LACZNOSC RADIOWA

      N a powodzenie dzialan ratowniczo-gasniczych wplywa skuteczna, dobrze zorganizowana lacznosc. Pozwala ona na sprawne alarmowanie, wczesne przekazywanie waznych informacji jadacym do akcji zastepom i sekcjom strazy pozarnych i wreszcie sluzy porozumiewaniu sie strazaków pracujacych na róznych stanowiskach na terenie akcji.

     Z godnie z definicja lacznosc to zespól przedsiewziec organizacyjno- technicznych zapewniajacych szybki przeplyw informacji pomiedzy ratownikami. Ze wzgledu na rodzaj srodka przekazu informacji lacznosc mozna podzielic na:

- radiowa,

- przewodowa,

- sygnalizacyjna.

      B ez wlasciwie zorganizowanej lacznosci, która powinna zapewnic alarmowanie, dowodzenie i wspóldzialanie, dowódca w wielu przypadkach nie bylby w stanie prawidlowo kierowac akcja. W obecnych czasach lacznosc sygnalizacyjna i przewodowa wypierana jest niemal powszechnie przez lacznosc radiowa. Obok Panstwowej Strazy Pozarnej dziala coraz wiecej ochotniczych strazy pozarnych wyposazonych w radiotelefony samochodowe i nasobne.Lacznosc ta jest bardzo wygodna: nie wymaga kontaktu wzrokowego, nie wymaga takze niewygodnych do rozprowadzania polaczen przewodowych. Mozliwosc wykorzystania róznych czestotliwosci fal radiowych pozwala na organizowanie kilku rodzajów lacznosci równoczesnie. Trzeba jednak powiedziec, ze lacznosc radiowa jest takze ograniczona w swoich mozliwosciach zasiegiem nadawania i odbioru. Fale ultrakrótkie rozchodza sie prostoliniowo, l wiec nie omijaja przeszkód v uksztaltowaniu terenu, nie odbijaja iie równiez od jonosfery. Dlatego tez zasieg fal ultrakrótkich zalezy od wyikosci umieszczenia anteny nadaw:ej i odbiorczej. Wprawdzie dla fal ultekrótkich przeszkoda sa takze bufynki, których nie moga przeniknac, ominac, ale moga sie od budynków odbic. Wraz z oddalaniem sie od anteny nadawczej fale slabna, dlatego zasieg dla fal ultrakrótkich nie przekracza kilkudziesieciu kilometrów. Maja te fale jednak powazna zalete. Sa malo wrazliwe na zaklócenia od wyladowan atmosferycznych i urzadzen elektrycznych. Dlatego tez mozliwe jest odebranie nawet slabych sygnalów.

Podstawowe zasady lacznosci radiowej

     Poslugiwanie sie urzadzeniami laczici radiowej UKF wymaga stosowania sie do jednolitych przepisów obozujacych wszystkie jednostki, w tym ochotnicze straze pozarne), któree otrzymaly zezwolenie na uzytkowanie sprzetu radiowego pracujacego w pasmie czestotliwosci Ministerstwa Spraw Wewnetrznych i Administracji. Ochotnicza straz pozarna, która uzywa radiotelefon powinna:

- znac przepisy i zasady prowadzenia korespondencji radiowej,

- miec wazne zezwolenie,

-znac zasady obslugi urzadzenia radiowego,

-dysponowac aktualnymi danymi radiowymi.

Dane radiowe

      S a to dokumenty umozliwiajace prowadzenie lacznosci z okreslonymi korespondentami danej sieci. W dokumentach tych zawarte powinny byc podstawowe elementy takie jak:

-wytyczne okreslajace sposób organizacji lacznosci radiowej,

- obowiazujace sygnaly radiowe,

-numer kanalu pracy (czestotliwosc),

- kryptonim stacji glównej oraz kryptonimy korespondentów danej sieci radiowej.

      D ane radiowe sa dokumentami poufnymi zastrzezonymi „do uzytku sluzbowego". Siec radiowa tworza co najmniej trzy stacje pracujace na wspólnych danych radiowych. Kierunek radiowy jest to sposób organizacji lacznosci pomiedzy dwoma stacjami, które pracuja na wspólnych danych radiowych.

Zasady prowadzenia korespondencji

     D la zachowania sprawnosci systemu lacznosci, który powinien ulatwiac prowadzenie dzialan ratowniczo-gasniczych, niezbedne jest przestrzeganie zasad prowadzenia korespondencji. Najwazniejsze z nich to:

1. Podczas prowadzenia korespondencji nalezy kierowac sie zasada: „minimum czasu nadawania - maksimum tresci".

2. Wymieniajac korespondencje w warunkach slabej slyszalnosci trzeba najwazniejsze hasla powtarzac dwa razy, a nawet stosowac zgloskowanie.

3. W czasie prowadzenia korespondencji stosuje sie forme zwracania do korespondentów: „Ty".

4. Nie nalezy, nawet w przypadku przekazywania informacji o charakterze jawnym, uzywac stopni sluzbowych i nazwisk osób funkcyjnych. Do okreslenia osób sluza specjalne kody.

5. Podstawowym rodzajem pracy w sieciach radiowych jest prowadzenie nasluchu. Nadawanie ma miejsce w przypadku:

- potrzeby wywolania korespondenta i przekazania informacji,

- zgloszenia sie na wywolanie korespondenta w celu odebrania informacji.

Nawiazanie lacznosci

      A by wywolac korespondenta, nalezy nadac:

- kryptonim korespondenta - 1 raz

- zwrot „TU" - 1 raz

- kryptonim wlasny - 1 raz

- zwrot „ODBIÓR" - 1 raz

     Z abrzmi to nastepujaco: „ 15-05" tu „15-06" odbiór . Jesli korespondent nie zglosi sie, tresc wywolania nalezy powtórzyc, jednak nie wiecej niz dwa razy. Ponowne wywolywanie powinno sie rozpoczac po uplywie kilku minut. W przypadku braku odbioru przy ponownym wywolywaniu, trzeba starac sie wywolac korespondenta za pomoca innej stacji. Na przyklad: „ 15-07" tu „15-06" wywolaj dla mnie „15-05"-odbiór. Jesli nasza stacja jest wywolywana przez inna stacje, strazak obslugujacy ja zglasza sie nastepujaco: Tu „15-06"-odbiór. W przypadku wywolywania stacji przez kilku korespondentów, zgloszenie sie polega na podaniu:

- zwrotu „TU" - 1 raz

- kryptonimu wlasnej stacji - 1 raz,

- zwrotu „zglaszam sie dla" - 1 raz,

- kryptonimu jednej z wywolywanych stacji -1 raz.

     Zabrzmi to nastepujaco: Tu „15-06" zglaszam sie dla „15-05" - odbiór. Aby przekazac tresc korespondencji, nalezy podac:

- kryptonim stacji korespondenta -1raz

- zwrot „TU" - 1 raz

- kryptonim wlasnej stacji - 1 raz

- tresc korespondencji - 1 raz

- zwrot „odbiór" - 1 raz

     K orespondencja bedzie miala przykladowo tresc: „15-06" tu „ 15-05" jestem na miejscu akcji, udaje sie na rozpoznanie - odbiór.

      P otwierdzenie przyjecia korespondencji polega na nadaniu:

- zwrotu „TU" - 1 raz

- kryptonimu wlasnej stacji - 1 raz

- zwrotu „zrozumialem" - 1 raz

- zwrotu „odbiór" - 1 raz

     N a przyklad: Tu „15-05" zrozumialem - odbiór.

W razie niezrozumienia tresci informacji nalezy uzyc zwrotów; „powtórz" lub „nie zrozumialem". Bedzie to brzmiec: Tu „15-05" powtórz - odbiór. Jesli zamierzamy zakonczyc calkowicie korespondencje, mozemy uzyc w miejsce zwrotu „odbiór" zwrotu „koniec" lub „bez odbioru".