....... .. .

AKTUALNOŚCI z 2018 roku

     
 

KOLEJNE JEDNOSTKI OSP W

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski z dniem 14 grudnia włączył do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego nowe jednostki ochrony przeciwpożarowej. Z naszego powiatu do systemu zostało włączone OSP Kołodziejewo. W tym roku czyli w grudniu i maju do systemu weszły łącznie 94 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, dwie Wojskowe Straże Pożarne i jedna Zakładowa Straż Pożarna. W ubiegłym roku z naszego powiatu, w grudniu weszła OSP Jaksice a w maju OSP Jacewo. Ogółem w kraju na 16 250 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych 4 401 włączonych jest do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Nasza OSP działa w KSRG od 1995 roku czyli od początku jego istnienia.

 

TRZECI SEZON DRUŻYNY PIŁKARSKIEJ OSP ROJEWO

Już trzeci sezon w lidze piłki halowej w Rojewie występuje drużyna OSP Rojewo. Z roku na rok wyniki są coraz lepsze. Kapitanem drużyny jest Bartłomiej Zieliński. Po pierwszych sześciu meczach IX kolejki nasi zawodnicy plasują się w tabeli na czwartym miejscu (na dziesięć drużyn), zaliczając cztery wygrane i dwie porażki z dodatnim bilansem 17 bramek. Życzymy im dalszych sukcesów zapraszając jednocześnie wszystkich druhów i druhny do kibicowania na piątkowe mecze.

 

OPŁATEK INTEGRACYJNY

W sobotę 15 grudnia jak co roku spotkaliśmy się na opłatku strażackim. Tym razem w szerszym gronie, razem z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich. Panie współpracują z nami od lat, przygotowując posiłki na różne uroczystości strażackie, jednak pierwszy raz mieliśmy okazję zasiąść z Nimi przy jednym stole. Strażacy ustawili stoły i zabezpieczyli produkty a Panie przygotowały potrawy wigilijne. Były ryby, pierogi, sałatki i czerwony barszcz a także domowe ciasto. W świąteczny nastrój wprowadził nas przybyły ksiądz Leszek Sakowski. Nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd i oglądania slajdów ze zdjęciami działalności naszej OSP. Panie z KGW z zainteresowaniem przeglądały nasze kroniki. Tradycyjnie młodzież z MDP otrzymała paczki ze słodyczami a wszyscy uczestnicy spotkania kalendarze na nowy 2019 rok. Swoją obecnością zaszczycili nas Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Mąka i Wójt Rafał Żurowski. Wszyscy zebrani zgonie twierdzili, że spotkania w takiej formie warto kontynuować w przyszłości.

więcej zdjęć

 

UDZIAŁ OSP W OBCHODACH 100-LECIA NIEPODLEGŁOŚCI

17 osobowa grupa strażaków, w tym poczet sztandarowy oraz 15 członków MDP uczestniczyło w uroczystości 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. O godz. 11 odprawiona została msza św., po której odsłonięto pamiątkowy obelisk upamiętniający stulecie.

Foto: Parafia Rojewo

ĆWICZENIA Z PODUSZKAMI WYSOKOŚCIOWYMI

Piątkowe zbiórki w naszej jednostce są okazją do spotkania się strażaków i dyskusji o sprawach organizacyjnych. Jednakże zawsze podejmowane jest jakieś zagadnienie szkoleniowe. Ostatnio przypomnieliśmy sobie jak podłączyć i obsługiwać poduszki wysokościowe, będące na wyposażeniu ratowniczym jednostki. Jest to zestaw dwóch poduszek wraz z wężami, reduktorem i butlą powietrza, za pomocą którego można podnosić pojazdy lub inny sprzęt w celu uwolnienia poszkodowanych. Zróżnicowana nośność i wielkość poduszek pozwala odpowiednio konfigurować ten sprzęt do zaistniałej sytuacji. Wspomniany reduktor i zawór butli regulują ciśnienie do odpowiedniej poduszki. Urządzenie jest stosunkowo proste pod warunkiem elementarnej wiedzy. W czasie akcji nie ma miejsca ani czasu na próbowanie a popełnione błędy mogą sporo kosztować. Tak więc na zbiórkach każdy może sam spróbować działania ze sprzętem i dopytać na spokojnie o szczegóły. Na wozie bojowym jest coraz więcej urządzeń a pamięć bywa ulotna. Zapraszamy na zbiórki, by na akcjach nie robić za statystów.

 

NAPRAWA ELEWACJI GARAŻU Z DOTACJI KSRG

Z końcem października zakończyły się prace związane z naprawą elewacji ścian garażu wozu bojowego naszej strażnicy. Zamontowane zostały cztery nowe okna oraz warstwa styropianowa i podtynkowa. Inwestycja kosztowała 9,5 tysiąca złotych i została sfinanowna w całości z dotacji Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.

NOWY REGULAMIN ODZNAK I WYRÓŻNIEŃ ZOSPRP WCHODZI W ŻYCIE OD 01.01.2019R.

Zarząd Główny Związku OSP RP wprowadza uchwałą nr 16/V/2018 z dnia 12.09.2018r. nowy regulamin odznaczeń w OSP. Właściwie są to niewielkie zmiany kosmetyczne poprzedniego regulaminu z 2009r., który też niewiele różnił się od swego poprzednika.

Nowością jest odpłatność za odznakę wysługa lat, którą można będzie nabyć w oddziałach związku. Pierwsza odznaka będzie przysługiwała po 10 latach służby w OSP licząc od 16 roku życia. (Dotychczas pierwsza po 5 latach, wliczając w to MDP) Następna będzie po 20 latach (dotychczas 15). Kolejne jak do tej pory co 5 lat. Wprowadzono odznaki za wysługę 75 i 80 lat w OSP. Dodano też zapis, że strażacy, którzy nie biorą udziału w akcjach brązowy medal mogą otrzymać najwcześniej po 10 latach nienagannej służby w straży.

Wnioski o odznaczenie będą musiały posiadać podpisy proponowanych do odznaczenia, ze zgodą na przetwarzanie ich danych osobowych, zgodnie z RODO. Tak więc nie za bardzo będzie można zrobić strażakowi niespodziankę przyznając odznaczenie.

Dziwne tylko, że próżno szukać informacji o nowym regulaminie na stronie Związku OSP. Natknęliśmy się na nią na jednym ze strażackich forów, gdzie była dyskusja o tym, że nowy regulamin wprowadzany jest bez żadnych konsultacji z podległymi oddziałami związku.

Dla chętnych: Nowy regulamin odznaczeń

SZKOLENIE

W piątek 19 października odbyła się kolejna zbiórka szkoleniowa. W ramach szkolenia przećwiczono jeden z wariantów rozwinięcia bojowego. Jednak głównym tematem było zapoznanie się z działaniem i obsługą nowego sprzętu, który znalazł się na wyposażeniu jednostki. Są to między innymi: czujnik wielogazowy, detektor prądu przemiennego, przenośna najaśnica oraz osłony poszkodowanego.

 

BOCAR BIERZE WSZYSTKO

Jak poinformował portal remiza.pl Oddział Wojewódzki Związku OSP w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawę nowych samochodów ratowniczo - gaśniczych.

Przedmiotem postępowania przetargowego jest dostawa dziesięciu średnich i czterech ciężkich samochodów ratowniczo - gaśniczych. Zamówienie zostało podzielone na cztery części.

Część 1 - Dostawa 10 średnich samochodów ratowniczo - gaśniczych 4×4 dla OSP Cekcyn, Chlebowo, Gościeradz, Janowice, Kołodziejewo, Łążyn, Radzyń Chełmiński, Strzygi, Szubin i Świętosław.

Część 2 - Dostawa ciężkiego samochodu ratowniczo - gaśniczego GCBA 5/32 4×4 dla OSP Przysiersk.

Część 3 - Dostawa ciężkiego samochodu ratowniczo - gaśniczego GCBA 9/50 6×6 z kabiną 3-osobową dla OSP Gąsawa.

Część 4 - Dostawa dwóch ciężkich samochodów ratowniczo - gaśniczych GCBA 9/32 6×6 z kabiną 3-osobową dla OSP Gębice i OSP Wąbrzeźno.

W częściach pierwszej, drugiej i czwartej najkorzystniejsze oferty złożyło Przedsiębiorstwo Specjalistyczne 'BOCAR'. Każda część otrzymała 100 punktów (60 - cena, 20 - okres gwarancji, 10 - moc silnika, 10 - termin dostawy).  Wartość zamówienia to 11 639 367 zł brutto.

Część trzecia została unieważniona ponieważ nie złożono żadnej oferty.

Samochody powinny trafić do jednostek na początku grudnia.

Foto. Bocar. Tekst: remiza.pl   lukasz@remiza.pl

Dodajmy, że firma BOCAR jest producentem naszego Mercedesa Atego.

 

KOLEJNE DZIEWCZYNY GOTOWE NA ALARM

Dominika Matyszewska i Agata Dziuba ukończyły kurs ratowników OSP i od tej pory mogą brać udział w akcjach ratowniczo gaśniczych. Kurs według regulaminu z 2015 roku uprawnia do działania w aparatach ochrony dróg oddechowych, obsługi pilarek oraz ratowniczych urządzeń hydraulicznych w czasie wypadków drogowych. W czasie szkolenia dziewczyny także zaliczyły pozytywnie komorę dymową. Gratulujemy naszym ratowniczkom zdania egzaminu i życzymy powodzenia w akcjach.

 

NOWY SPRZĘT W JEDNOSTCE

20 września w urzędzie gminy odbyło się przekazanie nowego sprzętu zakupionego przez gminę dla naszej jednostki w ramach dotacji z funduszu sprawiedliwości. Dotacja z funduszu wynosiła 99 % wartości zakupów, pozostałe 1 % sfinansowała gmina Rojewo. Nasza jednostka wzbogaciła się o najaśnicę akumulatorową, czujnik wielogazowy, osłonę poszkodowanego oraz latarki na hełmy o łącznej wartości 8,5 tysiąca zł.

Foto UG Rojewo

 

ZAWODY WOJEWÓDZKIE MDP

15 wrześnie sekcja dziewczęca naszej MDP wzięła udział w zawodach wojewódzkich MDP. Jak co roku zawody zorganizował zarząd miejski OSP w Bydgoszczy na stadionie w Fordonie. Łącznie startowało 53 drużyny, w tym 20 dziewczęcych i 32 chłopięcych, gościnnie wystąpiła także drużyna z Białorusi. Zawody rozgrywane według międzynarodowego regulaminu CTiF składają się z dwóch konkurencji: sztafety z elementami pożarniczymi oraz toru przeszkód - tzw. bojówki. Regulamin jest tak skonstruowany, że bardziej liczą się punkty karne niż osiągnięty przez drużynę czas. Do punktacji zalicza się również wiek uczestników. Pierwsze miejsce w kategorii dziewcząt zajęła MDP Alcatel-Lucent, która od wielu lat wygrywa kolejne zawody. Na drugim miejscu znalazły się dziewczyny z MDP Brzozie a trzecie zajęła MDP Steklin, również wyspecjalizowane w tych zawodach drużyny. W kategorii chłopców pierwsze miejsce MDP Nieżywieć, drugie MDP Wola Wapowska (z naszego powiatu) a trzecie OSP Świekatowo. Nasze dziewczyny z niezłymi czasami ale w związku z punktami karnymi uplasowały się na miejscu 14. Jednakże najważniejszy jest sam start i super atmosfera podczas treningów i samych zawodów. Skład drużyny: Oliwia Walczak, Agata Król, Martyna Harcęko, Zofia Lewandowska, Natalia Jakubiak, Katarzyna Kłos, Aleksandra Proch, Julia Jakubczyk, Martyna Kuczyńska, Oliwia Czaja. Instruktorzy: Dominika Matyszewska i Agata Dziuba.

Zdięcia ZOM ZOSP RP BYDGOSZCZ

 

MDP NA PIKNIKU PARAFIALNYM

Na zaproszenia proboszcza naszej parafii dwie sekcje Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej wykonały pokazy sprawnościowe w czasie pikniku parafialnego, który odbył się 7 września. Nowopowstała sekcja chłopięca "Płomyki" zaprezentowała rozwinięcie bojowe z samochodu Iveco a sekcja przygotowująca się do zawodów pokazała pokonywanie toru przeszkód.

więcej zdjęć

 

SZKOLENIE I WYPOCZYNEK DLA MDP. TO BYŁA LAGUNA 18.  

Tegoroczna Laguna, czyli obóz szkoleniowo wypoczynkowy dla MDP, który po raz kolejny udało się nam zorganizować, odbył się w pierwszej połowie sierpnia w Gołąbkach k. Trzemeszna. Na wyjazd zapisało się aż 22 członków drużyny młodzieżowej. Kadrę stanowili członkowie naszej OSP: kierownik obozu, dwoje opiekunów oraz troje instruktorów. Dla niektórych był to pierwszy obóz a niektórzy na swoim koncie mają już ich kilka. Podobnie jak w ubiegłym roku młodzież wypoczywała w ośrodku wczasowym Jutrzenka. Do dyspozycji mieliśmy domki kempingowe, stołówkę, świetlicę i duży plac do ćwiczeń. Oprócz porannych zapraw, służb i apeli uczestnicy szkolili się z musztry i rozwijania linii gaśniczych. Jednak tematem wiodącym tegorocznego wyjazdu było pokonywanie toru przeszkód MDP i przygotowanie drużyny do zawodów pożarniczych. Pogoda sprzyjała naszym młodym druhom, więc codziennie odwiedzali również miejscowe kąpielisko, gdzie pod czujnym okiem ratowników WOPR oraz opiekunów dowoli pluskali się w jeziorze. Tradycyjnie podczas obozu odwiedziliśmy pobliską OSP. Tym razem była to jednostka z Kruchowa, która specjalizuje się w zaopatrzeniu w wodę podczas dużych pożarów. Na swoim wyposażeniu posiada duże przenośne zbiorniki brezentowe i wysoko wydajne pompy oraz armaturę pozwalającą przetaczać zasilanie wodne na znaczną odległość. Poza tym kruchowska jednostka oczywiście jest w stanie podejmować samodzielnie działania ratowniczo gaśnicze. Uczestnicy obozu mieli też okazję podziwiać panoramę okolicy z wieży widokowej w Dusznie, z której widoczność sięga na ok. 40 kilometrów oraz uczestniczyć w niedzielnej mszy świętej w Gościeszynie. Były też dyskoteki, ognisko i nauka piosenek strażackich. Miłym akcentem okazały się odwiedziny oldbojów naszej straży, którzy spędzili cały jeden dzień z obozowiczami. Dziesięciodniowy wyjazd zorganizowaliśmy dzięki dofinansowaniu z dotacji MSWiA i Gminy Rojewo oraz kasy OSP. Był to już dziewiąty obóz zorganizowany przez OSP Rojewo dla członków drużyny młodzieżowej. Pierwszy odbył się w 2001 roku w Osieku Wielkim. Później w 2008 r. w Glinkach, kolejne trzy w Chomiąży Szlacheckiej, po jednym w Pile Młyn i Oćwiece i dwa ostatnie w Gołąbkach.

Na wieży widokowej w Dusznie

Wizyta w OSP Kruchowo

więcej zdjęć

 

 

UPAŁ + SZUSZA = POŻARY

Koniec lipca przyniósł rekordowe temperatury powietrza. Codziennie grubo ponad 30 stopni Celcjusza daje popalić. Wraz z wysokimi temperaturami rośnie liczba pożarów. W naszym województwie było ich od początku roku 4758 w analogiczny okresie ubiegłego roku - 3472, co oznacza wzrost o prawie 1300. Płoną budynki, lasy, zboża ale prawdziwą plagą tego roku są pożary wysypisk śmieci i składowisk odpadów. Wygląda na to, że niektórym bardziej opłaca się je spalić niż utylizować. Odbywa się to kosztem środowiska i zdrowia okolicznych mieszkańców. Angażuje przy tym duże ilości sił i środków Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych. Od początku roku w całym kraju było aż 63 pożary wysypisk i składowisk śmieci i odpadów. W kujawsko-pomorskim paliło się sześć dużych wysypisk. W kwietniu składowisko opon Zambrze, pow. brodnicki, W maju składowiska śmieci w Łabiszynie, pow. żniński i we Wróblach, pow. inowrocławski oraz bardzo duży pożar składowiska chemikaliów Wszedzień, pow. mogileński gdzie walczyło z ogniem około 40 jednostek straży pożarnej.

Pożar składowiska we Wszedniu. Źródło: gazeta pomorska Fot. Fot. Michalina Walczak

Pożar składowiska we Wszedniu. Źródło: PAP autor zdjęcia: Tytus Żmijewski

 

 

POŻAR W SZWECJI OPANOWANY

Pożar w okolicach miejscowości Karbole został opanowany - poinformował 29 lipca Polską Agencję Prasową mł. bryg. Michał Langner, dowódca modułu GFFFV Poland.

W chwili obecnej zmieniliśmy taktykę z obrony na atak, tzn. dogaszamy pojedyncze ogniska pożaru w obszarze kontrolowanym, czyli w tym sektorze, gdzie pracujemy my, ale są również inne służby jak Szwedzi, Duńczycy i Norwegowie - powiedział w rozmowie z PAP.

W akcji gaśniczej pomógł długo wyczekiwany deszcz. Ułatwił on strażakom przejęcie kontroli nad obszarem.

Wygląda na to, że sytuacja się ustabilizowała. Prognozy pogody też są optymistyczne, bo nie spodziewamy się już takich upałów - ocenił Langner.

źródło: remiza.pl, foto: GK24

 

W ŚRODĘ, 1 SIERPNIA W 74. ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO W CAŁYM KRAJU ZAWYJĄ SYRENY ALARMOWE.

Syreny zostaną uruchomione o godzinie 17 i będą emitować dźwięk ciągły przez jedną minutę.

Hołd bohaterom Powstania Warszawskiego oddadzą również strażacy. W godzinę 'W' przed budynki jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych wyjadą wozy strażackie i włączonymi sygnałami uczczą pamięć powstańców.

Powstanie Warszawskie trwało 63 dni. W tym czasie zginęło 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Największe straty były wśród ludności cywilnej, wyniosły około 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około pół miliona, wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone przez Niemców.

Tekst:Remiza polski serwis pożarniczy

 

WIZYTA MDP W JEDNOSTCE WOJSKOWEJ

W środę 25 lipca w ramach zbiórki szkoleniowej Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza działająca w naszej OSP odwiedziła 2 Pułk Inżynieryjny w Inowrocławiu. W jednostce tej stacjonują między innymi saperzy z patroli rozminowania, którzy codziennie podejmują niebezpieczne niewybuchy - pozostałości po II wojnie światowej. To oni właśnie przygotowali specjalną pogadankę z pokazem działania ich sprzętu dla naszych młodych druhów i druhen. Następnie po zwiedzeniu koszar mieliśmy okazję zapoznać się z historią jednostki na sali tradycji pułku oraz zobaczyć zakwaterowanie kompanii jednego z batalionów. W drodze powrotnej młodzi strażacy wstąpili do McDonalda na posiłek.

więcej zdjęć

 

 

POLSCY STRAŻACY GASZĄ POŻARY LASÓW W SZWECJI

140 polskich strażaków od 23 lipca bierze udział w akacjach gaśniczych na terenie Szwecji.
W skład dwóch modułów wchodzą zawodowi strażacy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolski (po 65 strażaków i po 20 wozów). Wspierają ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 samochody). Na miejsce udali się promem ze Świnoujścia do Malmoe, skąd przejechali do Sveg. Misja jest planowana na okres do 14 dni. W tym czasie polscy strażacy będą samowystarczalni pod względem logistycznym (zabrali namioty, wyżywienie i paliwo) i medycznym (w grupie są ratownicy medyczni).

Pożary lasów w Szwecji są spowodowane nietypowymi tam wysokimi temperaturami i małą ilością opadów. Jak poinformowała PAP KG PSP, według najnowszych szacunków obszar dotknięty pożarami lasów wynosi 30 tys. hektarów. W tej chwili największe siły i środki zostały wysłane w okolice miejscowości Karböle, położonej 50 kilometrów na wschód od bazy w Sveg. Nasi strażacy budują linię obrony na kilkukilometrowym odcinku, aby nie dopuścić do przerzutu ognia poza wyznaczoną strefę. W innym miejscu strażacy wspierają Szwedów przy gaszeniu pożaru i przygotowują się do przejęcia ich zadań.

Musimy się przygotować na to, że będą wybuchały kolejne ogniska pożarów - powiedział PAP dowódca polskich strażaków w Szwecji mł. brygadier Michał Langner z KG PSP. Według ostatnich prognoz w najbliższych dniach w rejonie działań Polaków ma być ponad 30 stopni Celsjusza.

W ramach Europejskiego Mechanizmu Obrony Ludności Szwecja otrzymała pomoc również m.in. z Włoch, Francji, Niemiec, Danii i Litwy. Wysłano tam m.in. 5 samolotów, 6 śmigłowców, 67 pojazdów naziemnych. W gaszeniu pożarów bierze udział 340 strażaków spoza Szwecji.

Foto i tekst: gazeta.pl

 

OSP W LICZBACH

W naszym kraju działa 16 250 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w tym 4 341 włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.

Wyposażenie i wyszkolenie w OSP umożliwia podjęcie działań w wielu zakresach ratownictwa. Działania z zakresu podstawowego czyli ratowniczo-gaśniczego może podjąć 15201 OSP. Ratownictwa technicznego - 5307, ratownictwa powodziowego - 2933, ratownictwa chemicznego i ekologicznego - 473, ratownictwa medycznego - 5403, ratownictwa wysokościowego - 472, ratownictwa wodnego - 1128, poszukiwawczo-ratowniczych - 3510 oraz innych dziedzin - 542.

W OSP działa ogółem aż 696 653 osoby. 630 052 mężczyzn oraz 66 601 kobiet. 465 717 mężczyzn w wieku 18-65 lat oraz 53 612 kobiet. Natomiast 228 394 strażaków OSP może brać bezpośredni udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Ochotnicze Straże Pożarne wspierają również członkowie wspierający, których jest 84 552 oraz członkowie honorowi - 42 434.

Nie można pominąć Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, w których nierzadko wychowują się nowi strażacy. Ogółem w MDP działa 83 817 osób. Większość stanowią chłopcy - 54 421. Nie brakuje jednak dziewcząt, których jest 29 396.

 

WYJAZD INTEGRACYJNY DLA NAJAKTYWNIEJSZYCH DRUHÓW

Zarząd naszej jednostki zorganizował wyjazd dla strażaków, którzy na swoim koncie mają najwięcej wyjazdów alarmowych. Podobnie jak w ubiegłym roku druhowie spędzali weekend wraz z żonami w pensjonacie w Ciechocinku, gdzie do dyspozycji mieli bazę zabiegową odnowy biologicznej. Oprócz różnego rodzaju masaży i zabiegów rehabilitacyjnych niewątpliwą atrakcją było wspólne wieczorne wyjście na taneczne party.

 

 

BURZA? NAWAŁNICA? DOSTANIESZ SMS Z OSTRZEŻENIEM

Startuje pilotaż systemu ostrzegania SMS-ami przed zagrożeniami. Dzięki podpisanemu porozumieniu między MC, MSWiA, RCB oraz przedstawicielami operatorów, informacja o zagrożeniu już teraz dotrze do wszystkich mieszkańców zagrożonego województwa.

Docelowy system ruszy w grudniu. Pozwala na to nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca br. Nakłada ona na operatorów obowiązek niezwłocznego, nieodpłatnego wysłania, na żądanie dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez niego obszarze.

Obowiązek ten w pełnym wymiarze będzie realizowany od 12 grudnia 2018 roku (wtedy nowelizacja wchodzi w życie), ale już dziś operatorzy zgodzili się na uruchomienie pilotażu. Chodzi o to, aby w szczególności w okresie wakacyjnym wypoczywający mogli dostawać ostrzeżenia o ewentualnych zagrożeniach (np. o nagłych zjawiskach pogodowych takich jak intensywne burze czy gwałtowne nawałnice). Dzięki temu informacja o zagrożeniu dotrze do abonentów sieci znajdujących się na obszarze zagrożonego województwa.

- Zależało nam bardzo, by okres wakacyjny, który w Polsce jest najbardziej newralgiczny pod względem gwałtownych zjawisk pogodowych, wykorzystać do testów systemu. To pozwoli nie tylko na zmniejszenie ryzyka związanego np. z nawałnicami, ale także na optymalizację samego systemu - podkreślił Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Obywatele będą mogli zgłaszać swoje uwagi do systemu m.in. na adres mailowy: alert.pilotaz@rcb.gov.pl - Wierzymy, że dzięki temu systemowi skuteczność ostrzegania będzie dużo większa - zaznaczył Paweł Majewski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które pełni funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego, 24 godziny na dobę monitoruje sytuację w kraju pod kątem wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń. - Informacje otrzymujemy od różnych podmiotów krajowych i zagranicznych. Podobny mechanizm będzie funkcjonował w przypadku komunikatów o zagrożeniu dla ludności - powiedział Krzysztof Malesa, zastępca dyrektora RCB. - Ministrowie, kierownicy urzędów i instytucji centralnych oraz wojewodowie będą przekazywali informacje o zagrożeniu do RCB, które przekaże ją operatorom telekomunikacyjnym do niezwłocznego i nieodpłatnego wysłania.

Operatorzy pracują intensywnie nad technicznym wdrożeniem rozwiązania, które umożliwi docelowo wysyłanie takich powiadomień na obszarze mniejszym niż województwo.

Ministerstwo Cyfryzacji

Źródło: Remiza.com.pl

 

II STRAŻACKI SPŁYW KAJAKOWY W OSP ROJEWO

Już po raz drugi członkowie MDP z sekcji ogniki mieli okazję popływać kajakami po rzeczce Zielona Struga. W sobotnie przedpołudnie 12 maja obsady 7 kajaków czyli 14 osób, podobnie jak w ubiegłym roku wzięli udział w spływie. Start miał miejsce na wyremontowanej tamie w Osieczku o godzinie 10.00 a meta po ok. czterech godzinach przy mostku w miejscowości Jarki, gdzie urządziliśmy grilla dla młodych kajakarzy. Rzeczą wiadomą jest, że woda jest głównym środkiem gaśniczym a strażak nie może się jej bać. W czasie spływu mimo, że grupa torująca w składzie: Tomasz Walczak i Sebastian Czarnota nieźle się napracowali by udrożnić szlak, trzeba było nie jeden raz wysiąść z kajaka do wody i zamoczyć nogi, czasem po pas aby przepchnąć kajak przez mieliznę lub inną przeszkodę. Młodzi strażacy dzielnie dawali radę, nie tylko chłopcy ale także i dziewczyny. Nasze spływy organizujemy dzięki członkom wspierającym. Szczególne podziękowania w tym roku należą się druhowi Mirosławowi Iwińskiemu za okazaną pomoc.

więcej zdjęć

 

DZIEŃ STAŻAKA - MSZA, APEL I BAL STRAŻAKA.

W sobotę 5 maja odbyła się w naszej jednostce uroczystość z okazji strażackiego święta. Jak każdego roku rozpoczęliśmy od mszy świętej w intencji jednostki z modlitwą za zmarłych druhów. Następnie przy marszowych dźwiękach strażacka defilada przeszła na plac przed remizą gdzie odbył się uroczysty apel. Zgodnie z ceremoniałem po złożeniu raportu prezesowi powiatowemu druhowi Jerzemu Stannemu oraz podniesieniu flagi na maszt okolicznościowe przemówienie wygłosił prezes OSP. W kolejnej części apelu odznaczono i wyróżniono najlepszych druhów. Odznakę Wzorowy Strażak otrzymała druhna Angelika Althaus - od trzech lat uczestnicząca w akcjach w składzie Jednostki Operacyjno Technicznej. Druh Sławomir Pluta, który ukończył stosowny kurs został uroczyście awansowany na dowódcę zastępu. Kilku druhów otrzymało odznaki "Za Wysługę Lat", z których druh Adam Wesołowski obchodził okrągłą 50 rocznicę służby w naszej OSP i z tej okazji otrzymał pamiątkowy puchar. Wręczono też listy gratulacyjne i tabliczkę złotej sekcji najaktywniejszym w wyjazdach alarmowych druhom. Członkowie drużyny młodzieżowej dostali odznaki MDP, złote srebrne i brązowe, zgodnie ze stażem w drużynie. Po wyróżnieniach delegacja strażaków złożyła kwiaty pod tablicą poświęconą zmarłym druhom. Następnie głos zabrali goście: Prezes powiatowy Związku OSP Jerzy Stanny, Wójt Rafał Żurowski oraz Przedstawiciel Komendanta Powiatowego PSP asp. Łukasz Pomianowski, który jest także prezesem w OSP Witowice gmina Kruszwica. Na zakończenie apelu wszyscy uczestnicy ustawili się do pamiątkowej fotografii. Po apelu strażacy z żonami, goście a także sympatycy naszej jednostki wspólnie bawili się na Balu Strażaka przy dźwiękach zespołu SAMI SWOI z Inowrocławia. Toastów nie było końca.

więcej zdjęć

 

PRACE REMONTOWO GOSPODARCZE - ŁAZIENKA Z ANEKSEM KUCHENNYM

W kwietniu w ramach prac remontowo gospodarczych zmodernizowaliśmy naszą łazienkę. Wygrodziliśmy miejsce na prysznic, zainstalowane zostały nowe umywalki z armaturą a także umieściliśmy tam aneks kuchenny. Dzięki obniżonemu sufitowi można było zainstalować energooszczędne lampki ledowe. Zarząd OSP dziękuje naczelnikowi oraz druhowi Błażejowi Kołodziejskiemu za duży wkład pracy w to przedsięwzięcie.

 

 

NOCNA MROŹNA AKCJA

W piątek 16.03.2018r. o godz. 23.17 nasza jednostka została wezwana do pożaru samochodu w Złotnikach Kujawskich. Na miejscu zastaliśmy płonącego dostawczaka na drodze krajowej nr 25 Inowrocław-Bydgoszcz. Oprócz naszego zastępu w akcji uczestniczyli druhowie ze Złotnik Kujawskich oraz dwa wozy z PSP Inowrocław. Działania gaśnicze utrudniał 5 stopniowy mróz i silny wiatr. Po ugaszeniu samochodu na jezdni zrobiło się lodowisko i trzeba było wezwać służby drogowe z piaskiem i solą aby można było wznowić ruch na drodze. Po udrożnieniu jednego pasa zdecydowano, że to nasz zastęp, w związku z pełną obsadą wozu zostanie zabezpieczać miejsce do przyjazdu lawety. Na końcu okazało się, że nie lada wyzwaniem jest usunięcie z asfaltu stopionych plastikowych elementów spalonego samochodu. Do remizy wróciliśmy o godz. 3.17 czyli dokładnie cztery godziny od wyjazdu. Była to siódma akcja w bieżącym roku, w tym pierwsza w godzinach nocnych. W zeszłym roku na 45 wyjazdów aż 11 miało miejsce między 22 a 6 rano.

Widok z naszego wozu na pogorzelisko.

 

ZBIÓRKA SZKOLENIOWA

16.03.2018 roku ratownicy JOT-u (Jednostki Operacyjno Technicznej) spotkali się na kolejnej zbiórce, by potrenować posługiwanie się sprzętem ratowniczym. Tym razem przypomniano obsługę i bezpieczne operowanie pilarką spalinową. Następna zbiórka odbędzie się już po świętach wielkanocnych w piątek 6 kwietnia i poświęcona będzie ratownictwu technicznemu i działaniu w czasie wypadków drogowych. Zapraszamy.

WALNE ZEBRANIE

Najważniejsze w roku spotkanie naszych strażaków odbyło się w sobotę 24 lutego. Wśród zaproszonych gości byli Prezesi Zarządu Powiatowego ZOSP Jerzy Stanny i Roman Zieliński, Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Mąka oraz wójt Rafał Żurowski. W trakcie zebrania swe sprawozdania złożyli: prezes, naczelnik, skarbnik oraz komisja rewizyjna. Po udzieleniu absolutorium zarządowi, przyszedł czas na przedstawienie planu działalności na bieżący rok. Honorowy prezes powiatowy Roman Zieliński wręczył naszym oldbojom pamiątkowy puchar za udział w zawodach powiatowych.

więcej zdjęć

26 FINAŁ W ROJEWIE

W niedzielę 14 stycznia po raz 26 w Rojewie zagrała Wielka Orkiestra. W hali sportowej bawili się Rojewiacy zbierając datki na ratowanie życia noworodków. Były występy artystyczne, pokazy i oczywiście licytacje. W imprezie jak każdego roku brali udział nasi strażacy. Mieliśmy stoisko, na którym młodsi i starsi mieszkańcy naszej gminy, z pomocą druhen Dominiki Matyszewskiej i Agaty Dziuby mieli okazję samemu spróbować swoich sił w resuscytacji krążeniowo oddechowej. Zainteresowanie było spore, a Ci którzy ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy zgodnie przyznawali, że nie jest to łatwe zadanie. Fantom, użyty do treningów pozwalał sprawdzać prawidłowość uciśnięć i wdechów ratunkowych a defibrylator szkoleniowy określał cykle resuscytacji. Tradycyjnie nasza jednostka przekazała do licytacji czujniki dymu i gazu, wylicytowane za 220 zł. Chwilę po rozpoczęciu imprezy rozległ się alarm i część ekipy natychmiast udała się do gaszenia pożaru. Po powrocie z akcji gaśniczej nasi ratownicy zakupili w licytacji mini apteczkę z logo WOŚP za sumę 250 zł.

więcej zdjęć

 

ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI

Po raz drugi nasi druhowie wcielili się w postać biblijnych królów. Kacprem był wiceprezes Jan Zieliński, Melchiorem Ryszard Matyszewski a Baltazarem Leonard Fatz. Wystawiliśmy też 15 osobową asystę strażacką z pochodniami, złożoną z młodzieżówki, ratowników oraz seniorów. Główną częścią uroczystości była Msza Święta w kościele, w której uczestniczyli królowie, święta rodzina a także pasterze i anioły w scenerii żywej szopki. Po mszy odbył się koncert kolęd i pastorałek w hali sportowej przy licznie zgromadzonej publiczności.

więcej zdjęć