych kar i nagłaśniania tematu nie maleje ilość pijanych morderców za kółkiem.

Kierowco zdejmij nogę z gazu - za szybka jazda się nie opłaca!

 

NA STRAŻACKIEJ ZBIÓRCE

W piątek 15 maja nasi strażacy spotkali się na kolejnej piątkowej zbiórce szkoleniowej. Ćwiczenia jak zwykle odbyły się na boisku sportowym. Spora frekwencja pozwoliła na użycie obu wozów pożarniczych do szkolenia rozwinięć bojowych. Po raz pierwszy w szkoleniu uczestniczył Marcin Fiszer (na zdjęciu pierwszy z lewej), który kultywuje rodzinną tradycję i tak jak jego dziadek śp. Wojciech Prusak postanowił zostać strażakiem. Witamy w naszych szeregach i życzymy powodzenia w służbie. Następna zbiórka w piątek 22 maja. Zapraszamy wszystkich członków czynnych.

Od lewej: Marcin Fiszer, Damian Althaus, Robert Bielas i Michał Kuś - gotowi do zbiórki.

 

DZIEŃ STRAŻAKA

Tegoroczne strażackie święto obchodziliśmy w sobotę 9 maja. O godz. 16.00 odprawiona została msza święta, w czasie której jak co roku wspomniano wszystkich zmarłych druhów. Po mszy na placu przy remizie przeprowadzono uroczysty apel. Oprócz stałych elementów apelu odbyło się ślubowanie na sztandar (Angelika i Weronika Althaus), mianowanie na wyższe stopnie (Angelika Althaus - po kursie podstawowym na stopień młodszego ratownika i Sławomir Pluta po kursie medycznym KPP na stopień przodownika) oraz wręczenie tytułu strażaka roku za największą ilość wyjazdów alarmowych (23) dla Sławomira Pluty. Następnie głos zabrali goście - Wójt i Przewodniczący Rady Gminy. Po apelu wszyscy zasiedli do strażackiej grochówki. Dla dzieci z MDP przygotowano zestawy od Mc Donaldsa.

Awanse na wyższe stopnie: Agelika Althaus na młodszego ratownika, Sławomitr Pluta na przodownika.Foto: Michał Cybulski

 

 

PIKNIK MAJOWY

3 maja w święto konstytucji w Rojewie odbył się piknik rodzinny. Były występy zespołów folklorystycznych oraz śpiewającej młodzieży. Były zjeżdżalnie dla dzieci i piwko dla dorosłych a także zabawa taneczna. Nasi druhowie po raz kolejny prezentowali nowy wóz bojowy, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród starszych i młodszych mieszkańców gminy.

więcej zdjęć

 

NASI DRUHOWIE Z PIELGRZYMKĄ DO CZĘSTOCHOWY

W niedzielę 26 kwietnia siedmioosobowa delegacja naszej jednostki wzięła udział w strażackiej pielgrzymce na Jasną Górę. Pielgrzymka strażaków organizowana jest raz na pięć lat. Uczestniczą w niej zarówno strażacy zawodowi jak i ochotnicy. Gościem honorowym tegorocznej pielgrzymki był Prezydent RP Pan Bronisław Komorowski. Niewątpliwą atrakcją był koncert w wykonaniu 130 orkiestr strażackich i 40 chórów śpiewaczych. Według organizatorów samych pocztów sztandarowych przybyło około 3 tysiące. Nasza jednostka także wystawiła poczet sztandarowy w składzie: Leonard Fatz, Ryszard Matyszewski oraz Marcin Szych. Pozostali strażacy uczestniczący w tym wyjeździe to: Grzegorz Jałoszyński, Henryk Jakubowski, Jan Czarnota i Tomasz Walczak.

 

POSIEDZENIE ZARZĄDU

W środę 22 kwietnia odbyło się posiedzenie zarządu naszej jednostki. Głównym tematem zebrania było ustalenie szczegółów dotyczących uroczystości Dnia Strażaka, która w bieżącym roku odbędzie się w naszej straży w sobotę 9 maja. Ustalono, że tego dnia o godz. 16.00 odprawiona zostanie Msza Święta w intencji strażaków z apelem pamięci. Następnie na placu przed remizą przeprowadzony zostanie uroczysty apel, w czasie którego ślubować na sztandar będą młodzi strażacy. Odbędą się też mianowania na wyższe stopnie i wręczenie statuetki strażaka roku. Po apelu dla strażaków przewidziana jest grochówka z wkładką i grill.

 

ĆWICZENIA NA OBIEKTACH

20 kwietnia wczesnym przedpołudniem nasza jednostka została wezwana alarmowo do Liszkowa. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że są to ćwiczenia na obiekcie kościoła parafialnego w Liszkowie zorganizowane przez Komendę powiatową PSP w Inowrocławiu.

 

STRAŻACKI PIT to CIT

W ubiegłym roku, w związku z zakupem nowego samochodu bojowego przez kasę naszej straży przechodziły dotacje liczone w setkach tysięcy złotych. Skarbnik druh Przemysław Orczyk dysponował środkami, jakich w historii jednostki nigdy było. W ostatnim czasie mieliśmy dwie kontrolę prawidłowości rozliczeń dotacji, które nie stwierdziły żadnych uchybień. Mimo, że nie prowadzimy działalności gospodarczej i wszystkie przychody finansowe przeznaczane są na działalność statutową, co roku do końca marca jesteśmy zobowiązani rozliczać się z urzędem skarbowym. Głównym dokumentem tego rozliczenia jest CIT-8 do którego dochodzi szereg załączników, między innymi: sprawozdania i uchwały walnego zebrania, bilans i rachunek wyników itp. Dla zwykłego zjadacza strażackiego chleba to czarna księgowa magia. Mamy jednak to szczęście, że oprócz skarbnika, pilnującego finansów straży przez cały rok, w szeregach naszej jednostki - jako członkini wspierająca jest główna księgowa z wieloletnim stażem w zawodzie. Druhna Maria Kozioł, bo o niej mowa od wielu lat przygotowuje nasze zeznania do fiskusa. To ona, oprócz komisji rewizyjnej zawsze wnikliwie i szczegółowo bada wszystkie nasze dokumenty finansowe i po weryfikacji, na ich podstawie sporządza wspomnianego CIT-a. Od przyszłego roku rozliczenia te będą znacznie prostsze, z mniejszą ilością załączników a to za sprawą nowej ustawy o rachunkowości, wprowadzającej między innymi uproszczone rozliczanie straży na zasadzie tzw. mikro jednostki. Na ostatnim zebraniu walnym przyjęliśmy uchwałę o takim właśnie rozliczaniu. Zagadnienie to szeroko omawiała druhna Maria, która za swoje zaangażowanie otrzymała specjalne podziękowania od zarządu wraz z bukietem wiosennych tulipanów. Dodajmy, że druhna Maria pochodzi ze strażackiej rodziny - jej ojciec był wieloletnim kierowcą Zawodowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu.

 

SILNE WIATRY POWALAJĄ DRZEWA

Każdego roku kilka wyjazdów alarmowych naszej straży dotyczy usuwania z dróg powalonych przez wiatr drzew. Utrudniają one lub nawet uniemożliwiają przejazd drogą. Szczęśliwie do tej pory nie mieliśmy przypadku powalenia drzewa na jadący samochód lub przechodzących pieszych. Ostrzegamy jednak, że takie zdarzenia mają miejsce i należy w miarę możliwości się przed nimi zabezpieczać. Przede wszystkim pamiętajmy by w czasie silnych wiatrów lub nawałnic nie parkować naszych samochodów pod drzewami a samemu najlepiej schronić się pod dachem.

Jedna z akcji usuwanie powalonego drzewa.

 

STRAŻACY PRZY GROBIE PAŃSKIM

Rekordowa ilość strażaków wzięła udział w tym roku w Rezurekcji Wielkanocnej. Asysta honorowa składała się 23 członków czynnych i 6 MDP. Oprócz pocztu sztandarowego obstawiliśmy funkcje liturgiczne podczas procesji i Mszy Św. Wcześniej w Wielki Piątek i Wielką Sobotę trzymaliśmy wartę honorową przy Grobie Pańskim. Cieszy fakt, że wśród uczestników asysty i warty jest wielu młodych ratowników. Tradycyjnie członkowie młodzieżówki pełnili wartę podczas adoracji w Wielką Sobotę. Za ich zaangażowanie zarząd OSP ufundował dla nich drobne zestawy ze słodyczami wielkanocnymi i napoje. Łącznie z młodzieżówką 35 członków naszej OSP wzięło udział w tegorocznym Tridum Paschalnym. Dodajmy, że ustawienie Grobu Pańskiego to też zasługa naszych druhów. Od wielu lat pomagamy proboszczowi wykonać wystrój świąteczny kościoła na Wielkanoc i Boże Narodzenie.

 

DOPOSAŻENIE NOWEGO WOZU BOJOWEGO

Nasza jednostka w ostatnim czasie wzbogaciła się o sprzęt pożarniczy, który wejdzie na wyposażenie nowego samochodu ratowniczo gaśniczego. Wśród sprzętu jest między innymi: elektryczna pompa głębinowa, wytwornica pianowa, prądownice wodne, rozdzielacz kulowy, stojak hydrantowy z kluczem, lanca gaśnicza, wózek do sorbentu i sorbent, flary sygnalizacyjne, linki i szelki bezpieczeństwa, sito kominowe, podpinki linkowe oraz węże tłoczne. Całość kosztowała 13 tysięcy zł., z których 9 tysięcy sfinansował sponsor, 1,5 tysiąca pochodziło z kasy naszej OSP a reszta to dofinansowanie z Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP.

 

NOWI RATOWNICY W NASZEJ JEDNOSTCE

Angelika Althaus i Krzysztof Winiecki 28 marca zdali egzamin pierwszej części kursu podstawowego na ratownika OSP. Od tej pory mogą uczestniczyć w akcjach ratowniczo gaśniczych. Kurs odbywał się w soboty i niedziele, trwał 62 godziny i zawierał zajęcia teoretyczne i praktyczne. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie nasi młodzi ratownicy ukończą także drugą część kursu podstawowego, która uprawnia do udziału w akcjach w pełnym zakresie czyli między innymi obsługi pilarek, aparatów oddechowych i innych urządzeń. Dodać należy, że Angelika jest pierwszą kobietą-ratownikiem w historii naszej straży.

 

PREZYDIUM ZOP ZOSP RP

26 marca odbyło się posiedzenie Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Inowrocławiu, w którym wziął udział druh Andrzej Walczak. Głównym tematem posiedzenia było podsumowanie zebrań sprawozdawczych w jednostkach OSP powiatu, przedstawione przez prezesa Romana Zielińskiego. Druh Lech Murawski - przewodniczący komisji ds. młodzieży zreferował wyniki części teoretycznej Powiatowego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, w którym startowało rojewskie gimnazjum z niezłym wynikiem 104 punktów, plasując się w środku tabeli. W czasie dyskusji omawiano zasady udzielania dotacji celowych na działalność OSP przez gminy i dotowanie sprzętu pożarniczego przez Związek OSP oraz nowości w rozliczaniu straży z Urzędem Skarbowym. Poruszono też kwestię tegorocznych zawodów sportowo pożarniczych, które odbędą się 13 czerwca. Od tego roku jedną z konkurencji tych zawodów będzie musztra.

 

Ćwiczenia z pianą gaśniczą

W czwartek 19 marca strażacy naszej jednostki mieli okazję ćwiczyć razem ze strażakami PSP różne sposoby podawania piany gaśniczej w podziemnych magazynach paliw w Górze koło Inowrocławia. Następnego dnia na zbiórce strażackiej powtórzono te ćwiczenia z druhami, którzy nie mogli uczestniczyć w ćwiczeniach w Górze.

 

WALNE ZEBRANIE

W sobotę 14 marca br. we Dworze Biesiadnym odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze za rok 2014. Rozpoczynając, przewodniczący zebrania prezes Jan Zieliński przywitał zaproszonych gości - Prezesa Zarządu Powiatowego ZOSP RP druha Romana Zielińskiego oraz przedstawiciela Komendanta Powiatowego PSP - dowódcę JRG 2 kpt. Jacka Kaczmarka. Po czym, minutą ciszy uczciliśmy pamięć zmarłych w roku sprawozdawczym druhów. Następnie swoje sprawozdania, ilustrowane slajdami złożyli prezes, naczelnik, skarbnik i przewodniczący komisji rewizyjnej. Udzielono absolutorium zarządowi i zatwierdzono przedstawiony plan na następny rok. W czasie przerwy w obradach podano obiad po którym odbyła się dyskusja i zatwierdzanie uchwał.

 

OSTATNIE POŻEGNANIE MICHAŁA

W piątek 13 marca na cmentarzu w Płonkowie pożegnaliśmy naszego druha śp. Michała NOWAKA. Dwie zmiany posterunku honorowego oraz poczet sztandarowy i delegacja z kwiatami razem 15 osób uczestniczyło w pogrzebie. Śp. druh Michał Nowak był czynnym strażakiem, uczestniczył w działalności organizacyjnej jednostki, w uroczystościach strażackich i zawodach. W maju ubiegłego roku złożył ślubowanie strażaka a wcześniej przez osiem lat był członkiem drużyny młodzieżowej. Niedawno przeszedł badania i miał rozpocząć kurs podstawowy na ratownika OSP.

Cześć jego Pamięci!

 

 

SZKOLĄ SIĘ NA ZBIÓKACH

Ratownicy Jednostki Operacyjno Technicznej naszej OSP spotykają się na piątkowych zbiórkach szkoleniowych by razem ćwiczyć różne warianty bojowe. W ostatni piątek tj. 27 lutego przetrenowali alternatywne podawanie wody z nowego wozu bojowego, czyli działanie zastępu w przypadku awarii autopompy. W tym celu użyta została, znajdująca się na wyposażeniu wozu pompa do wody zanieczyszczonej. Ćwiczono także uruchamianie i obsługę wentylatora oddymiającego - również nowego urządzenia jednostki. W szkoleniu, oprócz ratowników wzięli też udział kandydaci do JOT-u: druhna Angelika Alhaus i druh Michał Nowak. Są to strażacy, którzy w bieżącym roku przeszli badania lekarskie i od 7 marca rozpoczną kurs podstawowy na ratownika OSP.

 

PRACE GOSPODARCZO-REMONTOWE 2015

W ramach prac gospodarczo-remontowych w bieżącym roku trwa właśnie malowanie naszej świetliczki. Ostatnie malowanie przeprowadzono tam w 2004 roku, więc odświeżenie było wręcz konieczne. Całość prac obejmie również malowanie korytarza i wymianę drzwi oraz wykończenie szatni . Wszystkie roboty wykonuje druh Tomasz Walczak. Dodać należy, że na ostatniej zbiórce kilku strażaków zadeklarowało pomoc. Druh Grzegorz Panfil natomiast, który wcześniej w czynie społecznym wykonał kilka elementów meblowych w świetlicy (między innymi gablotę na sztandar i regał pod TV) zrobił ostatnio drewnianą maskownice kaloryfera w szatni. W imieniu zarządu i wszystkich strażaków składamy serdeczne podziękowania obu druhom za ich wysiłek.

 

 

Wszystkiego najlepszego z okazji 18 urodzin!

W lutym trzy członkinie naszej OSP obchodziły osiemnaste urodziny (siostry Althaus i Dominika Matyszewska). Jak wiadomo z chwilą osiągnięcia pełnoletniości zmienia się status strażaka, z członka młodzieżowej drużyny staje się członkiem czynnym. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie dziewczyny zrobią kurs podstawowy i zaczną wyjeżdżać do działań ratowniczo gaśniczych w roli ratowników JOT. Takie życzenia między innymi składała delegacja straży jubilatkom, wręczając im bukiety z osiemnastu róż.

Siostry Althaus

Dominika Matyszewska

Zmarł śp. Włodzimierz Murawski - wieloletni główny mechanik zawodowej straży

12 lutego 2015 przedstawiciele naszej jednostki wzięli udział w pogrzebie śp. Włodzimierza Murawskiego - emerytowanego strażaka zawodowego, legendy inowrocławskiej straży pożarnej. Śp. Włodzimierz Murawski służbę w straży zaczął w 1945 roku jako szeregowy strażak, przez wiele lat był kierowcą wozu bojowego w stopniu podoficera. Po przejściu na emeryturę, dalej pracował jako pracownik cywilny straży na stanowisku głównego mechanika. Naprawiał samochody i motopompy należące nie tylko do zawodowej straży ale także i jednostek ochotniczych. W środowisku był bardzo ceniony za swoją fachowość i lubiany za cięty dowcip. Był gawędziarzem, opowiadał różne ciekawe historie z akcji i nie tylko. Jego wspomnienia zostały uwiecznione w książce obrazującej historię inowrocławskiej straży pożarnej. Śp. Włodzimierz Murawski niejednokrotnie naprawiał samochody również i naszej jednostki zaprzyjaźniając się przy tym z rojewskimi druhami. Odszedł na wieczną służbę w wieku 86 lat.

 

Taneczny Strażacki Karnawał

Niesłabnącą popularnością cieszą się od lat organizowane przez naszą jednostkę strażackie zabawy karnawałowe, na których bawią się druhowie i sympatycy straży. W bieżącym roku organizowaliśmy bal sylwestrowy i zabawę karnawałową. Z nieocenioną pomocą przyszły nam Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, przygotowujące konsumpcję. Na pochwałę zasługują druhowie, którzy poświęcają swój wolny czas aby przygotować imprezę. Przed zabawą ustawiają stoły i krzesła oraz wykonują wystrój sali. Dla przykładu dodajmy, że aby zmienić choć trochę wygląd sali sportowej na taneczną trzeba, między innymi napompować i zawiesić ponad tysiąc balonów. Całą dekorację po zabawie trzeba zdjąć, wynieść stoły i krzesła oraz posprzątać salę. Zaangażowanym w to przedsięwzięcie strażakom w imieniu zarządu chcielibyśmy tą drogą serdecznie podziękować.

 

23 WOŚP W ROJEWIE

11. stycznia po raz 23 zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Nasi strażacy jak co roku uczestniczyli w tej imprezie. Na prośbę organizatorów przed salą, w której odbywała się zbiórka wystawiliśmy nasz nowy wóz bojowy. Niestety pogoda nie sprzyjała oglądaniu samochodu. Spośród licznych przedmiotów wystawionych do licytacji nasi przedstawiciele w osobach prezesa i naczelnika wylicytowali obraz za kwotę 200 zł.

 

NOWY KOMENDANT POWIATOWY PSP INOWROCŁAW

Od 7 stycznia mamy nowego Komendanta Powiatowego. Jest nim bryg. Rafał Wesołek, dotychczas pełniący obowiązki zastępcy komendanta bryg. Artura Przybylskiego, który w listopadzie ub. został Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego. Uroczystość powierzenia obowiązków odbyła się w Komendzie Powiatowej gdzie przybyli znamienici goście w osobach: Wojewody Kujawsko Pomorskiego Pani Ewy Mes, Wicemarszałka Województwa Pana Dariusza Kurzawy, Starosty inowrocławskiego Pana Tadeusza Majewskiego oraz licznych przedstawicieli służb mundurowych, władz samorządowych i strażaków ochotników. Komendant wojewódzki st. bryg. Tomasz Leszczyński wręczył również nominacje na zastępcę komendanta brygadierowi Tomaszowi Kruczyńskiemu, dotychczasowemu Naczelnikowi Wydziału Operacyjnego Komendy PSP. W uroczystym apelu uczestniczyli także nasi druhowie, którzy wręczyli nowemu komendantowi okolicznościowy adres oraz kwiaty.

 

POŻAR W STOLARNI

W sobotę 3 stycznia, w Rojewie wcześnie rano o godz. 4.06 rozległ się alarm. 9 minut później nasz pięcioosobowy zastęp ratowniczy był już na miejscu zdarzenia, rozpoczynając akcję ratowniczą. Pożar wybuchł w rojewskiej stolarni. Działania gaśnicze polegały na podaniu skutecznego prądu wody przez rotę, operującą wewnątrz budynku w aparatach ochrony dróg oddechowych. Powiatowe Stanowisko Kierowania zadysponowało do akcji także wozy gaśnicze straży zawodowej z Inowrocławia oraz ościenne jednostki OSP, które zasiliły wodą naszego Mercedesa. Dzięki bardzo szybkiej i zdecydowanej interwencji naszych strażaków pożar został ugaszony w zarodku przez co nie dopuszczono do powstania większych strat. W akcji uczestniczyli: Tomasz Walczak, Przemysław Orczyk, Paweł Kusiewicz, Sławomir Pluta i Szymon Kaźmierski.