ż

Św. Florian - patron strażaków Byl urzędnikiem cesarskim w prowincji Noricum (dziś Austria). Gdy za czasów Dioklecjana zaczęto prześladowac tam chrześcijan, namiestnik cesarski imieniem Aquilinus, będąc wiernym rozkazom cesarskim, scigał wyznawców Chrystusa i wtrącał do wiezień. Na wieść o tym, że w miejscowosci Laureacum (Lorch) zostali uwięzieni chrześcijanie, Florian udał się tam, aby ich wspomagać i pocieszać. Został schwytany przez żołnierzy, którym przyznał sie, że też jest chrześcijaninem. Przyprowadzono go przed namiestnika cesarskiego, który próbował nakłonic Floriana do tego, aby porzucił wiare w Chrystusa, a złożył ofiarę bóstwom pogańskim, wówczas ocali swe życie i piastowany urząd. Florian nawet nie chciał o tym słyszeć, tylko cały czas modlił sie o siłe przetrwania. Rozgniewany namiestnik, aby złamać opór Floriana, kazał go bic kijami, a gdy i to nie pomogło, wydał na niego wyrok śmierci. Wedlug tego opowiadania, przywiązano mu kamień do szyi i strącono do rzeki Anisy (Enns) . Było to prawdopodobnie w dniu 4 maja 304 roku (dzień ten jest dniem strażaka). Za jego przykładem miało ponieść śmierć męczenska 40 chrześcijan. Ciało świetego pochowała jakaś pobożna niewiasta imieniem Waleria, która w sennym widzeniu ujrzała umierającego Floriana i otrzymała tajemny rozkaz, aby go pogrzebać po chrześcijańsku.