....... . . . ..

AKTUALNOŚCI

     
 

 

KALENDARZE OSP ROJEWO NA 2021 ROK

ZBIÓRKI SZKOLENIOWE JOT-u i MDP

2 października odbyła się zbiórka szkoleniowa Jednostki Opercyjno - T echnicznej. Tematem było obsługiwanie urządzenia hydraulicznego oraz pilarki spalinowej. Nasza hydraulika
ratownicza od niedawna zainstalowana na wozie bojowym, posiada wiele narzędzi towarzyszących, których użycie trzeba ciągle sobie przypominać aby podczas akcji działać pewnie i sprawnie. Podobnie jest z posługiwaniem się pilarką spalinową, którą operowanie jest czynnością ciężka i niebezpieczną, więc treningów też nigdy za wiele.

W tym samym dniu odbyła się zbiórka drużyny młodzieżowej, której tematem była armatura wodna. Młodzi adepci przed zbiórkami otrzymują mailowo materiały teoretyczne na dany temat, który jest omawiany i ćwiczony na zbiórce. Tak więc na zbiórce z armatury omówiliśmy węże ssawne i tłoczne a następnie
w sposób praktyczny ćwiczyliśmy rozwijanie
i zwijanie węży w 52. Część zbiórki poświęcona była także na musztrę, której efekty treningów widoczoczne są gołym okiem.

 

 

IV WYJAZD INTEGRACYJNY NASZYCH STRAŻAKÓW W OSADZIE KARBÓWKO

26 września odbył się IV wyjazd integracyjny naszych strażaków w osadzie Karbówko koło Golubia Dobrzynia. W nagrodę za aktywność w akcjach i działalności organizacyjnej zarząd OSP wyróżnił dziewięcioro druhów ufundowaniem wyjazdu. Niektórzy zabrali swoje żony, za które sami zapłacili. Deszczowa pogoda nie pozwoliła na zrealizowanie spływu Drwęcą, który został zamieniony na dwugodzinna grę w kręgle. Wieczorem druhowie miło spędzili czas na grillowanej kolacji. Rano przed wyjazdem uczestnicy zjedli śniadanie i zadowoleni rozjechali się do domów.

 

WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE ZA 2019 ROK

19 września odbyło się opóźnione o pół roku zebranie sprawozdawcze naszej OSP. Zebranie miało się odbyć w marcu jednak ze względu na epidemię COVID 19 musieliśmy je przełożyć o sześć miesięcy. W związku z pandemią nie było także majowego strażackiego święta więc postanowiliśmy zrobić walne z poczęstunkiem. Zebranie było inne niż wszystkie poprzednie bo zorganizowane w garażach naszej strażnicy. Standardowo podsumowano działalność organizacyjną i operacyjną 2019 roku. Podjęto ważne uchwały dotyczące sprzedaży samochodu Star 244. W uchwale zapisano, że prawo pierwokupu ma strażak OSP Rojewo oraz że sprzedaż odbędzie się na zasadzie przetargu ofertowego. Druga uchwała dotyczyła nadania tytułu strażaka honorowego Józefowi Klimko i Janowi Czarnocie. Po obradach starsi i młodsi mieli okazję do spotkania przy grillu i grochówce.

 

KONKURSY WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE W ROLNICTWIE

11 września naszą jednostkę odwiedzili przedstawiciele KRUSU. Na zbiórkach MDP i JOT-u odbyły się konkursy wiedzy na temat bezpiecznej pracy
w gospodarstwach rolnych. Były To pisemne testy, osobne dla młodzieży i dorosłych. Jak się okazało nasi druhowie wypadli bardzo dobrze. Najlepsi otrzymali atrakcyjne nagrody, dla młodzieżówki piłki a dorośli otrzymali drabiny składane i zestaw kluczy.

 

OBÓZ SZKOLENIOWO WYPOCZYNKOWY LUNA 20

Nietypowy obóz, bo tylko pięciodniowy z ograniczeniami okresu pandemii COVID 19, zorganizowaliśmy ponownie w ośrodku Jutrzenka Gołąbkach. Od 3 do 7 sierpnia 14 członków MDP wypoczywało i szkoliło się pod nadzorem opiekunów i instruktorów. Były zajęcia ze sprzętem pożarniczym znajdującym się na samochodzie IVECO GLBA, musztra a także szkolenia medyczne i tor MDP. Deszczowa pogoda tylko pierwsze dwa dni nie pozwoliła na plażowanie, więc więcej było zajęć szkoleniowych. Następne dni jednak wynagrodziły uczestnikom chłodny początek. Obóz jak zwykle sfinansowany został z kasy OSP, uczestników oraz dotacji gminnej.

CIĘŻKI ZESTAW HUDRAULICZNY NA WOZIE

14 lipca nasi druhowie udali się samochodem Mercedes do Korwinowa koło Częstochowy aby zainstalować na nim ciężki zestaw hydrauliczny do ratownictwa technicznego. Zestaw otrzymaliśmy od Komendy Powiatowej PSP w Inowrocławiu dwa lata temu, w ubiegłym roku zakupiliśmy węże (poprzednie straciły swoją ważność). Zestaw, choć używany w PSP przez 10 lat jest w doskonałym stanie technicznym, posiada bardzo liczne oprzyrządowanie i przede wszystkim daje radę w każdej sytuacji. Nasz poprzedni zestaw był tak zwanym lekkim zestawem, zakupiony w 1995 roku, na samym początku funkcjonowania naszej jednostki w KSRG (Krajowy System Ratowniczo Gaśniczy).

 

 

DUŻY POŻAR SKŁADOWISKA TWORZYW SZTUCZNYCH

6 lipca o 16.30 nasza jednostka została wezwana do akcji gaszenia pożaru składowiska odpadów z tworzyw sztucznych w Lisewie Kościelnym. Już przy wyjeździe z Rojewa naszym druhom ukazał się ogromny słup czarnego dymu, zwiastujący duży i trudny pożar. W drodze korespondencje radiowe informowały nas, że niebezpieczeństwem dla ratowników są butle z gazem w jednym z garaży składowiska. Na miejscu zastaliśmy rozwinięty na dużą skalę pożar odpadów składowanych na placu o powierzchni ok. 500 metrów kwadratowych oraz zajęte ogniem hala produkcyjna i garaże. Kierujący działaniem ratowniczym przydzielił nam do obrony budynek mieszkalny i gospodarstwo od drugiej strony pożaru, gdzie kolejne zjeżdżające się zastępy przyłączyły się do nas tworząc drugi odcinek pożaru. Akcja rzeczywiście była ciężka z uwagi na silne i żrące zadymienie od palących się plastików. Działaliśmy w aparatach powietrznych, których zapasowe butle na bieżąco uzupełniane były w specjalnym kontenerze, przysłanym z komendy wojewódzkiej. Żeby zapewnić ciągłość gaszenia nasi strażacy wymieniali się na stanowiskach ogniowych pracując rotacyjnie a nasz wóz gaśniczy wraz z innymi dowoził wodę, którą na naszym dcinku podawała jednostka Wojskowej Straży Pożarnej. Punkt czerpania wody zorganizowanego na pobliskim stawie. W akcji uczestniczyła także cysterna z Bydgoszczy. Łącznie w akcji brało udział 28 zastępów z powiatów inowrocławskiego, żnińskiego i mogileńskiego. Po siedmiu godzinach wyczerujących działań powróciliśmy do strażnicy. Skład zastępu: Dowódca-Andrzej Walczak, kierowca - Tomasz Walczak, Rota I - Sawomir Pluta i Dominika Matyszewska, Rota II - Damian Althaus i Przemysław Kaźmierski, łącznik - Mateusz Maciejczak.

 

ZBIÓRKA JOT

W piątek 3 lipca na zbiórce szkoleniowej ratownicy Jednostki Operacyjno Technicznej ćwiczyli rozwinięcia bojowe z samochodu GBA. Kierowcy mieli okazję przypomnieć sobie obsługę autopompy w różnych wariantach jej pracy.

 

ZBIÓRKA MDP

W czwartek 2 lipca odbyła się kolejna zbiórka MDP. Zbiórka składała się z trzech części: teoria, musztra i ćwieczenia praktyczne. W części teoretycznej omówiono środki gaśnicze, na mustrze przećwiczyliśmy elementy zachowania się w szyku a w ramach ćwiczenia praktycznego odbył się trening wybranych części toru sprawnościowego MDP.

 

W OBIEKTYWIE: wracamy z akcji

 

WYPADKI DROGOWE

Mimo, że przez naszą gminę nie przechodzą drogi krajowe a jedynie jedna wojewódzka to kilka razy w roku wyjeżdżamy do zdarzeń związanych z ruchem drogowym. Niektóre z nich to tragedie gdzie giną ludzie. Takie przypadki wiążą się z bardzo dużym stresem ratowników, którzy muszą ofiary wypadków wydobyć z wraków pojazdów. Szczególnie dotyka t o druhów młodych, stykających się z takimi sytuacjami pierwszy raz. Takie akcje pozostają w ich pamięci na zawsze.

 

TVP W NASZEJ JEDNOSTCE

W sobotę 20 czerwca gościliśmy w naszej straży ekipę TVP Bydgoszcz, która nagrywała materiał o działaniach OSP w czasie ostatnich ulewnych deszczy. Sfilmowani zostali nasi druhowie podczas obsługiwania sprzętu po akcji a także wyjazdu alarmowego, który był elementem emitowanego tego dnia materiału telewizyjnych zbliżeń. Reporterzy byli pod wrażeniem wyszkolenia naszych druhów. Na zakończenie podła też obietnica zrealizowania oddzielnego materiału o naszej jednostce.

 

PODTOPIENIA I ZALANIA RÓWNIEŻ W ROJEWIE

Deszczowy czerwiec jest niezwykle pożyteczny dla rolników. Ciepłe i przekropne pogody wpływają korzystnie na wzrost roślin uprawnych. Jednak niektóre opady bywają gwałtowne a nasączona ziemia nie przyjmuje więcej wody. Powstaje wtedy problem spływania wody z pól na podwórka i do piwnic domów. Taka sytuacja miała miejsce w piątek 19 czerwca na jednej z rojewskich posesji. Około 30 centymetrów wody wkoło domu i zalana piwnica. W ruch poszły wszystkie trzy pompy, znajdujące się na naszym wozie bojowym, które szybko poradziły sobie z mokrym problemem.

ZBIÓRKA MDP

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią COVID 19, w piątek 19 czerwca odbyła się zbiórka drużyny młodzieżowej. Deszczowa pogoda nie pozwoliła na wykonanie zaplanowanych zajęć, więc omówiono najbliższe miesiące działalności drużyny. Struktura drużyny pozostaje jak do tej pory Sekcja iskierki od 7 do 13 lat, sekcja ogniki 14-16 oraz sekcja płomyki 16-18 lat. Następna zbiórka wiatek 3 lipca o godz. 17.00, na którą zapraszamy również wszystkich chętnych do wstąpienia do naszej MDP.

 

 

RAPORT CORONAWIRUS 14.06.2020R

Aktualna liczba chorych w Polsce 13 919 na świecie 3 634 306

Liczba osób, które wyzdrowiały w Polsce 14 383 na świecie 3 777 907

Liczba przypadków śmiertelnych w Polsce 1247 na świecie 433 458

Liczba zakażeń od 4 marca w Polsce 29 392 na świecie 7 914 188

ŹRÓDŁO: GOV.PL

NASI DRUHOWIE WYKONALI GASZYNCHALLENGE DLA WOJTUSIA

Strażacy z całego kraju włączyli się w szczytną akcję.

Na pomysł GaszynChallenge wpadł druh Marcin Topór z jednostki OSP w Gaszynie w gminie Wieluń w województwie łódzkim. W akcji zbierane są fundusze na leczenie Wojtusia Howisa z Galewic, który cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. Potrzebne 9 mln złotych uzbierano bardzo szybko, teraz pieniądze zbierane są dla innych chorych dzieci.

Całość polega na zrobieniu 10 pompek i nominowaniu kolejnych jednostek, które w czasie 48 godzin mają wykonać zadnie. Jeżeli strażacy wykonają ćwiczenie, wpłacają minimum 5 zł, jeżeli im się nie uda, każdy z nich ma wpłacić minimum 10 zł na rzecz chorego chłopca. Co ważne, wyzwanie podejmują nie tylko strażacy, ale również policjanci, żołnierze, urzędnicy, sportowcy, a nawet księża.

Nasza jednostka otrzymała nominację od strażaków z Gniewkowa. W piątek 5 czerwca na zbiórce zadanie zostało wykonane a do działania nominowaliśmy OSP Rojewice, OSP Soda Ciech Janikowo i OSP owa Wieś Wielka.

gaszynchellenge

 

 

ZBIÓRKA SZKOLENIOWA

W piątek 5 czerwca po długiej przerwie związanej z pandemią covid 19 nasi druhowie spotkali się na zbiórce szkoleniowej. Tematem było przypomnienie obsługi sprzętu ratowniczego znajdującego się na wyposażeniu wozu bojowego.

Więcej zdjęć

 

 

UWAGA !

Osoby starsze szczególnie powinny unikać skupisk ludzkich, by nie ryzykować zarażenia. Stąd  pomysł, aby tym, którym nie może pomóc np. najbliższa rodzina, zakupy niezbędnych produktów spożywczych, leków oraz chemii zrobili nasi strażacy.

Osoby potrzebujące pomocy mogą zgłaszać się telefonicznie na numer telefonu 604 285569

 

RAPORT KORONAWIRUS 19.05.2020

WYKONANE TESTY POLSKA RAZEM: 636 049 | OSTATNIA DOBA: 15 700

POTWIERDZONE PRZYPADKI POLSKA: 19 268 (DZIŚ +383) | ŚWIAT: 4 904 761

WYLECZENI POLSKA: 7903 (DZIŚ +275) | ŚWIAT: 1 916 024

OFIARY ŚMIERTELNE POLSKA: 948 (DZIŚ +12) | ŚWIAT: 320 331

 

 

RAPORTW STRAŻACKI 18.05.2020

Poniedziałek, 18 maja strażacy w całym kraju interweniowali 1365 razy.

Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, strażacy byli wzywani do 295 pożarów, 1000 miejscowych zagrożeń i 70 fałszywych alarmów.

Zginęło 13 osób, a 128 zostało rannych. Pożarów traw odnotowano 78, a lasów - 31.

W OBIEKTYWIE: Plakat na 100 lecie urodzin Jana Pawła II 18.05.2020r.

 

POŻAR TRZCIN NA INOWROCŁAWSKIEJ KOZŁÓWCE

Przed godziną 15 we wtorek 28 kwietnia wybuchł pożar w okolicy inowrocławskiego lotniska na terenie stawów, zwanych Kozłówką. Ogień bardzo szybko rozprzestrzeniał się, objął ostatecznie teren o powierzchni półtora hektara. Do zdarzenia zadysponowano 13 zastępów Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej oraz samolot gaśniczy "Dromader" Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, który zrzucił ponad 6 tys. litrów wody.

Foto:gazeta pomorska

Foto: Ki24

 

POŻAR TRZCIN I TRAW W BIEBRZAŃSKIM PARKU NARODOWYM

19 kwietnia 2020 roku rozpoczęła się akcja gaśnicza na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Działania gaśnicze wykonywane były w niezwykle trudnym terenie. Liczne bagna i rozlewiska, wysokie trzciny i torfowiska. Tam strażacy próbowali przedzierać się z wodą i tłumicami.

22 kwietnia w godzinach porannych kierowanie działaniami ratowniczymi na poziomie strategicznym objął podlaski komendant wojewódzki PSP.
W tym samym czasie komendant główny PSP polecił zadysponować siły i środki centralnego odwodu operacyjnego:

  • Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu (39 strażaków PSP);
  • Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie (42 strażaków PSP);
  • Kompanię Gaśniczą "WARMIA" wraz z plutonem logistycznym (31 zastępów, 89 strażaków PSP) z woj. warmińsko-mazurskiego;
  • Kompanię Gaśniczą "HEWELIUSZ" (22 zastępy, 75 ratowników);
  • batalionowy samochód dowodzenia i łączności z KW PSP w Poznaniu;
  • zespół operatorów z Dronem z KW PSP w Olsztynie;
  • 2 amfibie z województw łódzkiego i małopolskiego.

23 kwietnia komendant główny PSP zadysponował grupę operacyjną KG PSP, w kluczowym momencie gaszenia pożaru działało na miejscu niemal 500 strażaków. Z powietrza zrzuty wody dokonywało sześć samolotów dromader i dwa śmigłowce gaśnicze z Lasów Państwowych. Loty obserwacyjne prowadził śmigłowiec Straży Granicznej, a dwa policyjne śmigłowce koordynowały zrzuty wody. W działaniach wykorzystywano również wielowiatrakowe drony będące w dyspozycji PSP i płatowiec WOT.

Prowadzone działania na wszystkich odcinkach bojowych polegały na dogaszaniu pogorzelisk i pojawiających się zarzewi ognia. W związku ze skrajnie trudnymi warunkami terenowymi związanymi z występowaniem terenów bagiennych oraz cieków wodnych do przemieszczania się sił i środków używane były amfibie oraz wszędołazy. Na poszczególnych odcinkach rozpoznawana była możliwość budowania magistrali wodnych, w celu usprawnienia procesu gaśniczego. Dodatkowo utworzono lotnisko polowe w celu przyśpieszenia procesu tankowania gaśniczych statków powietrznych.

26 kwietnia 2020 roku około godziny 17.00 akcja została zakończona, a teren przekazany władzom Biebrzańskiego Parku Narodowego. Powierzchnię pożaru oszacowano na niemal 6 tys. ha.

Akcja była wielkim wyzwaniem operacyjnym na poziomie strategicznym. Istotne było także sprawne zabezpieczenie logistyczne, a przede wszystkim bardzo dobra współpraca wielu służb, instytucji i lokalnej społeczności, która nieodpłatnie użyczała na potrzeby prowadzonych działań quady, ratraki, ciągniki rolnicze z osprzętem, pojazdy terenowe oraz wspierała ratowników żywnością. Wsparciem poza Policją i Strażą Graniczną służyli żołnierze WOT i wojsk inżynieryjnych. Była to także ciężka praca dla pracowników parku, a nieoceniona okazała się życzliwość mieszkańców okolicy Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Żrodło: KG PSP

Foto: Polsat News

 

Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, strażacy w całym kraju w ubiegłym tygodniu byli wzywani do:

 

Interwencie ogółem

Pożary ogółem

Pożary lasów

Pożary traw

Miejscowe zagrożenia

Alarmy fałszywe

Ofiary śmiertelne

Ranni

Poniedziałek, 13 kwietnia

1484

573

68

291

853

58

6

81

Wtorek, 14 kwietnia

1650

498

52

223

1064

88

16

48

Środa, 15 kwietnia

1778

552

59

243

1149

77

8

70

Czwartek, 16 kwietnia

2287

921

107

537

1276

90

18

104

Piątek, 17 kwietnia

2321

905

120

525

1292

124

13

93

Sobota, 18 kwietnia

2362

1135

121

665

1112

115

15

109

Niedziela, 19 kwietnia

2065

1147

162

676

828

90

15

87

Poniedziałek, 20 kwietnia

2238

1025

127

550

1101

112

16

114

 

RAPORT KORONAWIRUS NIEDZIELA 19.04.2020

W Polsce na koronawirusa zachorowały już 9082 osoby, 350 osób zmarło. W niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 340 nowych zakarzeniach.

Od czwartku 16 kwietnia obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej

Maseczka powinna zakrywać nos i usta
* zakładaj maseczkę przed wyjściem z domu
* zdejmuj maseczkę po przyjściu do domu, nie na klatce schodowej czy w windzie
* nie dotykaj maseczki podczas jej używania, nie zsuwaj maseczki na brodę
* pamiętaj o zachowaniu dystansu

 

 

RAPORT KORONAWIRUS PIĄTEK 03.04.2020 GODZ. 17.20

3266 potwierdzonych przypadków koronawirusa, w tym 65 śmiertelnych

Oto informacje o zakażeniach w poszczególnych województwach:

dolnośląskie - 384 zakażonych 6 zmarło ;

kujawsko-pomorskie - 160 przypadków ; w tym 3 potwierdzone w piątek; jedna osoba w tym województwie zmarła - w piątek

lubelskie - 156 przypadków , w tym pięć potwierdzonych w piątek; sześć z osób zakażonych w tym województwie zmarło ; w tym jedna w piątek

lubuskie - 49 przypadków , w tym jeden potwierdzony w piątek; łódzkie - 236 przypadków , jedna osoba zakażona w tym województwie zmarła ;

małopolskie - 258 przypadków , w tym 28 potwierdzonych w piątek,  pięć osób zakażonych w tym województwie zmarło ; jedna w piątek

mazowieckie - 791 przypadki , w tym 37 potwierdzonych w piątek, 14 z osób zakażonych w tym województwie zmarło , ;

opolskie - 90 przypadków , w tym 12 potwierdzonych w piątek; jedna osoba zakażona w tym województwie zmarła ;

podkarpackie - 125 przypadków , w tym 14 potwierdzonych w piątek; cztery z osób zakażonych w tym województwie zmarły ;

podlaskie - 67 przypadków ; w tym 8 potwierdzonych w piątek; pomorskie - 75 przypadki , w tym 5 potwierdzonych w piątek;

śląskie - 431 przypadków , w tym 130 potwierdzonych w piątek;  14 z osób zakażonych w tym województwie zmarło ; w tym trzy w piątek;

świętokrzyskie - 71 przypadków , w tym dziewięć potwierdzonych w piątek;  jedna z tych osób zmarła ; 

warmińsko-mazurskie - 72 przypadki, w tym pięć potwierdzonych w piątek; 

wielkopolskie - 212 przypadków,  w tym 17 potwierdzonych w piątek;  dziesięć z osób zakażonych w tym województwie zmarło , z czego śmierć dwóch potwierdzono w piątek; 

zachodniopomorskie - 89 przypadków ,  dwie z osób zakażonych w tym województwie zmarły . 

 

PRZEDŁUŻENIE WAŻNOŚCI BADAŃ LEKARSKICH I KURSÓW KPP

Ustawą z dnia 31 marca 2020 r. sejm przedłużył ważność orzeczeń lekarskich dotyczących okresowych bezpłatnych badań lekarskich członków ochotniczych straży pożarnych do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Powyższy zapis dotyczy również orzeczeń:
a) lekarskich o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym,
b) psychologicznych o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym.

A także zaświadczeń o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, którego ważność kończyła się 14 marca 2020 r. lub później.

 

RAPORT KORONAWIRUS Poniedziałek 30.03.2020

71 nowych zakażeń SARS-CoV-2 potwierdziło Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek 30.03.2020 po godzinie 20.00. Wcześniej tego dnia przekazało informację o 122 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 2055 przypadków zakażenia, zmarło 31 osób, przy czym o śmierci dziewięciorga poinformowano w poniedziałek.

Zasady Bezpieczeństwa

Wprowadzone zostały nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Zależy nam na tym, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem.

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

•  dojazdu do pracy . Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

•  wolontariatu.  Jeśli   działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.

•  załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego.  Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.

Całkowity zakaz zgromadzeń - chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób - wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

 

 

WYTYCZNE DLA OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH WŁĄCZONYCH DO KSRG W ZWIĄZKU Z PANDEMIĄ COVID 19

 

Komendant Główny PSP przesłał do Zarządu Głównego ZOSP RP i komend wojewódzkich PSP wytyczne do zabezpieczenia i zakresu prowadzenia działań przez jednostki OSP włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.

Od niedzieli 15 marca w Polsce będzie obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego. Takie rozwiązanie pozwala rządowi nakładać dodatkowe ograniczenia w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Mateusz Morawiecki zapowiedział m.in. zamknięcie granic, ograniczenie działalność galerii handlowych i restauracji czy zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób.

 

Zasady kwarantanny w Polsce w związku epidemią koronawirusa

Na kogo jest nakładana kwarantanna?

Na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.

Przez kogo jest nakładana?

Przez państwowego powiatowego lub granicznego inspektora sanitarnego jako decyzja administracyjna.

Na jaki czas jest nakładana kwarantanna?

Na 14 dni licząc od dnia styczności z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.

Czego nie robić podczas kwarantanny?

  • Nie opuszczaj miejsca kwarantanny,
  • Nie spotykaj się z innymi osobami, a jeśli to niemożliwe - zakochaj bezpieczny odstęp wynoszący 1-1,5 metra.

Co robić podczas kwarantanny?

  • Udzielaj Państwowej Inspekcji Sanitarnej informacji na temat stanu zdrowia,
  • W razie pogorszenia się stanu zdrowia natychmiast poinformuj przez telefon Państwową Inspekcję Sanitarną i zgłoś się do oddziału zakaźnego,
  • Zachowaj zasady higieny: często myj ręce, unikaj dotykania oczu i ust, myj lub dezynfekuj dotykane powierzchnie, podczas kaszlu i kichania zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką.

 


KORONAWIRUS NA ŚWIECIE I W EUROPIE: 13 MARCA 2020 R.11:59

Aktualny bilans koronawirusa SARS-CoV-2 na świecie to ponad 128 tys. zarażonych i ponad 4,7 tys. ofiar śmiertelnych. Najwięcej zachorowań jest w Chinach: blisko 81 tys. potwierdzonych przypadków, ponad 3 tys. zgonów w prowincji Hubei. Najwięcej zachorowań w Europie odnotowano we Włoszech: choruje niemal 12,5 tys. osób, jest już ponad 820 ofiar śmiertelnych. Koronawirus w Europie zaatakował również m.in. w Niemczech, we Francji, w Hiszpanii i w Wielkiej Brytanii.

Pod koniec 2019 roku w Chinach pojawił się tajemniczy wirus, który wywołał epidemię zapalenia płuc w Wuhan w prowincji Hubei. Naukowcy długo nie mogli zidentyfikować patogenu. Ostatecznie rozpoznano nowy typ koronawirusa, który opatrzono symbolem 2019-nCoV.

Koronawirus z Chin otrzymał oficjalną nazwę SARS-CoV-2, a choroba, którą wywołuje: COVID-19.

Koronawirus - objawy, co to jest?
Koronawirusy to grupa wirusów wywołujących infekcje układu oddechowego. U ludzi przeważnie wywołują łagodne infekcje górnych dróg oddechowych, ale mogą też przyczynić się do rozwinięcia śmiertelnie niebezpiecznego zapalenia płuc.

Objawy koronawirusa:
kaszel
katar
osłabienie organizmu
problemy z narządem wzroku
gorączka
problemy trawienne
Więcej: https://zdrowie.radiozet.pl/Choroby/Choroby-zakazne/Koronawirus.-Objawy-leczenie-pandemia-RAPORT-COVID-19-co-mowia-lekarze

 

Koronawirus - testy, leczenie, kwarantanna
Koronawirus z Chin (SARS-CoV-2) potwierdzany jest testami laboratoryjnymi po pobraniu wymazu z nosa i gardła. Na wynik czeka się kilka godzin.
Więcej: https://zdrowie.radiozet.pl/Choroby/Choroby-zakazne/Koronawirus.-Objawy-leczenie-pandemia-RAPORT-COVID-19-co-mowia-lekarze

 

 

NOWI KOMENDANCI W POWIECIE I WOJEWÓDZTWIE

St. bryg. Tomasz Kuczyński przejął stanowisko szefa zawodowych strażaków w naszym powiecie po st. bryg. Andrzeju Stachowiczu, który przeszedł na emeryturę. Przez kilka ostatnich lat był on  zastępcą komendanta  powiatowego PSP w Inowrocławiu, a od 20 lutego br., pełnił obowiązki komendanta powiatowego.

Również niedawno nastąpiła zmiana na stanowisku komendanta wojewódzkiego PSP. Po nadbrygadierze Januszu Halaku jest obecnie brygadier Jacek Kaczmarek dotychczasowy zastępca komendanta.

 

Od lewej: nowy komendant powiatowy st. bryg. Tomasz Kruczyński, nowy komendant wojewódzki bryg. Jacek Kaczmarek, odchodzący na emeryturę: st. bryg. Andrzej Stachowicz.

 

NOWOROCZNY CHARYTATYWNY MECZ PIŁKI NOŻNEJ HALOWEJ

W sobotę 11 stycznia w Hali Sportowej w Rojewie odbył się Noworoczny Charytatywny Mecz Piłki Nożnej Halowej. Podczas turnieju kibice oraz zawodnicy mogli wspomóc cele charytatywne, a całość uzyskanych środków zostało przeznaczone na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W turnieju wzięło udział 6 drużyn: Struga S. A., RSP Nowość, Pracownicy Urzędu Gminy, Radni i Sołtysi, MUS Broker Team oraz OSP Rojewo. Najlepsza okazała się drużyna Struga S.A. Nasi druhowie zajęli 3 miejsce. Każda z drużyn otrzymała pamiątkowy dyplom oraz puchar za udział. Łącznie zebrano 1800 zł na Wielką Orkiestrę. Po zakończeniu turnieju nasi zawodnicy udali do remizy na wspólny posiłek. Skład drużyny: Jan Zieliński, Tomasz Walczak, Paweł Kusiewicz, Ryszard Matyszewski, Damian Althaus, Sławomir Pluta, Przemysław Kaźmierski, Jakub Lipski, Błażej Lipski, Igor Matyszewski, Nikodem Łojewski.

 

 

TRZECH KRÓLI PO STRAŻACKU

Po raz kolejny druhowie z naszej jednostki wcielili się w role Trzech Króli. W dwudziestoosobowej asyście składającej się z dorosłych i młodzieżowych strażaków Trzej Królowie uczestniczyli w mszy świętej, orszaku oraz przeglądzie kolęd zorganizowanym w hali sportowej. Kacprem, Melchiorem i Baltazarem w tym roku byli druhowie: Adam Wesołowski, Leonard Fatz i Mirosław Iwiński.

25 LAT KRAJOWEGO SYSTEMU RATOWNICZO - GAŚNICZEGO

Dokładnie 25 lata temu - 1 stycznia 1995 roku ówczesny Komendant Główny PSP nadbryg. Feliks Dela zameldował najwyższym władzom RP uruchomienie Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.

" Melduję, że zgodnie z art. 127 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej z dniem 1 stycznia 1995 r. uruchomiłem krajowy system ratowniczo-gaśniczy, stanowiący integralną część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego Państwa " - powiedział Komendant Dela.

Od 1995 roku podstawowym celem systemu jest ochrona życia, zdrowia, mienia lub środowiska poprzez: walkę z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, ratownictwo techniczne, chemiczne, a od 1997 roku również poprzez ratownictwo ekologiczne i medyczne.

System działa na trzech poziomach:

  • powiatowym - podstawowy poziom wykonawczy, działania prowadzone są przez siły powiatu,
  • wojewódzkim - koordynacja i wsparcie działań ratowniczych, kiedy siły powiatu są niewystarczające,
  • krajowym - koordynacja i wsparcie działań ratowniczych, kiedy siły województwa są niewystarczające.

W sprawach KSRG oraz ochrony przeciwpożarowej centralnym organem administracji rządowej jest Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, który podlega ministrowi spraw wewnętrznych, sprawuje on nadzór nad funkcjonowaniem systemu.

Obecnie Krajowym System Ratowniczo - Gaśniczy to:

  • 501 Jednostek Ratowniczo - Gaśniczych,
  • Ponad 4600 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych,
  • Zakładowe Straże Pożarne PKN Orlen w Płocku, Zakładów Azotowych w Puławach, PERN w Miszewku Strzałkowskim, PERN w Adamowie,
  • Zakładowa Służba Ratownicza Metra Warszawskiego,
  • Lotniskowe Służby Ratowniczo - Gaśnicze Kraków-Balice i Rzeszów-Jasionka,
  • 19 Wojskowych Straży Pożarnych.

Twórca Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego generał brygadier Feliks Dela zmarł 14 lipca 2017 roku w wieku 74 lat. Spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Źródło: Remiza.com.pl

Nasza OSP funkcjonuje w systemie KSRG od samego początku jego działania czyli już 25 lat.

 

WRACA TEMAT DODATKU DO EMERYTUR DRUHÓW OSP

Prawo i Sprawiedliwość wyjęło z sejmowej zamrażarki obywatelski projekt ustawy o dodatkach do emerytur dla druhów Ochotniczych Straży Pożarnych. Pierwsze czytanie odbędzie się już na najbliższym posiedzeniu.

W 2016 roku Komitet Inicjatywy Ustawodawczej złożył w Sejmie obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Zakłada on, że osoba, która była co najmniej 10 lat członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej otrzyma dodatek do emerytury w wysokości 20 złotych za każdy udokumentowany rok, podczas którego brała bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.

Odpowiednie zaświadczenie wydawałby wójt, burmistrz lub prezydent miasta na wniosek ubezpieczonego.

W czerwcu 2017 roku na posiedzeniu Sejmu odbyło się pierwsze czytanie, później projekt trafił do komisji i wpłynęło stanowisko rządu - negatywne. Na tym prace parlamentu się zakończyły i projekt trafił do ''zamrażarki' Marszałka.

Teraz posłowie ponownie zajmą się projektem, ponieważ projekty obywatelskie przechodzą automatycznie do Sejmu kolejnej kadencji. Pierwsze czytanie projektu odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które zaplanowane jest na 8 stycznia.

Źródło: Remiza.com.pl