....... . . .

AKTUALNOŚCI

     
 

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE

Tradycyjnie w ostatnią sobotę przed wigilią odbyło się spotkanie przedświąteczne druhów naszej jednostki. Podobnie jak w ubiegłym roku spotkanie było wspólne z Paniami z Koła Gospodyń, które przygotowały potrawy na stół. My zabezpieczyliśmy wszystkie niezbędne produkty. Prezes OSP wraz z wiceprzewodniczącą KGW Panią Haliną Wesołowską powitali zebranych. Rozpoczęliśmy od wspólnej modlitwy z naszym proboszczem ks. Piotrem Kunickim. Następnie kilka ciepłych słów do wszystkich strażaków skierował wójt Rafał Żurowski. Po degustacji świątecznych potraw śpiewaliśmy kolędy, intonowane przez druhny z MDP przy akompaniamencie druhny Katarzyny Matyszewskiej na pianinie i druha Andrzeja Walczaka na gitarze. Nie zabrakło opłatka i wspólnych życzeń. Jak co roku też, drużyna młodzieżowa otrzymała paczki ze słodyczami a każdy z uczestników spotkania kalendarz strażacki na 2020 rok. Specjalne kalendarze z napisem "Aniołki Leona" otrzymały druhny, które pozowały do kalendarza dwunasto stronnicowego oraz najstarszy strażak naszej OSP druh Leonard Fatz.

więcej zdjęć

 

PAŃSTWOWA STRAŻ MA NOWEGO SZEFA

Premier Mateusz Morawiecki powołał brygadiera Andrzeja Bartkowiaka na stanowisko Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Brygadier Bartkowiak w fotelu szefa PSP zastąpi gen. brygadiera Leszka Suskiego, który kierował formacją od końca 2015 roku. Wcześniej brygadier Andrzej Bartkowiak od 2016 roku kierował komendą wojewódzką PSP w Poznaniu.


KALENDARZE NASZEJ OSP NA 2020 ROK

W tym roku przygotowaliśmy dwa kalendarze. Jeden tradycyjny jak co roku w formacie A4 oraz A3 z widokiem ramizy i naszych samochodów (prawy).
Drugi kalendarz jest zasługą dziewczyn z drużyny kobiecej, które pozowały do zdjęć oraz sponsorów, którzy za umieszczenie logo swojej firmy złożyli się na wydruk. Kalendarz ma 13 stron wraz ze stroną tytułową.

Oba kalendarze do nabycia dla chętnych w remizie i u naszych druhów.

Wspomóż datkiem naszą jednostkę.

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI 2019

Uroczystość z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości w tym roku odbyła się w Rojewicach. 11 listopada o godz. 11.00 rozpoczęła się msza św., w której uczestniczyli przedstawiciele władz z wójtem i przewodniczącą Rady Gminy na czele, uczniowie i nauczyciele, delegacje stowarzyszeń oraz poczty sztandarowe. Pod koniec mszy wójt Rafał Żurowski odczytał okolicznościową mowę po której wszyscy udali się na miejscowy cmentarz, by złożyć wiązanki kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym bohaterów poległych za ojczyznę. Naszą jednostkę reprezentowało 21 strażaków (12 osobowa grupa strażaków wraz z pocztem sztandarowym oraz dziewięcioro młodzieży z MDP). Skład - poczet sztandarowy: Jan Zieliński, Paweł Kusiewicz, Dariusz Seroczyński, delegacja z kwiatami: Jan Czarnota, Stanisław Weber, Leonard Fatz, pozostali druhowie: Andrzej Walczak, Tomasz Walczak, Ryszard Matyszewski, Dominika Matyszewska, Sławomir Pluta, Adam Wesołowski. Drużyna młodzieżowa: Katarzyna Kłos, Aleksandra Nowicka, Oliwia Czaja, Agata Kaźmierska, Aleksandra Proch, Zofia Lewandowska, Agata Król, Julia Jakóbczyk, Kacper Jakubiak.

Zdjęcia już wkrótce.

 

NOWI RATOWNICY W JEDNOSTCE OPERACYJNO TECHNICZNEJ

Po egzaminach na ratownika OSP jest kolejnych trzech druhów: Przemysław Kaźmierski, Mateusz Maciejczak i Jakub Lipski. Egzaminy to ukończenie kursu, który trwa 126 godzin i przygotowuje strażaka ochotnika do udziału w akcjach ratowniczo gaśniczych. Jednym z etapów kursu jest zaliczenie komory dymowej.Według nowych zasad strażak po kursie ratowników może brać udział w akcjach w pełnym zakresie, czyli używać wszystkich narzędzi ratowniczych takich jak piły, pilarki aparaty oddechowe czy urządzenia hydrauliczne. Dawniej trzeba było robić na ten sprzęt oddzielne kursy teraz na jednym kursie stażacy dostają wszystkie uprawnienia. Gratulujemy nowym ratownikom i liczymy na ich aktywność po usłyszeniu syreny.

 

SZKOLENIOWY PIĄTEK

8 listopada trzy grupy strażaków naszej jednostki miały zajęcia szkoleniowe. Jako pierwsza grupa najmłodszych druhów z drużyny młodzieżowej miała szkolenie świetlicowe z organizacji i struktury OSP. Następnie najmłodsi ratownicy, którzy niedawno ukończyli kurs kwalifikacyjny i mogą już wyjeżdżać do akcji mieli szkolenie z rozmieszczenia sprzętu na wozie bojowym oraz przećwiczyli założenie bojowe z samochodu GBA - pożar garażu z poszkodowanym w środku. Kolejna grupa starszych ratowników szkoliła się z użycia nowego ciężkiego zestawu hydraulicznego, który niebawem wejdzie do podziału bojowego.

więcej zdjęć

 

CIĘŻKI ZESTAW HYDRAULICZNY W NASZEJ OSP

Od kilku lat trwały starania zarządu naszej straży w sprawie zakupu ciężkiego zestawu ratowniczego. Aktualnie używany przez naszych ratowników zestaw: to lekki zestaw z 1995 roku, który nie we wszystkich zdarzeniach daje radę. Między innymi zwracaliśmy się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego o pomoc w sfinansowaniu tego sprzętu o wartości bagatela ponad 70 tysięcy zł. Wiedząc o naszych staraniach, w ubiegłym roku, ku naszej radości komendant powiatowy PSP w Inowrocławiu, podjął decyzję o przekazaniu dla naszej OSP używanego zestawu. Nie mógł jednak być od razu wykorzystywany do działań z uwagi na węże, które właśnie proroczyły okres używalności. W tym roku węże zostały przez nas zakupione w ramach dotacji z KSRG i cały zestaw niedługo wejdzie do użycia bojowego. Urządzenie posiada wiele narzędzi z którymi nasi druhowie sukcesywnie zapoznają się w czasie zbiórek szkoleniowych.

 

KURTKI OSP z 1 %

W bieżącym roku zakupiliśmy kolejne 3 kurtki strażackie. W ciągu 10 lat zakupiliśmy 13 kurtek w ramach odpisów 1% podatku. Przydają się one w okresie zimowym gdy potrzebne jest wystawienie delegacji, pocztu sztandarowego lub asysty honorowej a temperatura zmusza do okrycia mundurów galowych.

 

PRAWIE 6,6 TYS. INTERWENCJI ODNOTOWAŁA WCZORAJ STRAŻ POŻARNA W ZWIĄZKU Z SILNYM WIATREM - POINFORMOWAŁO MSWIA.

Wczoraj (30 września br.) w niektórych miejscach wiatr osiągał w porywach prędkość do 100 km/h. W całej Polsce strażacy odnotowali prawie 6,6 tys. interwencji związanych z usuwaniem skutków wichur. Najwięcej zdarzeń, bo prawie 6 tys., dotyczyło usuwania połamanych drzew i konarów, natomiast ponad 600 wypompowywania wody z piwnic zalanych obiektów. Z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że strażacy najczęściej interweniowali w Wielkopolsce (1001 razy), w województwie łódzkim (875 razy), na Mazowszu (754 razy), na Dolnym Śląsku (665 razy) oraz w województwie śląskim (657 razy).

W działaniach brało udział prawie 34 tys. strażaków PSP i OSP oraz prawie 7,5 tys. pojazdów.

W miejscowości Nowy Nart w powiecie niżańskim na Podkarpaciu na przejeżdżający samochód spadło drzewo. Niestety na miejscu zginął 42-letni kierowca, a dwoje pasażerów zostało rannych. W całym kraju w wyniku wichur rannych zostało 18 osób, w tym 5 strażaków. Uszkodzonych zostało prawie 397 dachów, w tym na 246 budynkach mieszkalnych.

W kulminacyjnym momencie bez prądu było 295 tys. odbiorców. Energetycy na bieżąco usuwali awarie i na godz. 6.00 rano bez prądu w całej Polsce pozostawało 25 tys. odbiorców.

Informacja: MSWiA. Źródło: Remiza.com.pl

ZBIÓRKA SZKOLENIOWA JOT-u I ZEBRANIE ZARZĄDU

W piątek 27 września odbyła się zbiórka szkoleniowa Jednostki Operacyjno Technicznej naszej straży, na której spotkali się doświadczeni w akcjach druhowie jak i adepci rozpoczynający swą służbę ratowniczą. Pierwszym zagadnieniem szkolenia były zasady BHP oraz podział zadań strażaków w zastępie bojowym w czasie akcji gaśniczej. Dla niektórych przypomnienie a dla niektórych poznanie działania aparatów ochrony dróg oddechowych, podstawowego zabezpieczenia strażaka w czasie pożaru. Wykonano standardowe rozwinięcie linii gaśniczej z wozu bojowego z podziałem poszczególnych rot. Kolejnym zagadnieniem była praca pilarką spalinową. Strażacy mieli okazję poćwiczyć cięcie grubych pni. Po szkoleniu odbyło się posiedzenie zarządu OSP.

 

XVIII WOJEWÓDZKIE ZAWODY SPORTOWO-POŻARNICZE MDP WG REGULAMINU CTIF.

W sobotę 14.09.2019 r. nasza MDP wzięła udział w XVIII Wojewódzkich Zawodach Sportowo-Pożarniczych MDP wg regulaminu CTIF. Odbyły się one na stadionie Zawiszy na bydgoskim Fordonie. Brało w nich udział 40 drużyn - 26 chłopięcych i 14 dziewczęcych w tym nasza. Zawody składały się z zaliczenia dwóch konkurencji: ćwiczenia bojowego oraz sztafety z przeszkodami. Obie wymagały nie tylko szybkości ale również dokładności, których brak mógł skutkować dodatkowymi punktami karnymi. Pierwsze miejsca w kategorii chłopców zajęła MDP z Woli Wapowskiej, drugie drużyna z Sitna a trzecie chłopaki z Samsieczynka. Wśród dziewczyn najlepsza była sekcja ze szkoły podstawowej nr 12 z Bydgoszczy za nimi uplasowały się druhny z MDP Brzozie a trzecie miejsce zajęła MDP z Padniewa. Sekcja dziewczęca naszej MDP zajęła w tym roku 9 miejsce wykazując bardzo dobry poziom swoich umiejętności. Dziewczyny skupiły się przede wszystkim na precyzyjnym wykonaniu każdego elementu zadania i dzięki temu znalazły się w nielicznej grupie z zerową lub minimalną ilością błędów. Organizatorzy zapewnili dla wszystkich posiłek w postaci grochówki, pamiątkowe koszulki oraz dyplom za udział. Przygotowania do zawodów naszej drużyny były przeprowadzane głównie na obozie wypoczynkowo-szkoleniowym w Gołąbkach oraz ćwiczeniach na zbiórkach. Po zawodach wszyscy udali się na wspólny posiłek, a w remizie czekały na każdego pamiątkowe kubki. Skład drużyny: Natalia Jakubiak, Katarzyna Kłos, Julia Jakóbczyk, Oliwia Czaja, Martyna Kuczyńska, Zofia Lewandowska, Julia Siwińska, Agata Król, Anastazja Kuczyńska. Opiekunowie i instruktorzy: Ryszard Matyszewski, Dominika Matyszewska i Michał Walczak.

więcej zdjęć

 

XI POWIATOWE ZAWODY SPORTOWO POŻARNICZE

Trzy drużyny reprezentowały naszą jednostkę na zawodach powiatowych, które odbyły się 7 września w Inowrocławiu. Oprócz męskiej wystąpiła drużyna kobieca oraz oldboje. Ze zgłoszonych do zawodów 14 męskich drużyn startowało tylko 8. Pierwsze miejsce zajął faworyt - OSP Witowice. Za nią uplasowały się Chełmce i Cukrownia Kruszwica. Nasza ekipa zajęła czwarte miejsce. W klasyfikacji kobiecej starowały trzy drużyny. Pierwsze miejsce OSP Wola Wapowska, za nią OSP Rojewice i nasza drużyna. Oldboje wykonali bojówkę poza kwalifikacją jednak z nienajgorszym na zawodach czasem. Warto dodać, że średni wiek naszej drużyny seniorów wynosił 63 lata a najstarszy zawodnik liczył sobie 74 lata. Zawody odbyły się przy nienajlepszej pogodzie z siąpiącym deszczem. Komisja sędziowska składała się ze strażaków zawodowych, którym przewodniczył mł. bryg. Tomasz Kukliński. Organizator zawodów Zarząd Powiatowy Związku OSP RP zabezpieczył gorącą grochówkę dla wszystkich uczestników. Każdy z zawodników naszej OSP otrzymał na pamiątkę startu w tegorocznych zawodach okolicznościowy kubek.

 

 

X OBÓZ SZKOLENIOWO WYPOCZYNKOWY PK. LAGUNA 19

Na koniec wakacji przypadł w tym roku obóz dla MDP naszej jednostki. Po raz trzeci odbył się w miejscowości Gołąbki koło Trzemeszna w ośrodku wypoczynkowym JUTRZENKA. Uczestniczyły w nim dwie sekcje drużyny młodzieżowej: iskierki i ogniki razem dwadzieścia osób. Głównym tematem obozu była musztra a oprócz niej: rozwijanie linii gaśniczych, tor przeszkód MDP i pierwsza pomoc. Zajęcia szkoleniowe, prowadzone przez instruktorów naszej OSP przeplatane były z zajęciami rekreacyjnymi na kąpielisku i obiektach sportowych ośrodka. Tradycyjnie odwiedziliśmy pobliską OSP. Tym razem bardzo pobliską , bo w samych Gołąbkach. Jednostka mała z lekkim samochodem GLM ale świetnie wyposażona i zorganizowana. Uczestniczyliśmy też w dożynkach gminnych w Trzemesznie gdzie spotkaliśmy się z zaprzyjaźnionymi strażakami z Trzemeszna a w niedzielę braliśmy udział w mszy św. w Gościeszynie. Nie zabrakło wycieczki rowerowej, wieczornego ogniska i dyskoteki. Obóz odbył się dzięki wsparciu finansowemu z MSWiA , gminy Rojewo i OSP Rojewo.

Więcej zdjęć

 

SPŁYW KAJAKOWY NOTECIĄ

W sobotę 20 lipca postanowiliśmy spróbować spływu kajakami Notecią z Inowrocławia do Kościelca. Piękna pogoda pozwoliła na relaks z wiosłami w rękach. Nie spodziewaliśmy się, że nasz inowrocławski odcinek tej rzeki jest tak malowniczy. Nurt jest bardzo spokojny pozwalający na pokonanie trasy również pod prąd. W drodze powrotnej wyprzedził nas sporej wielkości jacht, płynący w górę rzeki tzw. Wielką Pętlą Wielkopolski przez Noteć i Wartę, trasą liczącą łącznie ponad 600 kilometrów długości. My po pokonaniu prawie 15 kilometrów wróciliśmy do Inowrocławia z postanowieniem, że następnym razem popłyniemy do Kruszwicy i z powrotem.

więcej zdjęć

 

JUBILEUSZ 110 LECIA OSP KIJEWO

W sobotę 29 czerwca siedmioosobowa delegacja (w tym poczet sztandarowy) naszej OSP udała się do Kijewa na jubileusz 110-lecia istnienia tamtejszej straży. Po uroczystej Mszy Św. polowej przeprowadzono okolicznościowy apel z wręczeniem odznaczeń i wyróżnień druhom jubilatki. Nasi strażacy podarowali świętującym pamiątkowy puchar z grawerką oraz życzenia i kwiaty. Dodajmy, że mimo znacznej odległości między naszymi miejscowościami nasi druhowie, częściej niż na uroczystościach spotykają się z Kijewiakami , uczestnicząc w wspólnych ćwiczeniach, manewrach a także gasząc większe pożary w ramach pomocy wzajemnej. W gminie Gniewkowo działa sześć jednostek OSP: OSP KSRG Gniewkowo oraz OSP Kijewo, OSP Gąski, OSP Murzynko, OSP Murzynno i OSP Szadłowice. Obecnie Kijewska Jednostka liczy 39 członków jej prezesem jest druh Karol Gilewski a naczelnikiem Andrzej Gaura. Skład naszej delegacji: Andrzej Walczak, Tomasz Walczak, Leonard Fatz, Paweł Kusiewicz, Dariusz Seroczyński, Ryszard Matyszewski i Dominika Matyszewska.

Prezes dh Karol Gilewski

Zdjęcia: Gniewkowo.eu

 

POTĘŻNA NAWAŁNICA NAD ROJEWEM. POWALAŁA DRZEWA, ZRYWAŁA DACHY, ŁAMAŁA KONARY I ZNISZCZYŁA SAMOCHÓD.

26 czerwca w dzień piekielny upał z rekordową temperaturą sięgającą 38 stopni. Późnym wieczorem w ciągu kilku sekund zrobiło się ciemno i zerwał się porywisty wiatr, który razem z ulewnym deszczem ograniczał widoczność do kilku metrów. Gdy pierwsze drzewa zaczęły kłaść się jak zapałki nasi strażacy sami wiedzieli, że trzeba udać się do remizy. Konieczne było szukanie okrężnych dróg, gdyż na głównych leżały już wielkie konary i zerwane linie energetyczne. Burza szła od strony Złotnik Kujawskich na Gniewkowo. Kulminacja trwała tylko kilka minut. Potem już były tylko jej skutki. Nie było już prądu więc baz syreny wyjechaliśmy z remizy, początkowo tylko w trzy osoby, kolejnych trzech druhów dołaczyło po kilku minutach. Zaczęliśmy działania od drogi na Gniewkowo, gdzie już przy pierwszym zdarzeniu ukazał się naszym druhom przerażający widok samochodu dostawczego z wbitym konarem drzewa i drugim z tyłu pojazdu, niczym widelec i nóż w naleśnika. O niesamowitym szczęściu może mówić czwórka podróżujących tym furgonem, gdyż konary przebiły akurat te miejsca gdzie nie było osób. Kolejne działania polegały na usuwaniu z drogi powalonych konarów, które leżały średnio co 50 metrów. Wszystkie konary były na tyle grube, że trzeba było przecinać na części za pomocą pilarek by zdołać je usunąć z drogi. W okolicach cmentarza w Płonkowie konary leżały już co kilak merów. Kolejne wezwania dotyczyły zerwanych dachów. Przy jednym z nich nasi strażacy pracowali do trzeciej nad ranem. Po czterech godzinach, kilka minut przed siódmą rano znowu syrena wezwała naszych ratowników do akcji. Znowu zwisające konary nad drogą i zabezpieczanie przed deszczem zerwanych dachów. Powrót do bazy po dziewięciu godzinach. Dwie godziny przerwy i znów alarm do zwisających konarów w Mierogoniewicach i Płonkówku i zabezpieczanie zerwanego dachu aż do ciemnej nocy. Bilans - w Płonkowie zerwany dach na kościele. Na cmentarzu konary i wiatr zniszczyły kilkanaście nagrobków. Cztery dachy zerwane w Płonkówku i Płonkowie. W Rojewie zniszczony samochód. Kilkadziesiąt powalonych drzew i chyba kilkaset urwanych konarów. Najważniejsze - nikt nie ucierpiał. To była największa wichura od kilkudziesięciu lat. Ostatnio wichura zerwała dachy w Rojewie w 1967 roku. Było to dokładnie w imieniny Władysława czyli 27 czerwca, czyli prawie w ten sam dzień co teraz.

Więcej zdjęć

Zdięcia Dariusz Nawrocki - gazeta pomorska i OSP Rojewo

 

ROŚNIE ZAGROŻENIE POŻAROWE W LASACH

Już od kilku dni są notowane coraz wyższe temperatury powietrza. Tym samym wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach - informują Lasy Państwowe.

Leśnicy od kilku dni coraz częściej informują o pożarach wybuchających w lasach. 4 czerwca w lasach Nadleśnictwa Toruń spłonęło ponad 2 ha młodników, natomiast w Nadleśnictwie Włocławek ktoś prawdopodobnie podpalił las w czterech różnych miejscach. Następnego dnia, 5 czerwca pożar został zauważony okolicach Barbarki, niedaleko Torunia. W tym przypadku też prawdopodobnie doszło do podpalenia. We wszystkich tych przypadkach niezbędna była pomoc straży pożarnej, a także użycie samolotu i śmigłowca, którym dysponują leśnicy.

Leśnicy obawiają się, że czerwiec może być równie tragiczny jak kwiecień, kiedy lasy administrowane przez Lasy Państwowe płonęły aż 1249 razy. Podczas kwietniowych pożarów spłonęło niemal 620 ha lasów. Od początku roku w lasach pod zarządem LP zanotowano 1568 pożarów, a we wszystkich lasach (bez względu na rodzaj własności) było ich 4905.

Na szczęście deszczowy maj przyniósł chwilową ulgę. Niestety, kilku dni wyższych temperatur, brak opadów i wiatr powodują dosyć szybką utratę wilgotności, a ściółka w lasach znów staje się coraz suchsza. Dlatego leśnicy apelują o ostrożność podczas spacerów i wycieczek do lasu.

źródło: https://remiza.com.pl/

 

III wyjazd integracyjny i III strażacki spływ kajakowy OSP Rojewo

W tym roku połączyliśmy dwa przedsięwzięcia w jedno. W sobotę 1 czerwca piętnastoosobowa grupa strażaków i osób im towarzyszących wybrała się w okolice Golubia Dobrzynia aby wspólnie rekreacyjnie spędzić czas. 10 osób wzięło udział w spływie kajakowym 17-kilometrową trasą, malowniczą rzeką Drwęcą z Golubia Dobrzynia do miejscowości Elgiszewo, w której znajduje się ośrodek wypoczynkowy pod nazwą Osada Karbówko. Tam właśnie mieściło się zakwaterowanie naszych druhów, gdzie do dyspozycji mieli bazę zabiegową Spa. Niektórzy korzystali z basenu i saun a inni wybrali masarze i inhalacje w grocie solnej. Po zabiegach Spa uczestnicy wyjazdu wspólnie zjedli ekskluzywną obiadokolację a następnie do późnego wieczora wszyscy świetnie bawili się na kręgielni. Na drugi dzień można było kontynuować rekreacje w spa a także pospacerować po rozległym i ciekawym obiekcie ośrodka, gdzie w kontraście do nowoczesnej infrastruktury hotelowej i zabiegowej znajduje się swoisty skansen z wszystkimi elementami wioski dobrzyńskiej. Oprócz chat mieszkalnych obejrzeć można tam, różne budynki charakterystyczne dla każdej wioski, liczne hodowle przeróżnych zwierząt, plantacje warzyw i ziół, wykorzystywanych także w restauracyjnej kuchni oraz stadninę koni a wszystko w klimacie staropolskiej dawnej tradycji. Nie zabrakło tam też charakterystycznego dla każdej wioski obiektu jakim jest remiza strażacka, nazwaną Osadowa Straż Pożarna (OSP) z prawdziwym wozem bojowym, oryginalną sikawką i drewnianą wieżą. W obszernej sali remizy mieści się jedna z sal konsumpcyjnych, gdzie jedliśmy pyszne śniadanie z niesamowitą ilością tradycyjnych dań przygotowanych z własnych wyrobów, takich jak między innymi masło, chleb, sery, przetwory i inne tradycyjne potrawy. Wszyscy byliśmy pod dużym wrażeniem pomysłowości i urządzenie całego obiektu oraz poziomu oferowanych tam usług. W drodze powrotnej zaliczyliśmy jeszcze zwiedzanie z przewodnikiem golubskiego zamku i południową kawę w zamkowej restauracji. Ostatnim punktem wyjazdu był wspólny obiad w Toruniu.

 

 

POKAZ NA DZIEŃ DZIECKA

31 maja w piątek, jak co roku wzięliśmy udział w gminnym dniu dziecka. Tego dnia nasz wóz bojowy został całkowicie opanowany przez najmłodszych. Zastęp ratowników dwoił się i troił aby zaprezentować wyposażenie i sprzęt ratowniczy. Przymierzania hełmów i innego uzbrojenia nie było końca. Jednak największą atrakcją był prysznic ze strażackiego działka o wydajności 3 tysięcy litrów na minutę przy ciśnieniu 8 bar. Mamy nadzieję, że po tej imprezie nasza drużyna młodzieżowa powiększy się przynajmniej dwukrotnie. Skład zastępu: Tomasz Walczak, Paweł Kusiewicz, Dariusz Seroczyński, Dominika Matyszewska.

 

ĆWICZENIA NA OBIEKCIE

30 maja w czwartek przed południem nasi druhowie brali udział w ćwiczeniach na obiekcie STRUGA SA zorganizowanych przez Państwową Straż Pożarną. Z uwagi, że było to szkolenie przeznaczone dla strażaków zawodowych, zastępom OSP powierzono działania pomocnicze w postaci zaopatrzenia wodnego. W pozorowanej akcji gaszenia rozwiniętego pożaru w dużym zakładzie udział brało łącznie 8 zastępów z PSP i OSP. Nasza załoga działała w składzie: Tomasz Walczak, Przemysław Orczyk, Paweł Kusiewicz, Błażej Kołodziejski i Agata Dziuba.

 

JUBILEUSZ 25 LECIE KAPŁAŃSTWA ROJEWSKIEGO PROBOSZCZA

26 maja w rojewskim kościele odbyła się uroczysta msza święta związana z jubileuszem 25 lecia kapłaństwa księdza Piotra Kunickiego. Z tej okazji delegacja naszej jednostki w składzie: Leonard Fatz, Jan Czarnota i Tomasz Walczak na zaproszenie księdza proboszcza wzięła udział w uroczystości wręczając jubilatowi pamiątkowy pucharek z okolicznościową grawerką i bukiet kwiatów.

 

SZPALERY DLA MŁODYCH PAR

W maju uczestniczyliśmy w uroczystościach zaślubin naszych strażaków. Druhna Agnieszka Wiśniewska i druh Szymon Kaźmierski zmienili stan cywilny i poprosili o wystawienie strażackiej asysty w postaci szpalerów. Śluby odbyły się 1 maja w Rojewicach i 11 maja w Nowej Wsi Królewskiej koło Wrześni.

 

DWA POŻARY W JEDNEJ OKOLICY. KTO PODPALA LAS?

Wczoraj (7.05 br.) po godzinie 18 nasza jednostka została zadysponowana do pożaru lasu w okolicy Starej Wsi i Dąbrowy Wielkiej. Około półtorej godziny później, po dość szybkiej i zdecydowanej akcji druhowie powrócili do remizy. Nie zdążyli jej jednak opuścić, gdy syrena zawyła po raz kolejny. Dyspozytor Powiatowego Stanowiska Kierowania skierował nasz zastęp ponownie w to samo miejsce. Początkowo pomyślano, że wyjazd jest w celu dozorowania pogorzeliska, które znajdowało się na granicy powiatów inowrocławskiego i bydgoskiego. Na miejscu jednak okazało się, że to kolejny pożar, większy od poprzedniego, oddalony kilkaset metrów, Ogień był już w znacznym stopniu opanowany przez jednostkę z Nowej Wsi Wielkiej, która dozorowała poprzednie pogorzelisko. Likwidowanie zarzewi ściółki zajęło strażakom grubo ponad dwie godziny. W obu akcjach łącznie brało udział dziesięć zastępów z dwóch powiatów. Wszystko wskazuje na to, że były to umyślne podpalenia. Policja i straż leśna prowadzą czynności w celu wykrycia ewentualnych sprawców.

 

 

DZIEŃ STRAŻAKA 2019

W sobotę 4 maja świętowaliśmy dzień naszego patrona św. Floriana. Rozpoczęliśmy od mszy św. w czasie której odczytany został apel pamięci zmarłych druhów naszej jednostki. Po mszy w związku z padającym deszczem zamiast apelu odbyła się uroczysta zbiórka w sali. Oprócz stałych elementów zbiórki takich jak odegranie hymnu OSP, nowo przyjęte do jednostki operacyjno technicznej druhny: Dominika Matyszewska i Agata Dziuba złożyły ślubowanie na sztandar. Wręczono listy pochwalne najaktywniejszym ratownikom: Sławomirowi Plucie, Dariuszowi Seroczyńskiemu, Przemysławowi Orczykowi, Janowi Zielińskiemu, Pawłowi Kusiewiczowi i Błażejowi Kołodziejskiemu. Druhowie Ryszard Matyszewski i Paweł Kusiewicz za ukończony kolejny kurs zostali awansowani na wyższe stopnie strażackie. Delegacje strażaków i gości złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą zmarłym druhom. Po wystąpieniu prezesa głos zabrali zaproszeni goście Przewodnicząca Rady Gminy Pani Joanna Mąka i Wójt Pan Rafał Żurowski. W dalszej części odbyło się spotkanie pokoleń strażackich. Poczęstunek tym razem serwowany był w formie szweckiego stołu.

 

 

STRAŻ NA WIELKANOC

Warta przy Grobie Pańskim w Wielki Piątek i asysta honorowa w czasie Rezulekcji to przedsięwzięcia realizowane w czasie świąt wielkanocnych przez naszą jednostkę. Tradycją też się stało pełnienie warty przez drużynę młodzieżową w czasie adoracji wielkosobotniej.

Warta MDP

Podczas święcenia ognia

 

 

WALNE ZEBRANIE

W sobotę 23 marca odbyło się zebranie sprawozdawcze w naszej OSP. Jak nazwa wskazuję główną część spotkania stanowiły sprawozdania członków zarządu z działalności za ubiegły rok. Sprawy organizacyjne zreferował prezes zaś szkolenia, akcje i zakupy sprzętu omówił naczelnik. Skarbnik przedstawił szczegółowo wszystkie wydatki oraz przychody a przewodniczący komisji rewizyjnej odczytał protokół kontrolny. Udzielono absolutorium zarządowi za okres sprawozdawczy i zatwierdzono plan działalności.

 

KURS KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY

Kolejnych dwóch strażaków z naszej jednostki zdobyło uprawnienia ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy. Druhowie Ryszard Matyszewski i Paweł Kusiewicz przez kilka weekendów szkolili się na kursie i zdali pomyślnie egzaminy końcowe. Kwalifikacje ważne są przez trzy lata, po których należy zaliczyć szkolenie recertyfikacyjne i ponowny egzamin.

 

SPOTKANIE SENIORÓW OSP

W niedzielę 17 lutego w remizie odbyło się spotkanie seniorów, poświęcone uzupełnieniu i uszczegółowieniu faktów z historii naszej jednostki. Przybyli Panowie, działający w straży w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. W czasie spotkania strażacy-weterani przeglądali kroniki i identyfikowali ludzi na starych zdjęciach. Nie obyło się bez wspomnień o zdarzeniach z tamtych lat i druhach, których już nie ma wśród nas. Dla nas była to niesamowita okazja wysłuchania tych opowieści z pierwszej ręki i wzbogacenia treści kroniki dla potomnych. Niektórzy z seniorów przynieśli stare strażackie zdjęcia ze swoich prywatnych albumów, które wypożyczyliśmy od nich do skopiowania. Najnowsze kroniki były z zainteresowaniem przeglądane przez byłych strażaków od lat nie działających w OSP. Dla nich była to także okazja do porównania nowoczesnego wyposażenia i sprzętu z tym jaki używali przed laty. Mamy nadzieję kontynuować takie spotkania pokoleń przynajmniej raz w roku i następnym razem spotkać się również z tymi druhami, którym nie udało się przybyć tym razem.

OSTATNIE POŻEGNANIE ŚP. DRUHA HENRYKA JAKUBOWSKIEGO

16 stycznia na cmentarzu w Płonkowie pożegnaliśmy naszego druha śp. Henryka Jakubowskiego. Druh Henryk przez wiele lat brał udział w akcjach ratowniczo gaśniczych. Był sekretarzem zarządu przez dwie kadencje od 1986 do 96 roku. W ostatnich latach był bardzo aktywny w działalności organizacyjnej. Działał w drużynie oldbojów, był zawsze obecny na zebraniach, uroczystościach i innych przedsięwzięciach strażackich. Dawał przykład do naśladowanie młodszym pokoleniom jak być dobrym strażakiem ochotnikiem. Odznaczany brązowym, srebrnym oraz złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa.

Cześć Jego Pamięci!

WOŚP

27 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w niedzielę 13 stycznia. W Rojewie impreza odbyła się jak co roku na hali sportowej. Nasza jednostka podarowała Orkiestrze na licytację czujniki dymu i gazu.

 

TRZECH KRÓLI

Po raz Trzeci Nasi druhowie: Adam Wesołowski, Jan Zieliński i Leonard Fatz wcielili się w postaci trzech mędrców Kacpra Melchiora i Baltazara w czasie uroczystości Trzech Króli. W asyście starszych i młodszych strażaków uczestniczyli w mszy świętej a po niej w przeglądzie kolęd zorganizowanym na hali sportowej.